Kanaat Önderlerinden ‘Bağımsız Kürdistan Referandumu’ Açıklaması

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sözde kanaat önderleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükten sonra ‘Bağımsız Kürdistan Referandumu’ ilişkin ortak bildiri yayınladı.

Kanaat Önderlerinden ‘Bağımsız Kürdistan Referandumu’ Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden bazı kanaat önderlerini kabul etti.Yaklaşık 2,5 saat süren kabulün ardından Van Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş, Van Küresünni aşiretinden Mustafa Kaçmaz, Şırnak Tatar aşireti lideri Aslan Tatar, Şırnak Goyan aşireti lideri Hazım Babat ile Mardin Kahramanlar aşireti lideri Hadi Kahraman, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden sözde bazı kanaat önderleri Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki referandumun, kesinlikle bölgedekilerin hayrına sonuçlar doğurmayacağı, bu girişimin coğrafya üzerinde hain emelleri olan kesimlerin oyunu olduğu açıklamalarında bulundular.

Kanaat önderlerinin yayınladığı Ortak bildiriyi, İskender Ertuş okudu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan ve birbirlerine güçlü akrabalık bağlarıyla bağlı toplum kesimlerinin temsilcisi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misafiri olduklarını söyleyen Ertuş, toplantıda hem Erdoğan’ın değerlendirmelerini dinleme hem de kendi görüşlerini özgürce ifade etme imkanını da bulduklarını belirtti.

Ertuş, “Aynı şekilde, bölgemizde yaşanan gelişmeler konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ortaya konan duruşu desteklediğimizi, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz ve ortak geleceğimiz etrafındaki bütünleşme irademizi güçlü şekilde belirttik. Kuzey Irak’ta yaşanan referandumun, kesinlikle bölgedeki kardeşlerimizin hayrına sonuçlar doğurmayacağı, bu girişimin coğrafyamız üzerinde hain emelleri olan kesimlerin oyunu olduğu üzerinde mutabık kaldık. Milletimize, bayrağımıza, vatanımıza ve devletimize bağlılığımızı namusumuz olarak gördüğümüzü, bu değerlerimize yönelik en küçük tehdidi ve saldırıyı kabul etmeyeceğimizi, böyle bir teşebbüse gerekirse canımız pahasına karşı koyacağımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza ifade ettik.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER