Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya'ya beraat

VAN - Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, "Savcı ve hakimlere hakaret ettiği" iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşmasında beraat etti.

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya'ya beraat

HABER MERKEZİ -Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın, hakim ve savcılara hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada Kaya beraat etti.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaya’nın 31 Ekim’de, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı ile eski BDP Milletvekili Ayla Akat Ata’nın tutuklanması konusunda yaptığı açıklamaya ilişkin 2016 yılında açılan dava sonuçlandı.

Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’nın, Kışanak, Anlı ve Ata hakkındaki adli işlemlerde görev alan cumhuriyet savcısı ve hakimlere hakaret ettiğinin belirtildiği iddianamede, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” suçundan 3,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Kaya hakkında hazırlanan iddianamede :

“Konuşmanın, Gültan Kışanak, Fırat Anlı ile Ayla Akat Ata hakkında yapılan adli işlemlerde cumhuriyet savcısı veya hakim olarak görev yapan mağdurların onur, şeref ve saygınlığına saldırı niteliği taşıdığı, açıklamanın gıyapta yapılmasına karşın basın toplantısında sözlerin sarf edilmesi, mahalde 3’ten fazla kişinin bulunması nedeniyle ihtilat unsurunun gerçekleştiği anlaşılmıştır. Şüphelinin hakaret eylemlerini birden çok kişiye karşı gerçekleştirdiği, sarf ettiği sözlerin kamu görevlilerine yönelik olduğu değerlendirilerek, ilgili sevk maddelerince cezalandırılması” talep edilmişti.

Van 7. Asliye Ceza Mahkamesi’nde davaya ilişkin bugün görülen duruşmada mahkeme suç için gerekli unsurların oluşmadığı gerekçesiyle Kaya’nın beraatine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER