Mavi Marmara gazisinden ‘darbe’ açıklaması

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz kanlı darbe girişimini değerlendiren Mavi Marmara gazilerinden gazeteci Abdulhelim Almalı, tarihte ilk defa bir halkın kendisine darbe yapmak isteyenlere darbe yaptığını söyledi.İHA muhabirine değerlendirmelerde...

Mavi Marmara gazisinden ‘darbe’ açıklaması
Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz kanlı darbe girişimini değerlendiren Mavi Marmara gazilerinden gazeteci Abdulhelim Almalı, tarihte ilk defa bir halkın kendisine darbe yapmak isteyenlere darbe yaptığını söyledi.
İHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Almalı, hayatında iki darbe ve birçok darbe teşebbüsüne tanıklık ettiğini belirterek, “15 Temmuz akşamı halka yönelik yapılmak istenen darbe girişimi, halkın sokaklara dökülmesi sonucu başarısızlıkla sonuçlandı. Türkiye’de siyaset tarihi içerisinde iki tane askeri darbe ve 4 tane de muhtıra ve darbe girimi niteliğinde gelişme yaşanmıştır. Bunların en çetin olanı 12 Eylül harekatıdır. Burada özellikle Kürt halkı büyük bir zarar görmüştür. Bugün PKK’nın oluşumunda en büyük etken 12 Eylül darbe harekatıdır. Dünyada belki de ilk defa halk kendisine karşı başlatılan darbe hareketini darbe ile bastırarak başarısızlığa uğrattı” dedi.
“OHAL halka değil darbecilere yöneliktir”
Hükümetin kendisine yönelik başlatılan bu hareketi bastırmak için OHAL ilan ettiğinin altını çizen Almalı, “Bu OHAL’in 1980 ve 1990’lı yıllardaki OHAL’lerden farkı, Sayın Başbakan’ın da ifadesiyle halka karşı olmaması ve darbecilere yönelik olmasıdır. Devlet bir takım iyileştirmeler ve yasal işlemler yapmak için Anayasanın 120. Maddesine göre çıkaracağı yasaları OHAL kapsamında meclise göndermeden kanun hükmünde kararnamelerle işini kolaylaştırmak istedi” ifadelerini kullandı.
“Halk sokakları darbecilere yasakladı”
Van’da kanlı darbe girişimin üzerinden 10 günden fazla bir zaman geçmesine rağmen hala halkın sokaklarda olduğunu vurgulayan Almalı, “Yine eski darbelerde halkın sokakları halka yasaklanırdı. Burada halk sokaklarına da sahip çıkarak buraları darbecilere yasakladı. Halk, Cumhurbaşkanının ikinci çağrısını bekliyor. Sanırım kısa bir süre sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘evlerinize dönün’ çağrısı yapacaktır. Bunun için de tehlikenin tamamen bertaraf edilmesi gerekir. İnşallah bu da en kısa sürede sağlanacaktır” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER