Satranç geleneği akıllı telefonlara yenildi

Van’ın Bahçesaray ilçesinde 7’den 70’e herkesin oynadığı satranç oyunu, akılı telefonların çıkmasıyla artık az sayıda kişi tarafından tercih ediliyor.7’den 70’e herkesin satranç bildiği ilçede, akılı telefonların çıkmasıyla...

Satranç geleneği akıllı telefonlara yenildi
Van’ın Bahçesaray ilçesinde 7’den 70’e herkesin oynadığı satranç oyunu, akılı telefonların çıkmasıyla artık az sayıda kişi tarafından tercih ediliyor.
7’den 70’e herkesin satranç bildiği ilçede, akılı telefonların çıkmasıyla bu oyuna olan ilgi ise gün geçtikçe azaldı. Bahçesaray’ın bir satranç merkezi olduğunu dile getiren vatandaşlar, “Bahçesaray aslında 1900’lü yılların başına kadar bir ilim irfan yuvası olduğu gibi; burada büyükten küçüğe herkes tarafından yaygın bir şekilde satranç oynanırdı. Yaklaşık 15 yıldır festivallerle bu alışkanlık yeniden geliştiriliyordu. Bir zamanlar ’Bahçesaray Şampiyonunu Arıyor’ başlıklı turnuvalarda bayanlar, erkekler, yaşlılar, gençler ve karma kategorilerinde yapılıyordu. Birinci gelenlere çeşitli hediyeler veriliyordu. Ancak akıllı telefonların çıkmasıyla artık az sayıda kişi tarafından satranç oyunu tercih ediliyor’’ dediler.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER