Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kaya'nın duruşması görüldü

VAN - Kobanê protestoları sırasında itfaiyenin kentte çıkan yangına müdahale etmediği gerekçesiyle Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya ve 10 belediye görevlisi hakkında açılan davanın 6'ncı duruşması görüldü.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kaya'nın duruşması görüldü

2014 yılında yaşanan Kobanê protestoları sırasında itfaiyenin kentte çıkan yangına müdahale etmediği gerekçesiyle Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya ve 10 belediye görevlisi hakkında açılan davanın altıncı duruşması, Van 3’üncü  Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

Duruşmaya sadece Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya SEGBİS'le katılırken, Kaya'nın avukatları da hazır bulundu. 

Kaya eski savunmalarını tekrar ederken, mahkeme bazı tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 17 Haziran 2019 tarihine erteledi. 

DAVANIN GEÇMİŞİ 

Van'da yaşanan Kobanê olaylarında Büyükşehir Belediyesi'ne ait araçların kent genelinde çıkan yangına müdahale etmediği ve temizlik yapmadığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya ve 10 belediye çalışanı hakkında, dönemin Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) Başkanı ve AKP'nin Van Belediye Başkan adayı Necdet Takva'nın Mülkiye Müfettişlerine verdiği ifade üzerine "görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi talebiyle dava açılmıştı. Tanık Takva, Mülkiye Müfettişlerine verdiği ilk ifadesinde belediyenin olaylara hiçbir şekilde müdahale etmediğini öne sürerken, mahkemedeki ifadesinde ise "Evlerimizden çıkamaz durumdaydık. Onların o dönemde olaylara nasıl müdahale ettiklerine bizzat şahit olmadım" demişti. Bekir Kaya, ise yalan beyan nedeniyle Takva hakkında soruşturma başlatılmasını istemişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER