Van Barosu: Muharrem ile ilgili kararı üst mahkemeye taşıyacağız
banner247

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çeli mezrasında, 2 Şubat 2014 günü hayatını kaybeden ve cenazesi otopsi için babası tarafından çuvalda taşınarak merkeze götürülen 2 yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümü ile ilgili verdiği “kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığı” kararını Van Barosu Başkanı Murat Timur değerlendirdi. 

Timur, davada bilirkişinin hakim görevi uyguladığını söyleyerek verilen kararı üst mahkemelere taşıyacaklarını söyledi. 

‘CEZASIZLIK POLİTİKASI ADALETİN GERÇEKLEŞMESİNDE BÜYÜK BİR SORUNDUR'

Küçük Muharremin yaşamını yitirdikten sonra kamuoyunda çok ciddi tartışma yarattığını söyleyen Timur, 4 yıl önce yaşanan olaydan sonra dosyanın cezasızlıkla sonuçlanabileceğini, Türkiye’de yıllardır bu şekilde dosyaların sona erdiğini tahmin ettiklerini belirtti. Gelinen aşamada da 4 yıl sonra verilen  “kovuşturmaya yer olmadığına’ dair kararı hatırlatan Timur, “Türkiye’de ‘cezasızlık’ artık adaletin gerçekleşmesinde çok önemli bir sorundur. Bu cezasızlıkla birlikte yeni yeni sorunların da ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Küçük Muharrem olayı aslında sadece görünen bir hak ihlalidir. Belki bu hak ihlali yaşanırken çocuğun akrabalarından birisi bunu video kaydına almamış olsaydı kimse olayı da bilmeyecekti” dedi.

‘SORUŞTURMA 4 YILA YAYILARAK KAMUOYU DUYARLILIĞI AZALTILDI’

Soruşturma ilk başlatıldığında da kamu görevlilerinin yargılanmasıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’nın çok isteksiz davrandığını belirten Timur, bir kısım kamu görevlisiyle ilgili Van Valiliği’nin soruşturma izni vermediğini hatırlattı. Soruşturmanın 4 yıllık bir sürece yayılarak kamuoyunun bu konudaki duyarlılığının azaltılmaya çalışıldığının altını çizen Timur, duyarlılığın bitme aşamasında olduğu bir dönemde mahkemenin karar verdiğini belirtti. 

‘BİLİRKİŞİ RAPORDA HUKUKİ DEĞERLENDİRMELER YAPMIŞTIR’

Kararın bilirkişi raporuna dayandırıldığını söyleyen Timur, “Bilirkişi hazırladığı raporda bir takım hukuki değerlendirmeler yapmış. Halbuki  bu değerlendirmeleri yapacak olan Cumhuriyet Savcılığı’dır. Bu değerlendirmelerle birlikte kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veren savcılık bunu gerekçe olarak  kullanmıştır. Baktığımız zaman bu raporda küçük Muharrem’in sağlıksız bir ortamda yaşamını devam ettirdiği, ölümün gerçekleşmesinde de bunun etkili olduğu, yine olay gününe dair nakil gerçekleştirecek olan  birtakım araçların arızalı olduğu, Sağlık Bakanlığı helikopterinin gece görüşünün olmadığı, helikopterin ise kalkmasının, inmesinin  mümkün olmadığı ve bu sebeplerle bu ölümün gerçekleştiği ifade edilmektedir” dedi. 

‘DEVLETİN GÖREVİ YAŞAM İÇİN GEREKLİ KOŞULLARI SAĞLAMAKTIR’

Timur, "Devletin kim yaşamını nerede sürdürürse sürdürsün yaşam için gerekli olanakları sağlaması gerekiyor. Devlet olmanın en temel mantığı da budur” dedi. Timur, yaşanan ihmal ve eksikliklerle birlikte küçük Muharrem’in yaşamını yitirdiğini söyledi. Olay günü akşamı saat 20.00 sıralarında ilgili kurumlara çocuğun durumunun bildirilmesine rağmen yaklaşık 7-8 saat boyunca hiçbir yardımın sağlanmadığını söyleyen Timur, “Gece saatlerinde çocuk vefat ettikten sonra çocuğun ambulans veya  başka araçla taşınması noktasında da kendisine herhangi bir yardım ulaştırılmıyor. Kamuoyunun da gördüğü o fotoğraf, çuvalda sırtta taşınan Muharrem’in resmi bu şekilde ortaya çıkıyor” dedi. 

‘KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ’

Soruşturmanın başlangıcından itibaren isteksiz davranan, kamu görevlilerinin yargılanması konusunda koruma refleksiyle hareket eden ilgililerin dosyanın bu şekilde sonuçlanmasında önemli bir katkısı olduğunu söyleyen Timur, dosyanın takipçisi olacaklarını söyledi. Timur, “Küçük Muharrem’in ailesinin  avukatları olarak biz bu soruşturma sürecini  burada bırakmayacağız. ‘Kovuşturmaya yer olmadığına dair’ kararın kaldırılması için ilgili mercileri itirazlarımızı sunacağız. Buradan da bir sonuç elde edilmediği takdirde de başta AYM olmak üzere, AİHM’e taşıyacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?

Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çeli mezrasında, 1 Şubat 2014 gecesi hastalanan 2 yaşındaki Muharrem Taş, kardan kapanan köy yolunun açılması için ailesince yapılan yardım taleplerine karşılık verilmemesi üzerine yaşamını yitirmiş, babası bir çuvala yerleştirdiği oğlunun cansız bedenini kilometrelerce sırtında taşımıştı. Kamuoyunda büyük tepkilere yol açan olayla ilgili 4 kurum hakkında başlatılmak istenen soruşturmaya Van Valiliği tarafından izin verilmemişti. Ancak Van Barosu'nun Bölge İdare Mahkemesi'ne yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine soruşturma izni verilmek zorunda kalınmıştı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, küçük Muharrem’in hayatını kaybetmesinde ihmali olduğu gerekçesiyle 112 Acil Komuta Merkezi, jandarma ve dönemin özel idare çalışanları hakkında, "taksirle ölüme neden olmak" ve "görevi kötüye kullanmak" suçlarından yürüttüğü soruşturmasını tamamlayarak şüpheliler hakkında “kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığına” hükmetmişti. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Van'da 8 siyasetçi tahliye edildi
VAN - HDP ve DBP'li 68 kişinin yargılandığı davanın 15 ay sonra görülen ilk duruşmasında aralarında...

Haberi Oku