TİHV Van Temsilciliği açıldı

VAN – TİHV Van Temsilciliği’nin açılışında konuşan Genel Sekreter Metin Bakkalcı, amaçlarının işkence ve ağır insan haklarının önlenmesi olduğunu söyledi.

TİHV Van Temsilciliği açıldı

HABER MERKEZİ-Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Van’da temsilcilik açtı. Açılışa TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve TİHV Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Sevim Salihoğlu, TİHV Yönetim Kurulu üyeleri Coşkun Üsterci, Adli Tıp Uzmanı Ümit Biçer, Prof. Berna Arda, Dr. Levent Kutlu, TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, KESK Van Şubeler Platformu, İHD Van Şubesi, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) Üyesi avukatlar,  KHK ile kapatılan MEYA-DER ve TUHAD-FED üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 

TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı yaptığı konuşmada 12 Eylül 1980 darbesinden sonra ülkede ilk ve yegane kurumun İHD olduğunu söyledi. İHD ve TTB’nin tartışmaları sonucunda işkence görenlerin tedavi, rehabilitasyon ve özel olarak işkencenin önlenmesine yönelik özgülenmiş bir kurumun kararına dayalı olarak TİHV’in kurulduğunu söyleyen Bakkalcı, “Türkiye’nin her yerinde işkence görenlerin tedavi, rehabilitasyonu ve her şeyden önemlisi de işkencenin ve yanı sıra ağır insan hakları ihlallerinin önlenmesi için çaba gösterdik” dedi.

‘AMACIMIZ İŞKENCE VE AĞIR HAK İHLALERİNİN ÖNLENMESİDİR’ 

“Amacımız işkence ve ağır insan haklarının önlenmesidir” diyen Bakkalcı, “Bunun için bu onarım  sürecinde biz özel bir birikime sahibiz. Bu onarım hakikat ve adaletle çok yakından ilgilidir. Bütün bunlar da sadece şekli bir geçmişle hesaplaşma meselesi değildir. Yarını kurabilmek, bugün ayağa kalkmak için önemlidir. Van’da bugüne kadar tedavi rehabilitasyon merkezi kurmayı beceremedik. Bugün ama muhtemelen sizlerin de olağanüstü katkısıyla sizlerin bu acılara, bu yıkıma rağmen bu muazzam ayakta kalışınız sayesinde kurduk” diye konuştu.

‘TEMSİLCİLİK SADECE VAN İLE SINIRLI KALMAYACAK’

Van’daki rehabilitasyon merkezinin sadece Van ile sınırlı kalmayacağını söyleyen Bakkalcı, “Baştan aşağıya doğru Şemdinli, Yüksekova, Hakkari hattı olmak üzere yukarıya doğru Ağrı dahil olmak üzere geniş bir coğrafyada önemli ölçüde buradaki çalışmalara katkı verecektir. Temmuz 2015’ten sonraki kahredici yıkım sürecinde bununla hesaplaşmanın, bugün ayağa kalkabilmek, yarını kurabilmek için gerekli bir hesaplaşmadır. Türkiye’de ve dünyadaki bütün birikimimizi buraya seferber edeceğiz, esas olarak birlikte bu çabayı göstereceğiz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER