” Serhat illeri 21 Mart’ta Van Newroz’unda buluşacak”

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Newroz tertip Komitesi, Newroz kutlamalarının startını verdi.

” Serhat illeri 21 Mart’ta Van Newroz’unda buluşacak”

HABER MERKEZİ-  Van’da bu yıl yapılacak olan Newroz kutlamalarına ilişkin çalışmaların startı DBP İl binasında düzenlenen basın toplantısıyla verildi. Basın toplantısına HDP Van İl Eş Başkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede,  DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava, ÖHP Üyesi Bayram Kaval, HDP PM Üyesi Zelal Yerlikaya,  HDP-DBP İlçe Örgütleri, Yerlerine kayyum atanan Belediye Eş Başkanları Rojbin Sevil Çetin, Yıldız Çetin ve Handan Bağcı katıldı.

 

Newroz Tertip Komitesi adına açıklamalarda bulunan Bayram Kaval, bu yıl tüm Serhat İllerinin Van’da Newroz’u kutlayacağını söyledi. Bu nedenle bu yıl ki Van Newroz’unun Serhat Newroz’u olarak kutlanacağını ifade eden Kaval, Newroz çalışmaları için HDP, DBP, DTK, ÖHP ve TJA Aktivistlerininde bulunduğu 7 kişilik bir komisyon oluşturduklarını vurguladı. Komisyon olarak resmi girişimleri başlattıklarını dile getiren Kaval, “ Geçtiğimiz yıllarda bayraklama ve pankart çalışmalarımız konusunda oldukça olumsuz bir tutum gösterildi. Bu yıl bunun olmayacağını ve zamanında gerekli iznin verileceğini düşünüyoruz.” Dedi.

Konuşmasında içinden geçilen sürece değinen Kaval, “ HDP ve DBP Eş Genel Başkanlarımızın, Belediye Başkanlarımız ve binlerce arkadaşımızın tutuklanması, işkence görmesi, kayyum atamalarının yaşandığı böylesi bir baskı ve OHAL döneminde gerçekleştireceğimiz 2018 Newrozu oldukça önemlidir. Bu nedenle halkımızın yüksek bir biçimde kutlamalara katılması oldukça önem taşımaktadır.” Diye konuştu.

 

Kaval, Newroz kutlamalarına HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, Milletvekilleri Garo Paylan, İbrahim Ayhan, Bedia Özgökçe Ertan, Adem Geveri, Lezgin Botan’ın aralarında bulunduğu bölge milletvekillerinin katılacağını ayrıca ; Grup Munzur, Koma Çiya ve Koma Arjin’in müzik dinletisi sunacağını belirterek, “ Bütün halkımızı 21 Mart Çarşamba Günü saat 11.00 ve 17.00 saatleri arasında Atatürk Kültür Parkına bulunan Newroz alanında gerçekleştireceğimiz kutlamalara bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER