Van'da 1 çocuğun yaşamını yitirdiği Göçükte Önlem alındığını savunan belediyeyi görgü tanıkları yalanladı

VAN - Van Büyükşehir Belediyesi, restore edilen tarihi Peynirciler Çarşısı duvarının yıkılması sonucu 1 kişinin yaşamınıyitirdiği, 2 kişinin yaralandığı olayla ilgili açıklamada çalışma alanına gerekli uyarı levhalarının konulduğunu savundu. Olay yerindeki bulgular ve görgü tanıklarının anlatımları ise, aksi yönde.

Van'da 1 çocuğun yaşamını yitirdiği Göçükte Önlem alındığını savunan belediyeyi görgü tanıkları yalanladı

HABER MERKEZİ-Van kent merkezinde bulunan tarihi Peynirciler Çarşısı’nda kayyım atanan Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde restorasyon çalışması başlatıldı. Yaklaşık 4 milyon TL’ye ihaleye çıkarılan restorasyon için yüklenici firma tarafından yürütülen çalışmalar sırasında dün feci bir olay yaşandı. Gölgesinde serinledikleri çarşı duvarının altında kalan 11 yaşındaki Harun Cengiz yaşamını yitirirken, 2 kişi de yaralandı.

Fotoğraf:11 yaşındaki Harun Cengiz, Bugün gözyaşlarıyla Toprağa verildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından olay sonrası yapılan açıklamada, bina etrafından gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı iddia edildi. Açıklamada, "Yaşanan kaza ile ilgili yapılan ilk araştırmalar sonucunda inşaat alanındaki uyarı levhaları ve uyarılara rağmen 3 kişi göçük altında kalmıştır. Olayın hemen ardından olay yerine kurtarma ekipleri ve ambulanslar sevk edilmiştir. Kurtarma ekiplerinin çalışması sonucunda 11 yaşındaki Harun Cengiz isimli çocuğun cansız bedenine ulaşılırken, 2 kişi de yaralı olarak göçük altından çıkartılıp hastaneye kaldırılmıştır. Ayrıca olaya şahit olup fenalaşan 2 vatandaş da hastanede tedavi altına alınmıştır. Yaşanan talihsiz kaza ile ilgili savcılık ve polis tahkikatları çok yönlü olarak devam etmektedir” denildi.

Ancak olay yerindeki bulgular ve görgü tanıklarının anlatımları bu açıklamanın aksi yönünde.

Belediyenin iddiasının aksine, çevresinde hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı görülen çarşının birçok duvarında çatlaklar mevcut. Duvarları Her an yıkılacakmış hissi uyandıran çarşının bitişiğindeki dükkanların büyük bölümü de hala açık. 

Bu dükkanların bir kısmının etrafı belediye zabıtaları tarafından güvenlik şeridiyle çevrilse de, açık olan dükkanlara giren müşteriler, olası bir faciadan habersiz alışveriş yapmakla meşgul.

Van Peynirciler çarşısı göçük

'KAZA GÜNÜ BRANDA AÇILDI'

Görgü tanıklarının anlatımları da belediyeyi yalanlıyor. Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir görgü tanığı, restorasyonu yapılan binanın etrafından hiçbir güvenlik önlemi alınmadığını belirterek, şunları dile getirdi: “Olay gözümün önünde oldu. Dün işçilerin hepsi göçüğün olduğu alanda çalışıyordu. Olaydan önceki gün restorasyon yapılan alana brandalar çekilmişti. Fakat her nedense olayın yaşandığı gün yani brandalar kaldırılmıştı ve çocuklar istediği gibi inşaat alanının içine girip çıkıyordu. Yani bu kazanın yüzde 100 sorumlusu belediye ve yetkilileridir. Restorasyonun yapıldığı alanın hemen yanında bir kahve var ve kahvede en az 20-30 kişi vardı. Eğer güvenlik önlemi alınsaydı bu kahvenin de boşaltılıp, kapatılması gerekirdi. Kayyum açıklama yapıp, güvenlik önlemi aldığını söylüyor, madem öyle o kahve niye boşaltılmadı ve neden alanın etrafı güvenlik şeridi veya brandayla çevrilmedi?” 

Olay sonrası herhangi bir inceleme yapılmadığını da savunan görgü tanığı, “İnsan canı bu kadar mı kıymetsiz?" diye sordu. 

NE DEVLET NE DE MÜTEAHHİTLER ÖNLEM ALMADI

Olaya tanıklık etiğini belirten, ancak ismini vermek istemeyen bir başka esnaf da, “Ne devlet önlem aldı ne de müteahhitler önlem aldı. Eğer restorasyon yapılan binanın etrafı brandayla ya da barikatla çevrilseydi çocuklar zaten inşaat alanının içine giremezdi. Yetkililerin dediği gibi güvenlik önlemi alınmamıştı. Restorasyon yapılan binanın etrafında daha bugün güvenlik şeridi çekildi ve etrafı brandayla kapatıldı” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER