HDP Van Milletvekili Lezgin Botan’a yargılandığı bir davadan ceza verildi

VAN- HDP Van Milletvekili Lezgin Botan’ın yargılandığı bir davada 2 yıl hapis ve 12 bin 775 TL de para cezası verildi.

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan’a yargılandığı bir davadan ceza verildi

HABER MERKEZİ- HDP Van Milletvekili Lezgin Botan'ın Van’ın Çatak ilçesinde 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi partisinin gerçekleştirdiği mitingde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında "Kamu görevlisine hakaret etmek" iddiasıyla açılan dava karara bağlandı. Çatak Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Botan'a, "suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak tehdit suçunu işlediği’ iddiasıyla 2 yıl hapis cezası, yine ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ ettiği iddiasıyla da 12 bin 775 TL para cezası verildi. 

'KAYMAKAM MUHTARLARI TEHDİT ETMİŞTİ'

Verilen cezaya ilişkin konuşan Botan, “Miting öncesi ilçe Kaymakamı’nın muhtarlarla yaptığı konuşmasında 'Seçime 20 gün kaldı ona göre aklınızı başınıza alın, gereğini yapın. HDP’ye değil AK Partiye oy verin' gibi ağır tehditlerde bulunmuştu. Ben de o dönem Çatak mitinginde kaymakama çağrıda bulunmuş ve 'sen bir kamu görevlisisin yasalarla görev alanın belirlenmiştir. Sen de namuslu davran,  istifa et. Vekil mi ilçe başkanı mı, ne olacaksan ol. Halkın seçtiği muhtarları tehdit edemezsin. Çatak halkı senin gibilerinin tehditlerine pabuç bırakmaz” sözlerini kullanmıştım. Bu nedenle hakkımda dava açılmıştı" dedi.

'KARARIN HUKUKLA ALAKASI YOK'

Dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra davanın açılmasının tesadüf olmadığını sözlerine ekleyen Botan, “Aradan 2 yıl geçtikten sonra kaymakam şikayetçi oluyor. Benim katılmadığım duruşmada hakim ve kaymakam dostluk ilişkileriyle bana ceza vermişler. Bu karar hukukla bir alakası olmayan bir karar. Bu karar siyasi politikanın uygulanışıdır. Hukukla, adaletle alakası yoktur. Günü geldiğinde ayarını bozdukları kantar kendilerini de tartacaktır. Kaymakamın muhtarları tehdit etmesine karşı, bir siyasetçi olarak bunu söylemem kadar doğal bir şey var mı?” diyerek duruma tepki gösterdi. 

Botan, verilen karar için İstinaf Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER