KESK Van Şubeler Platformu baskıları kınadı

VAN - KESK Van Şubeler Platformu, üyelerine dönük baskı ve saldırıları kınadı.

KESK Van Şubeler Platformu baskıları kınadı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Platformu, şube binasında üyelerine yönelik artan baskı ve engellemelere ilişkin basın toplantısı yaptı. Açıklamayı yapan Platform Dönem Sözcüsü Sezer Örenç, düşünce ve ifade özgürlüğü, toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkı gibi temel hakların OHAL koşullarında da olsa kullanımının engellenmemesi gerektiğini ifade etti. Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından Ocak 2018’de alınan kararla, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin bildirim şartına bağlanmasının, bu hakka müdahale teşkil ettiğini hatırlatan Örenç, ancak AKP iktidarı ve illerde valilerin anayasayı, temel hak ve özgürlükleri, mahkeme kararlarını hiçe sayarak suç işlemeye, keyfilikte sınır tanımamaya devam ettiğini belirtti. 

İstanbul’da KESK'in Bakırköy ve Kadıköy’de yapılan oturma eylemlerine Valiliğin hukuka aykırı yasak kararı gerekçe gösterilerek müdahaleler gerçekleştiğini belirten Örenç, üyelerinin günlerce süren gözaltı işlemine tabi tutulduklarını belirtti. 

'VALİLER ANAYASAYI TANIMIYOR'

Valilikleri ve emniyet güçlerini yasalara göre davranmaya, kurumlar arasında ayrım yapmamaya ve yaptıkları ayrımlara son vermeye davet eden Örenç, “Yasalar herkes için aynıdır. Kurumlara göre davranılmamalıdır.  Saldırıları, gözaltına alma olaylarını ve 24 Haziran seçimleri yaklaştıkça örgütlenmiş planlı provakatif eylemlerin yaygınlaştırılmasını protesto ettiğimizi siz basın emekçileri aracılığıyla kamuoyuna bildiririz. Valileri anayasayı tanımaya, iktidardan yana değil haktan, halktan ve emekçiden yana tavır almaya davet ediyor, aksi tutumlarını kınıyoruz" diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 01:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER