HDP Van Milletvekili Sarısaç'tan Halepçe katliamının 'Kürt soykırımı' olarak tanınması için kanun teklifi

VAN - HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Halepçe katliamının "Kürt soykırımı" olarak tanınması için Meclis'e kanun teklifi verdi.

HDP Van Milletvekili Sarısaç'tan Halepçe katliamının 'Kürt soykırımı' olarak tanınması için kanun teklifi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Sarısaç, Halepçe Katliamının "Kürt soykırımı" olarak tanınması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) kanun teklifi verdi. 

'200 BİN KÜRT KATLEDİLDİ'

Saddam Hüseyin’in iktidarında Irak’ta ırkçı ve sömürgeci Baas rejimi tarafından Irak Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Kürtlere yönelik 1986 yılından 1989 yılının sonuna kadar ağır asimilasyon ve imha politikaları uygulandığına dikkat çekilen teklifte, "Irak Baas rejiminin 'Enfal Harekatı' koduyla devreye koyduğu bu konsept çerçevesinde; Kürtlere yönelik kimyasal silah kullanma, toplu infaz, havadan bombalama ve yerinden göçertme gibi acımasız yöntemlere başvurulmuş ve bunun sonucunda 4 bin 500 köy yakılıp yıkılmış, 1 milyondan fazla kişi mülteci durumuna düşmüş ve 200 bine yakın Kürt katledilmiştir" hatırlatılması yapıldı. 

'TARİHİN EN ACIMASIZ KATLİAMI'

Baas rejimi Enfal Harekatı’yla Irak Kürdistan Bölgesi’nde bulunan binlerce okul, cami, hastane ve kiliseyi ortadan kaldırılırken 16 Mart 1988 yılında dünyanın gözleri önünde Halepçe şehrinde tarihin en acımasız katliamlarından birini gerçekleştirdiğine değinilen kanun teklifinde, "Tarihe 'Halepçe Katliamı' olarak geçen bu saldırıda zehirli gazların kullanılması sonucunda 5 binden fazla Kürt katledilmiş ve 10 binden fazla kişi de yaralanmıştır. Bunun yanında Halepçe ve çevresine kimyasal silahlarla saldırılmasından dolayı bugüne kadar 43 bin 753 kişinin öldüğü, 61 bin 200 kişinin de sakat kaldığı tahmin edilmektedir" bilgilerine yer verildi.

'HALEPÇE KÜRT SOYKIRIMI OLARAK TANINSIN'

Halepçe Katliamı’yla Kürtlerin toplu öldürme yöntemiyle soyca ortadan kaldırılmasının amaçlandığı ifade edilen kanun teklifinde şunlara yer verildi; "Halepçe Katliamı Saddam Hüseyin rejiminin izlerinin silinmesi sürecine bağlı olarak 1 Mart 2010 yılında Irak Yüksek Ceza Mahkemesi tarafından 'Soykırım' olarak tanınmıştır. Bununla birlikte Irak Parlamentosu ve Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu da Halepçe katliamını soykırım olarak kabul etmiştir. Bugün Halepçe katliamının da bir parçası olduğu Enfal katliamı Britanya, İsveç ve Norveç parlamentolarında da 'Kürt Soykırımı' olarak karar altına alınmıştır. Bu nedenle dünyanın her tarafında başta Kürtler olmak üzere birçok ülke tarafından katliamın kurbanları çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Bu bağlamda Halepçe Katliamı’nın TBMM tarafından 'Kürt Soykırımı' olarak tanınmasıyla dört parçada yaşayan Kürtler ve Türkiye halkları arasında dayanışma duygusu güçlenecektir. Özellikle Türk – Kürt ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında acıların ortaklaştırılması büyük bir yarar sağlayacaktır. Çünkü Halepçe’de katledilen Kürtler, Türkiye’de yaşayan 20 milyon Kürt’ün özbeöz kardeşleridir. Dolayısıyla Türkiye’de Halepçe Katliamının 'Kürt soykırımı' olarak karar altına alınması insani, tarihi ve vicdani bir görevdir" ifadelerine yer verildi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER