Van'da "AKP 5 seçimdir aynı vaatte bulunuyor”

VAN - Kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Başkanı Cahit Bozbay, Başbakan Yıldırım’ın partisinin kentteki mitinginde verdiği iki “müjde” için "AKP 5 seçimdir aynı vaatte bulunuyor” dedi.

Van'da "AKP 5 seçimdir aynı vaatte bulunuyor”

Kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Başkanı Cahit Bozbay, Başbakan Binali Yıldırım'ın kentteki mitinginde Vanlılara verdiği “çevre yolu” ve “stadyum” müjdelerine ilişkin değerlendirme yaptı. 

AKP’nin her seçim döneminde Van halkına aynı sözleri verdiğini ancak hiçbirini bugüne kadar gerçekleştirmediğini belirten Bozbay, “Van halkı bu vaatleri sıklıkla dinliyor. Başbakan yine çevre yolunu müjdeledi. Çevre yolu son 5 seçimde de AKP’nin yapacağı hizmetleri arasında yer alıyor. Başbakan mitingde 'DBP'li belediyenin yapımına sürekli engel çıkardığı çevre yolunu yapacağız' açıklaması hiçbir gerçeğe dayanmıyor. Tüm Van halkı biliyor ki; biz hiçbir zaman çevre yolu yapımına engel olmadık" dedi. 

'HALKIN ARAZİLERİNİ GASP ETMEK İSTEDİLER'

Türkiye'de yapılan tüm çevre yollarının geçtiği yerlerin kamulaştırma ile yapıldığını ancak Van'da 18. maddenin uygulanmasının istendiğini söyleyen Bozbay, "Türkiye genelinde yapılan tüm çevre yollarında kamulaştırma yapılarak yolun geçeceği güzergahta bulunan vatandaşların arazilerinin bedelleri ödenerek yapılmasını istedik. Yaptığımız bir araştırmaya göre; Türkiye’nin tamamında yapılan çevre yolları bu şekilde yapılmış. Ancak ne hikmetse Van’da kamulaştırma yapılmadan adeta gasp ederek bu yolu açmak istediler. Bizim itirazımız bunaydı, bugün de, yarın da aynı itirazı yapacağız. Çevre yolunun yapılmasını elbette destekliyoruz ama halkın arazilerini kamulaştırmadan yol geçilmesini Van halkına bir ceza olarak görüyoruz" diye konuştu. 

‘PARK YAPTIĞIMIZ İÇİN YARGILANIYORUZ’

Başbakan’ın mevcut stadyumun yerine “Millet Bahçesi" yapılacağına dair sözlerini de hatırlatan Bozbay, “Her seçimde AKP’li yetkililer Van’a gelerek stadyum yapacaklarını söylüyor. Ama ne hikmetse bu stadyum hiç yapılmadı. Biliyoruz ki asla da yapılmayacaktır. Yine Başbakan, Van kentinin yeşilden yoksun olduğunu söyledi. En büyük garabet de bu olsa gerek, oysa bizler depremden sonra yıkılan kamu binalarının yerini park alanı olarak plana işledik. Şimdi bunu plana işlediğimiz için bütün meclis üyeleri yargılanıyoruz. Yani DBP’li belediye park yaptığı zaman suç ve yargılama konusu oluyor. Ama öte yandan Başbakan Van’a gelerek ‘Van yeşil alandan yoksun, Van nefes alamıyor’ diyor. Madem Van yeşil alandan yoksun o zaman biz niye yargılanıyoruz?” sorusunu yöneltti. 

‘300 MİLYON KREDİ ÇEKİLMİŞ’

Kayyum yönetimi tarafından “hizmet” sözlerinin de gerçek olmadığını ve belediyenin her geçen gün borçlandırıldığını ifade eden Bozbay, “Bu güne kadar birkaç caddeye ışıklandırma dışında hiçbir hizmet yapmayan kayyum yönetimi, aldığımız duyumlara göre bu güne kadar 300 milyonu aşkın kredi çekmiştir. Bu kredilerle amaç, ilerde seçimle gelecek belediyeyi çalışamaz hale getirmek ve bu kentin geleceğini resmen ipotek altına almaktır. Bütün bunlar halkı cezalandırmaktan başka bir şey anlam taşımamaktadır. Van halkı 24 Haziran’da bunlara gereken cevabı verecektir” şeklinde konuştu.(Van/MA)

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER