Van Ahtamara Kadın Platformu kadınların dayanışma adresi olacak

VAN - Kuruluşunu ilan eden Ahtamara Kadın Platformu'nu anlatan üyeleri, kadınların gittikleri yerlerde yeteri kadar dikkate alınmadığını belirterek, "Bundan sonra hangi sorunları olursa olsun anlık ulaşabilecekleri, sorunlarını değerlendirebileceği ve destekleneceği kadınların iradesi ile oluşan bir platformları olacak" dedi.

Van Ahtamara Kadın Platformu kadınların dayanışma adresi olacak

HABER MERKEZİKadın kurumları KHK'ler ve belediyelere atanan kayyımlar tarafından kapatılırken, kadınlar her koşulda çalışmalarına devam etti. Van'da kuruluşunu ilen Ahtamara Kadın Platformu da kadına yönelik her türlü şiddet ve çocuk istismarlarına "dur" demek için oluşturuldu. Platformda yer alan KESK Van Dönem Sözcüsü Seher Kadiroğlu Ataş, Türkiye'nin bütün illerinde kadın platformlarını aktif hale getireceklerini kaydetti.   

'Cinayetler 'intihar' adı altında gizleniyor' 

Ahtamara için 35 kurum ile görüştüklerini yanı sıra 45 bağımsız kadın ile görüşüldüğünü belirten Seher, kadın platformuna neden ihtiyaç duyduklarını şu sözler ile anlattı: "Türkiye ve Van özelinde intihar adı altında kadın cinayetleri işlenip daha sonra intihar süsü verilerek konu kapatılıyor. Çocuk istismarları devlet eliyle ile meşrulaştırılmaya çalışılıyor, erken yaşta evlilikler meşru görülmeye ve erken yaşta evlendirilen çocuklar gizlenmeye çalışılıyor.  Biz Van üzerinde bu yaralara dokunurken, Türkiye'nin neresinden olursa olsun kadına yönelik taciz, tecavüz, şiddet, çocuk istismarı gibi durumlarda anında bir refleks göstermek için bir araya geldik. Van'da son zamanlarda oluşturulan birkaç uygulamayla kadın toplumsallıktan, iş yaşamından uzaklaştırılıp  sadece ev içindeki görevleri ile sınırlandırılmaya başlandı."

'Siyaset ve kurumlar üstü bir platform' 

Geçtiğimiz aylarda birkaç STK'nin yan yana gelerek kadınlar için 'pembe otobüs' uygulamasına yeşil ışık yaktığını hatırlatan Seher, çıkış noktalarının biraz da buna bağladığını ifade ederek, platformla kadınlara artık daha fazla dokunacaklarını vurguladı. Seher, "Bu tür uygulamaların hayata geçirilmesinin de karşısında olacağız.  Birçok kadın kayıp ama bizler bunlara dokunamıyoruz. Kadınlar ayrı ayrı belki siyasi partilere, derneklere, vakıflara ve sendikalara başvuruda bulunup bu mağduriyetlerini dile getirebiliyorlar. Ama bu kurumların yeterince kadın sorunlarına değinmediğini düşünüyoruz.  Bundan sonra kadınların hangi sorunları olursa olsun anlık ulaşabilecekleri, sorunlarını değerlendirebileceği ve destekleneceği, kadınlardan oluşan, kadınların iradesi ile kadınların taslağını oluşturduğu, ismini, şiarını, toplanma şeklini, görüşme gününe kadar kadınların belirlediği bir platform olacak. Kadınlar kendilerini daha ifade edebilecek" dedi.  

Platformun sağlıkla ilgili ayağınıTabip Odası, hukukla ilgili ayağını da baronun kadın komisyonunun oluşturduğunu ifade eden Seher, "Emek kısmında sendikalar yardımcı olacak. İlk çalışmamız 8 Mart günü bütün her yerde kadınların renklerinin oluşturabileceği bir kadınlar günü oldu. Hiçbir kurumun ve siyasi partinin gölgesi altında kalmadan yapacağız her şeyi çünkü bu platform siyaset ve kurum üstü bir platform" diye konuştu. 

'Yargıyı zorlayıp toplumu eğiteceğiz' 

Birçok kadının bir arada bulunarak Ahtamara Kadın Platformu'nu oluşturduğunu ve heyecan duyduğunu söyleyen DİSK Van Şubeler Eşbaşkanı Emine Bozkurt da OHAL'den sonra artan şiddete dikkat çekti. Emine, "Van'da yakın bir zamanda kadın katledildi. Faili erkek aklanarak 'aklı dengesi yerinde değil' denildi. 3 yaşındaki bir çocuk istismara maruz bırakıldı. Caydırıcı çözümler olmadığı için bu durumlar kendini bu kadar kabul ettirdi.  Platformumuzun amacı bu durma bir 'dur' demek. Yargıyı kadın lehine kararlar almaya zorlayıp, toplumun da ses çıkarmasını aşılayacağız. Belirli eğitimler ile birlikte halka bunu götüreceğiz. Bize gelecek her başvuruyu değerlendireceğiz ve kadınların yanında olacağız" diye konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER