Van'da 14 yaşındaki Engelli çocuğa Cinsel istismar davasında zanlının avukatlarından 'hadım' ısrarı

VAN- Van’da, tedavi için yanına gittiği 14 yaşındaki engelli kız çocuğuna istismarda bulunan aktarcı Ö.B.'nin, "Nitelikli cinsel istismar" suçundan yargılandığı davanın duruşmasında avukatları, sanığın olay tarihi itibariyle hadım olduğu ve bu fiili gerçekleştiremeyeceğini ileri sürdü.

Van'da 14 yaşındaki Engelli çocuğa Cinsel istismar davasında zanlının avukatlarından 'hadım' ısrarı

Van’da, tedavi için yanına gittiği 14 yaşındaki engelli kız çocuğunu istismarda bulunan aktarcı Ö.B.'nin, "Nitelikli cinsel istismar" suçundan yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Ö.B. katılırken aile ve sanık ile mağdur avukatları da hazır bulundu. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada söz alan sanık Ö.B., geçmiş beyanlarını tekrar ederek beraatını istedi. 

AVUKATLARINDAN ‘HADIM’ SAVUNMASI

Ardından söz alan sanık avukatları, olay tarihi itibariyle Ö.B.’nin hadım olduğu ve bu fiili gerçekleştiremeyeceğini ileri sürdü. İstismarın bir yıl sonra ortaya çıkmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu savunan sanık avukatları, bölge koşulları ve kültürel özellikler gereği mağdurun sanıkla tek başına tedaviye girmiş olmasının mümkün olamayacağını iddia etti. Bu fiilin aile içi gerçekleşmiş bir istismar olabileceği suçlamasında bulunan avukatlar, mağdurun sanığa iftira atmış olabileceğini söyledi. 

MAĞDUR AVUKATLARI ÇELİŞKİLERİ SIRALADI

Mağdur avukatları ise, yaptıkları savunmada sanık Ö.B.’nin çelişkili ifadelerine dikkat çekti. Aile içi ilişki iddiasının soyut ve gerçekdışı olduğunu, sanık avukatlarının meslek etiği ve ahlakına aykırı savunma yaptığını belirten mağdur avukatları, “Sanık soruşturma esnasındaki beyanında mağduru birebir yalnız tedavi etmediğini, kovuşturma aşamasında ise yalnız tedavi ettiğini beyan etmiştir. Yine bir diğer çelişki ise sanığın mağdura hiçbir şekilde dokunmadan tedavi ettiğini beyan etmesi sonraki beyanlarında ise masaj yaparak tedavi ettiğini belirtmiştir” dedi. Mağdur avukatları hadımlığına ilişkin raporun istenen olay tarihine ilişkin ise net bilgi vermeyeceği sebebiyle dosyanın esasına etkisinin olmayacağını belirterek sanığın tutukluluğunun devamını istedi. 

TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Ardından savcılık da sanık Ö.B.’nin tutukluluğunun devamını istedi. Ara kararını veren mahkeme heyeti ise, mağdurun Adli Tıp Kurumuna sevkinin sağlanması için yeniden Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılmasına, sanığın cinsel iktidarsızlığının tespitine ilişkin rapor aldırılmasına yönelik talebin dosya kapsamında esasa etkisi olamayacağı anlaşılmakla ve suç tarihi itibariyle böyle bir durumun mevcut olup olmadığını geçmişe yönelik olarak tespit edilemeyeceğinin dikkate alınarak reddine, Ö.B.'nin tutukluluğunun devamına karar verildi. 

Bir sonraki duruşma ise 14 Aralık tarihine ertelendi. 

NE OLMUŞTU?

Van'da, 14 yaşında ve yüzde 21 engelli olan bir kız çocuğu, kanama tedavisi için gittiği 68 yaşındaki Ö.B. adlı kişinin cinsel istismarına maruz kaldı. Olay, çocuğun 3 yıl sonra gittiği doktorda verilen raporlarla ortaya çıktı. Doktor raporundan sonra çocuk, kendisini tedavi etmek için evlerine gelen Ö.B. tarafından cinsel istismara maruz kaldığını anlattı. 

Olay şöyle yaşandı:

Avukat ve ailesinin isminin kodlanmasını istemediği 14 yaşındaki bir kız çocuğu, bir çok kez gittiği hastanelerde tedavisinden sonuç alamadı. Çevresi tarafından aktarcıya gitmesi önerilen baba, kızını kentte aktarcılık yapan Ö.B.'nin yanına götürdü. Ö.B., tedavi edebileceğini söyleyerek, periyotlarla ailenin evine giderek çocuğa tedavi uyguladı. Ailenin evine dördünce kez giden Ö.B. kız çocuğunun tedavisini yalnız yapmak istedi. Aile bireylerinin dışarı çıkması üzerine çocuk, Ö.B. tarafından cinsel istismara maruz kaldı. 

İSTİSMAR 3 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

Aktar tedavisinin ardından çocuğun kanaması durmayınca, aile 2 yıl sonra 2017 yılının Aralık ayında bu kez İstanbul'da bir hastaneye giderek tedaviyi burada devam ettirme kararı aldı. Tedaviye başlayan doktor, yaptığı tetkikler sonucunda çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını ortaya çıkardı. Doktor, bunun üzerine çocuk ile sohbet ederek yaşadıklarını anlatmasını istedi. Çocuk da, Ö.B.'nin kendisini istismara maruz bıraktığını doktora anlatmasıyla olay ortaya çıktı.

ÖNCE SERBEST BIRAKILDI SONRA TUTUKLANDI

Olayın ortaya çıkmasının ardından çocuğun ailesi, Yaşam Kadın Çevre Kültür İşletme Kooperatifi'ne (YAKA-KOOP) başvurarak yardım talebinde bulundu. Kooperatif aktivistleri ise, avukatlar aracılığıyla Ö.B hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu üzerine gözaltına alınan Ö.B., ilk ifadesinde tüm suçlamaları reddetmesi üzerine adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aradan 2 hafta geçtikten sonra bu kez çocuğun ailesinin diğer bireyleri tanık olarak dinlendi. Tanıklar, Ö.B.'nin bu olayı yapabileceğini söyledi. Bunun üzerine savcılık Ö.B. hakkında tekrar tutuklama kararı çıkardı. Van Sulh Ceza Hakimliği'nce "Nitelikli cinsel istismar" suçundan tutuklanan Ö.B. cezaevine gönderildi. 


 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER