HDP’nin Van’da 7 ilçede adayları belli oldu

VAN-HDP birçok il ve ilçede ön seçime gitti, Van'da 7 ilçenin Belediye Başkanı adayları belli oldu.

HDP’nin Van’da 7 ilçede adayları belli oldu

HDP, Diyarbakır Bismil, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar, Sur, Lice, Silvan, Van Edremit, İpekyolu, Başkale, Çatak, Gürpınar, Özalp, Çaldıran, Mardin Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Muş Malazgirt, Bulanık, Varto, Batman Merkez İlçe, Şırnak Cizre, Silopi, İdil, Hakkari Merkez İlçe, Yüksekova, Dersim Merkez İlçe, Urfa Halfeti, Bitlis Tatvan, Ağrı Doğubeyazıt Belediye Eş Başkan Adaylarını belirlemek için bir çok il ve ilçede halk yoklaması yaptı.Oylama sonucuna göre şuana kadar toplam 20'i merkezde adayların ismleri belli oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  31 Mart yerel seçimlerinde il ve ilçe belediye eşbaşkan adaylarının belirlenmesi için yapılan ön seçim sona erdi. Seçimlerde birinci çıkan adayların isimleri ise Ankara'da 9 Ocak'ta yapılacak HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklanması bekleniyor.

HDP Van İl Örgütü, İpekyolu, Edremit, Çatak, Özalp, Çaldıran, Gürpınar, Başkale ilçelerinde ön seçimlere gitti. HDP’nin yaptığı halk oylamasında Van'ın 7 ilçesinde Belediye Başkanı adayları belli oldu.İl ve ilçe binalarında girilen seçimlerde Başkale'de 381 delege, Özalp'te 200, İpekyolu'nda 441, Gürpınar'da 221, Edremit 250, Çatak'ta 186, Çaldıran'da ise 250 delege oy kullanarak adaylarını belirledi.

Oylama sonucu Van'ın 7 İlçensinde belirlenen Belediye Eş Başkan adaylarının isimleri şu şekilde:

1-Van İpekyolu Belediyesi Başkan adayları: Şehzade Kurt - Azim Yacan

2-Van Özalp adayları:Yakup Almaç – Dilan Örenci

3-Van Gürpınar adayları:Kemal Gürler – Rojbin Aktaş

4-Van Çatak adayları: Esra Babur –Fazıl Evrim

5-Van Çaldıran adayları:Faruk Demir –Leyla Atsak

6-Van Başkale adayları: Şengül Polat –Erkan Acar

7-Van Edremit adayları:Gülcan Kaçmaz –Seyfettin İtah,seçildi.

Öte yandan HDP'de şuana kadar adaylıkları belli olan diğer isimler ise şöyle:

1-Batman: Sabri Özdemir – Songül Korkmaz

2-Hakkari Merkez: Evin Konur – Cihan Karaman

3-Dersim: Nurşat Yeşil – Aleddin Erdoğan

4-Diyarbakır Sur: Filiz Buluttekin – Cemal Özdemir

5-Diyarbakır Bağlar: Zeyad Ceylan – Zübeyde Zümrüt

6-Diyarbakır Yenişehir: İbrahim Çiçek – Belgin Diken

7-Diyarbakır Lice: Salime Zingil – Tarık Mercan

8-Diyarbakır Silvan: Naşide Toprak – Abbas Azizoğlu

9-Hakkari Yüksekova: Remziye Yaşar – İrfan Sarı

10-Muş Varto: Nafiye Bal – Gıyasettin Aydemir

11-Şırnak Cizre: Sosin Çömlek – Mehmet Zıriğ

12-Şırnak Silopi: Adalet Fidan – Süleyman Şavluk

13-Mardin Derik: Mülkiye Esmez – Şerif Kıran,seçildi.

(ERCİŞ HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 19:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrullah gündüz
Emrullah gündüz - 2 hafta Önce

Çatak Delegeler adil deyildi

SIRADAKİ HABER