Soylu ‘Bitti, bitiyor’ dedi: Ancak Van'da uyuşturucu ve insan kaçakcılığında ciddi artış var!

VAN- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Van'da uyuşturucu ve insan kaçakçılığının bitmek üzere olduğunu iddia etti ancak iki alanda da ciddi artış meydana geldi.

Soylu ‘Bitti, bitiyor’ dedi: Ancak Van'da uyuşturucu ve insan kaçakcılığında ciddi artış var!

HABER MERKEZİ-Van’da yaşananlar ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun söyledikleri birbirini tutmuyor. Soylu'nun, Van’da uyuşturucu ve kaçakçılıkla yaptıkları 'mücadeleyi' anlatırken, ‘Bitti, bitiyor’ demesine rağmen, kentteki durum tam tersini gösteriyor. Van'da son rakamlara göre 15 bin uyuşturucu bağımlısı bulunurken, bu sayının artmasından endişe ediliyor. Kentte uyuşturucu madde okul önlerinde ve sokaklarda rahatlıkla satılıyor.

SINIRLARDAN UYUŞTURUCU SEVKİYATI ARTIYOR

Van, özellikle İran Afganistan’da üretilen uyuşturucunun sevkiyatında önemli geçiş noktalarından biri. Van’da uyuşturucu kullanımında da rakamlar dikkat çekici boyutlarda.

UYUŞTURUCU YAŞI 14’E KADAR DÜŞTÜ

Bazı iddialara göre kentte yaklaşık 15 bin madde bağımlısı bulunuyor ve bu rakam her geçen gün artıyor. Üstelik başlama yaşında da değişiklikler var. Uyuşturucuya başlama yaşı 14’e kadar düştü.

AYDA BİR 500 'MÜLTECİ'

Ayrıca Soylu, Van'da insan kaçakçılığının bittiğini de iddia etti. Tam aksine Van'da sadece son bir ayda ise 500'ün üzerinde mülteci yakalandı. Bu da insan kaçakçılığının geldiği boyutları gösteriyor. Mülteciler, kentte yapılan bir kampta tutuluyor. İnsan kaçakçılığı nedeniyle son bir yılda 3 bine yakın mülteci İran sınırından Van’a giriş yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER