HDP Van Milletvekili Özgökçe: İşkenceye geçit vermemek hepimizin elinde

VAN- Aynı aileden 2'si çocuk 6 kişiye yapılan işkence iddialarına tepki gösteren HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan kamuoyuna çağrıda bulunarak, "İşkenceye geçit vermemek hepimizin elinde. Sivil toplum örgütleri bu konuya duyarlılık göstersinler ve gelip inceleme yapsınlar. Cezaevinin kapılarını zorlasınlar" dedi.

HDP Van Milletvekili Özgökçe: İşkenceye geçit vermemek hepimizin elinde

HABER MERKEZİ-Van'da 15 Temmuz günü Vali Mithat Bey Mahallesi Eres Sokakta yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınarak tutuklanan aynı aileden 2'si çocuk 6 kişiye işkence yapılarak tutuklandı. Yaşanan bu olayı meclis gündemine de taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyleyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. 

'Çatışmadan aile sorumlu tutuluyor'

Özgökçe, ailenin avukatları aracılığıyla yaptığı beyanlarda evin basıldığı günden bu güne, evde, yolda, gözaltı merkezinde çok yoğun bir şekilde işkenceye maruz kaldıklarını belirttiklerini ifade etti. Olayda çok şüpheli, aydınlatılması, sorulması gereken birçok husus olduğunu söyleyen Özgökçe, yaşanan çatışmadan ailenin sorumlu tutulduğunu belirtti.

'İktidara 'İşkenceye sıfır tolerans' diyen AKP politikasından sapmıştır'

Van T Tipi Cezaevi'nin faaliyete girdiği andan bu güne sürekli olarak işkenceyle gündeme geldiğini aktaran Özgökçe, orada defalarca uygulanan tüm kötü muamele ve işkenceyi her defasında mecliste ve bakanlara yaptıkları görüşmeler ve önergelerde söylemelerine rağmen yapılan uygulamaların işkence olarak görülmediğini ifade etti. Özgökçe, "Cezaevlerinde yaşanan durum çok daha vahim, çok daha tehlikeli bir hal almış durumda. 90'ları aratmayan hatta aşan bir durum söz konusudur. Bu çok sıradan işkence diye tarif edemeyeceğimiz bir düzeye varmış durumda. İşkenceye sıfır tolerans vaadiyle iktidara gelen AKP hükümeti bugün tamamen bu politikasından uzaklaşmıştır" dedi.

'Şahin ailesi yalnız değildir'

Cezaevlerinde falakaya yatırıldıktan sonra yürütme, yaraların üzerine tuzlu su basma, çıplak arama rencide edici her türlü tutum, kötü muamele dahil çok zalimane işkence yöntemlerini kullanılmasının insanlık suçu olduğunu kaydeden Özgökçe, bu durumun takipçisi olacaklarını vurguladı. Özgökçe, "Bugüne kadar eriştiğimiz bilgiler sonucu T tipi cezaevinde tutuklu insanlara açık ve bariz bir şekilde işkence ediliyor. Şahin ailesi alındıkları günden bugüne işkence altındadır. Son aldığımız bilgilere göre aile hücrelerden çıkarılıp koğuşlara alınmış. Biz HDP olarak Adalet Bakanlığı'na sorular sorduk, meclis gündemine taşıdık. Sonuna kadar bu olayı takip edeceğiz. Sorumlular işkence yapanlar, göz yumanlar, yol verenler yargı huzurunda bunun hesabını verecek. Şahin ailesi yalnız değildir" diye kaydetti. 

'Cezaevi yönetimi kapıları açsın'

İşkenceye hiç kimsenin geçit vermemesi gerektiği vurgusunu yapan Özgökçe, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Özgökçe, "Bütün sivil toplum örgütlerine, İnsan Hakları Vakfı'na, İnsan Hakları Derneği'ne, Barolar Birliği'ne bu çağrıyı yapmak istiyoruz. Bu konuya duyarlılık göstersinler ve gelip inceleme yapsınlar. Cezaevinin kapılarını zorlasınlar. İşkence yapmadığını iddia eden yönetim de o kapıları açsın, denetime izin versinler ve işkence olup olmadığını hepimiz birlikte görelim" dedi.

'Uyarıyoruz!'

Özgökçe, cezaevi yönetiminin sürekli olarak kendilerini ve avukatları yalanlayarak işkence mağdurlarına karşı ciddi bir karalama politikası içerisinde olduklarını söyledi. Bedia, "Biz işkence olduğu kanaatine vardık. Aksi ise bunu ispat için kendilerini cezaevlerinin kapılarını açmaya davet ediyoruz. İşkence ve kötü muamele uygulamalarından derhal vazgeçmeleri gerekmektedir. Biz sizler aracılığıyla uyarıyoruz. Sorumlular hesap verinceye kadar bizler takipçisi olacağız. İşkenceye geçit vermemek hepimizin elinde kamuoyunu tekrar duyarlılığa davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER