HDP Van İl Örgütünden '12 Eylül' açıklaması : Zulme karşı mücadelemiz sürüyor

VAN-12 Eylül 1980 askeri darbesinin 38 yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan HDP Van İl Örgütü, 12 Eylül'de olduğu gibi AKP-MHP İttifakına karşı da mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı.

HDP Van İl Örgütünden '12 Eylül' açıklaması : Zulme karşı mücadelemiz sürüyor

Açıklamada şu ifadelere yer verildi : 12 Eylül faşist askeri darbesinin üzerinden tam 38 yıl geçti. Temel hedefi Kürt halkını ve taleplerini yok etmek olan darbeci zihniyet,sonuçta gerçekleştirdiği katliamlarla tarihe ağır bir yük bıraktı. 12 Eylül darbesinin amacı, Kürt halkının özgürlük taleplerini bastırmanın yanında diğer halkların ve emekçilerin geleceğini yok etmekti. Bunun üzerinden yeni bir sistem inşa etmek isteyen 12 Eylül zihniyeti, zindanlara attığı on binlerce Türk, Kürt ve diğer halklardan devrimcilere yıllarca ağır işkenceler yaptı. Kurumsal faşizmi yaratmak isteyen 12 Eylül zihniyeti halkların mücadelesi ile geri püskürtülmüştür.

Ancak aradan 38 yıl geçmesine rağmen ülkemiz hala 12 Eylül anayasası ile yönetilmektedir. Mevcut iktidar yeni bir anayasa yapamadığı gibi, 12 Eylül döneminin tüm uygulamalarını hayata geçirmekte bir beis görmemektedir. Darbe zihniyeti bugün sadece anayasal değil, hayatın her alanında kendini yoğun bir biçimde hisettirmektedir.12 Eylül darbesinin 38 yılına darbe ürünü bir anayasa ve yer yer o dönemi aşan uygulamalarla giriyoruz. AKP-MHP ortaklığının yarattığı Milli ve Yerli Türkiye’de, 12 Eylül’de olduğu gibi zulme karşı özgürlük, barış demokrasi mücadelemizi yükselteceğimizi bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Bu vesileyle 12 Eylül faşizmine karşı mücadele ederek yaşamını yitiren binlerce insanımızı bir kez daha saygıyla ve minnetle anıyoruz.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER