Öğrenciler kafe açıp Vanlıları sinemayla tanıştırmayı hedefliyor

Van’da üniversite öğrencileri tarafından açılan ‘Mülksüzler’ adlı kafe gelen gelir ile sinemayı Vanlı yurttaşların ayağına getiriyor.

Öğrenciler kafe açıp Vanlıları sinemayla tanıştırmayı hedefliyor
 Van’da üniversite öğrencileri tarafından açılan ‘Mülksüzler’ adlı kafe gelen gelir ile sinemayı Vanlı yurttaşların ayağına getiriyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sinema Topluluğu öğrencileri tarafından Van’da kent merkezinde açılan kafe kente yeni bir soluk getirdi. Harabe ve atıl durumda olan ahşap binayı kafeye çeviren öğrenciler, kafeden gelen gelir ile Vanlı yurttaşları sinema ile tanıştırıyor.


Haber: BEDRAN BABAT / HASAN YOLDAŞ


Kentin İskele Caddesi’nde açılan kafenin tüm mobilya ve dekorasyonu öğrenciler tarafından komin olarak toplanılan paradan karşılanırken, kafenin içerisine kütüphane kuruldu. Daha sonra öğrencilerin ortak kararı ile kafeye ‘Mülksüzler’ ismi verildi. Daha çok öğrencilerin uğradığı kafe en önemli özelliği ise gelen misafirlerin duvarda yazı yazabilmesi. Kafe duvarında Şêx Saidî Kurdî, Selahaddin Eyübi, Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Balzac, Goethe, Nitczhe ve Montaigne gibi ünlü düşünür, Kürt din adamı, sanatçı, şair ve yazarların sözleri yer alıyor.

'Van'ı sinemayla tanıştırdık'

YYÜ Sinema Topluluğu üyesi ve aynı zamanda kafeyi işletenlerden olan Ümit Özmen, kafenin kominal birliktelik ve dayanışmanın bir araya gelmesiyle açıldığını söyledi. Özmen, "Biz YYÜ’da okuyoruz, ayrıca sinema topluluğunun da üyeleriyiz. Van’da daha önce birçok mahallede ücretsiz sinema gösterimi gerçekleştirdik. Yine merkeze bağlı köylere sinema götürdük. Köy çocuklarını, halkını sinema ile tanıştırdık. Ama imkansızlıktan kaynaklı istediğimiz şekilde bu projemizi hayata geçiremedik. Daha sonra tüm arkadaşların bir araya gelmesiyle kafe tarzı bir yer açmayı düşündük. Kafeden gelen gelirlerin tamamı ile de sinema projemizin daha rahat ve sağlıklı bir şekilde yapılacağı yer arayamaya başladık. Ama önemli bir sorunumuz vardı, çünkü kafe açacak hiç paramız yoktu. Bir gün arkadaşlarla caddede dolaşırken bu yapı ile karşılaştık, önce 'değerlendirebilir miyiz' dedik. Daha sonra ise 'neden olmasın biz burayı tadilattan geçirip kafe haline dönüştürebiliriz' dedik. Ve hep birlikte tüm arkadaşların desteği ile atıl durumda olan ve kullanılmayan binayı kiralayarak kafe haline getirdik" diye konuştu.

Kafenin açılmasının en önemli amaçlarından bir tanesinin Vanlı yurttaşları sinemayla tanıştırmak olduğunu belirten Özmen, "Bu kafeyi açmamızın tek ve en önemli nedeni gelecek olan gelir ile özellikle köylerde yaşayan çocukları sinemayla tanıştırmaktır. Bizim daha önce kent merkezinde belediyeye ait Feqiyê Teyran Parkı’nda halka yönelik film gösterimlerimiz oldu, yine kente bağlı birçok köyde sinema gösterimi yaptık. Ancak belediye zabıta müdürü parkı işgal ettiğimiz söyleyerek bir daha izin verilmeyeceğini söyledi. Biz de ondan sonra parkta film gösterimi yapamadık. BDP’li belediyede zabıta müdürünün sanata yönelik bu tutumu çok yanlış bir tutumdur" dedi.

'Mülksüz kafe herkesin ortak paydasıdır'

Kafenin tüm müşterilerin ortak alanı olduğunu, kafenin işletmeden çok, sosyal alan olduğunu söyleyen Özmen, "Kafe şuan tam bir sosyal alan olarak donatılmış, kafede yurttaşların kitap okuyabileceği bir alan oluşturuldu. Yine kafenin tüm duvarlarına her gelen müşteri tarafından duvar yazısı yazılıyor. Her müşteri istediği şekilde duvara yazı yazarak adeta görsel bir anı defteri oluşturuyor. Yine kafede haftanın 3-4 günü çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bunların en önemlilerinden bir tanesini kafe bahçesinde film gösterimi, şiir dinletisi ve canlı müzikler oluşturuyor. Bu etkinliklerde bir araya gelen öğrenci ve yurttaşlar bir gün film izlerken, diğer gün şiir dinletisi ve müzikler eşliğinde eğleniyor. Bu tür sosyal alan Van’da hiç yok. Biz kentte insanların hem rahat bir şekilde gelip bir şeyler yiyebilecekleri, içebilecekleri bir alan hem de sosyal aktivite yönünden rahat bir şekilde kitap okuyup, müzik dinleyebileceği bir alan oluşturduk. Yine şuana kadar gelen gelir ile ses cihazı ve projeksiyon aleti aldık. Daha sonraki hedefimiz bir araç satın alarak, o aracı gezici film aracı haline getirmek istiyoruz. Bu araç ile kentin her tarafına sinemayı götürmek istiyoruz. Yine kafemizde ileriki günlerde sürpriz sanatçıların katılacağı konserler düzenleyeceğiz" diye konuştu. DİHA
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER