KESK Van Şubeler Platformu'ndan İsrail'e Kınama

İsrail Devleti’nin Filistin’de yüzlerce kişinin katledilmesinin ardından KESK olayı basın açıklaması yaparak kınadı.

KESK Van Şubeler Platformu'ndan İsrail'e Kınama

İsrail Devleti’nin Filistin’de yaptığı katliamına tepkiler bitmiyor. Bugün KESK Van Şubeler Platformu Fekiye Teyran Parkında basın açıklaması yaparak yaşanan katliamı kınadı.

Fekiye Teyran Parkında toplanan kalabalık adına konuşan KESK Van Şubeler Platformu ​Dönem Sözcüsü Sezer ÖRENÇ, ‘’ Ne yazık ki, kararından ve provokasyondan vazgeçmeyen, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada çatışma zemini yaratacak politikalara hız kazandıran, emperyalist politikalarla Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD, Filistin’de onlarca Filistinlinin yaşamını yitirmesine, yüzlercesinin yaralanmasına yol açacak gelişmelerin de fitilini ateşlemiş oldu’’ dedi.

‘’Provakosyona Yol Açan Bu Duruma Son Verilmeli’’

​ KESK Van Şubeler Platformu ​Dönem Sözcüsü Sezer ÖRENÇ, ‘’ABD’nin 22 yıldır uygulamaya koymadığı  “Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair karar”ını hayata geçirmesini Konfederasyonumuz KESK, daha ilk günden açık bir provakasyon olarak nitelemiş, kamuoyuna yönelik yaptığı basın açıklaması ile kararın geri alınması gerekliliği vurgulamıştı. Ne yazık ki, kararından ve provokasyondan vazgeçmeyen, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada çatışma zemini yaratacak politikalara hız kazandıran, emperyalist politikalarla Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD, Filistin’de onlarca Filistinlinin yaşamını yitirmesine, yüzlercesinin yaralanmasına yol açacak gelişmelerin de fitilini ateşlemiş oldu. ABD ve İsrail’in emperyalist amaçları doğrultusunda Kudüs’ü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde, bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektedir. ABD provokasyona yol açan bu kararından derhal vazgeçmelidir. Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir. Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil, orada yaşayan halklar karar vermelidir. ABD provakasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır’’ dedi.

​Açıklamaya, KESK Van Şubeler Platformu, SES Van Şube Eş Başkanı, KESK Van Şubeler Platformu, DİSK/Genel İş Van Şubesi, Van-Hakkari Tabip Odası, TMMOB Van Bileşenleri’de destek verdi ve açıklama ortak yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER