Tutuklu Gazeteci İdris Yılmaz Hakim Karşısına Çıktı

VAN-Van 5 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasına gazeteci Yılmaz, tutuklu bulunduğu Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ( SEGBİS) ile katıldı.

Tutuklu Gazeteci İdris Yılmaz Hakim Karşısına Çıktı

Efrin operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımından dolayı 22 Ocak’ta “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla tutuklanan Gazeteci İdris Yılmaz, bu dosyadaki tutukluğunun 16 Mayıs’ta sona ermesine rağmen hakkında Şubat ayında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün  Van 5 Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Van 5 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasına gazeteci Yılmaz, tutuklu bulunduğu Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ( SEGBİS) ile katıldı.

YILMAZ: “YAPTIĞIM HABERLERDEN DOLAYI BURADAYIM”

Avukatlar Savaş Avcı ve Zelal Pelin Doğan’ın hazır bulunduğu, ailesi ve gazetecilerin de izlediği duruşmaya kimlik tespiti yapılması ile başladı.

Yılmaz yaptığı savunmasında, “Ben ilçede uzun yıllardır gazeteciyim ve kamu yararına olan bir çok haber yaptım. Haberime konu olan kamu görevlileri, görevlerini kötüye kullandıkları için onlara yapmış olduğum haberlerle görev sorumluluklarını hatırlattım. Yapmış olduğum haberlerden dolayı bir çok kez hedef gösterildim, darp edildim, tehditler aldım. Bana seni dört duvar arasında çürüteceğiz sen göreceksin dediler. 22 Ocak’ta sosyal medya üzerinden yapmış olduğum bir paylaşımdan dolayı tutuklandım. Beni tutuklayan hakim bana sen sıradan bir vatandaş olsan tutuklamazdım, ama sen gazeteci olduğun için seni tutuklayacağız dedi. Neticesinde tutuklanıp Elazığ 1.Nolu Yüksek Güvenirlikli Cezaevine gönderildim ve hakkımda ardı arkası kesilmeyen zincirleme davalar açıldı. “ Örgüt üyeliği” iddiası ile aylardır tutukluyum yüzünü bile görmediğim, ismini iddianameden görmüş olduğum birinin asılsız iddiaları ile burada yargılanıyorum diyerek mahkeme heyetinden tahliyesini istedi.

MAHKEME BAŞKANI “ BİZE HİKAYE ANLATMA”

Duruşmada savunma yapan Yılmaz’ın sözü mahkeme başkanı tarafından sık sık kesildi. Hakim” Yılmaz’a bize hikaye anlatma kısa kes” diyerek hakkındaki iddialarla alakalı savunma yapmasını istedi.

Avukatı Savaş Avcı ise, “Müvekkilim ilçede tanınan bilinen bir gazetecidir, yapmış olduğu haberler sonrası birçok kez hedef gösterilmiş, tehditler almış ve darp edilmiştir. Hazırlanan iddianamede tanık sıfatı ile ifade veren kişinin beyanları çelişkilerle doludur. Biz bunun tamamen bir komplo olduğunu düşünüyoruz. Aylardır tutuklu olan müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum” dedi.

Avukat Pelin Zelal Doğan ise savunmasında “ Müvekkilimin savunma yapmasına mahkeme heyeti müsaade etmiyor sık sık sözleri kesiliyor , ilk duruşma olmasına rağmen buraya getirilmedi yüz yüze savunma yapamıyor  buda adil yargılanma hakkı ihlalidir diyerek mahkeme heyetinden müvekkili hakkında yazılı savunma yapmak için süre istedi”

SAVCI MÜTALASINI OKUDU

Yapılan savunmaların ardından savcı okumuş olduğu mütalaası doğrultusunda Gazeteci İdris Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamını isteyerek Örgüt Üyesi olduğu iddiası ile cezalandırılmasını istedi.

Karar için ara veren mahkeme heyeti Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 3 Ocak 2019 tarihine erteledi.(HABER MERLEZİ)

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER