HDP Van'da seçim çalışmalarını sürdürüyor: Avcı’dan ‘Kürt ittifakını büyütelim’ çağrısı

VAN-HDP Van'da yerel seçimlere sayılı günler kala çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

HDP Van'da seçim çalışmalarını sürdürüyor: Avcı’dan ‘Kürt ittifakını büyütelim’ çağrısı

HDP Çatak Seçim Bürosunu Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Mustafa Avcı’nın katılımıyla açtı. Burada konuşan Avcı, Erdoğan’ın ‘ Defolun Kürdistan’a gidin’ sözlerine tepki göstererek, “ Biz değil, sen gideceksin” diye konuştu.

HDP Çatak Seçim Bürosunun açılışına Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Mustafa Avcı, Van Milletvekili Murat Sarısaç, İnsan ve Özgürlük Partisi Başkanı Mehmet Kamaç, Çatak Belediye Eş Başkan adayları Esra Babur, Murat Bozdemir, DTK Temsilcileri ve halk katıldı.

İlk olarak konuşan HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç,  “Çatak halkı bugün bir kez daha partisine sahip çıktı. Çatak halkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da iradesine sahip çıktır. Kürt halkı üzeride yüz yıllardır zulüm uygulanıyor ama son 4 yıldır özel bir zulüm politikası yürütülüyor. Mecliste, sokakta, mahallede her yerde saldırıyorlar.Ama halkımız asla dik duruşundan vazgeçmedi. Tarihi çatak ilçemiz 31 Mart’ta yeni bir tarih yazacak. Bu seçimler sadece bir belediye seçimi değildir. Biz burada sadece Çatak  için oy kullanmıyoruz… Burada verilecek bir oy bütün Kürt halkına verilmiş oydur. Sayın Leyla Güven 120 gündür açlık grevindedir. Leyla Güven ve 300 tutsak Sayın Öcalan üzeride ki tecrit ve Kürt halkına karşı uygulanan asimilasyon ve inkar politikalarına karşı açlık grevine girmiştir.” Diye konuştu.

Ardından konuşan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Mustafa Avcı ise, “ Kürt halkının tek ihtiyacı olan kendi içinde ki ittifaktır. Eğer biz birlik olursak kimse bizim dilimizi yasaklayamaz, kimse bize bu zulmü yapamaz. İttifakın yükü Çatak halkının omuzundadır. Kürt ittifakı için Çatak bir örnek teşkil edecektir. Biz birlik olursak üzerimize gelemezler ama biz parçalanırsak o zaman bundan cesaret alırlar. Korkuyorlar, uykular haram oldu. Biz onların korkulu rüyası olmaya devam edeceğiz. Kürt olupta oyunu AKP’ye verinlere anlatın. Biz Kürdüz ve birlikte olmalıyız. Hepsi vicdanına bir sorsun… Onlara anlatın, bu bizim görevimizdir. Ne diyor Cumhurbaşkanı ‘Kürdistan istiyorsanız, aha gidin Kürdistan orada’… Kürt halkı on bin yıldır bu topraklar yaşıyor ve biz hiçbir yere gitmiyoruz ama sen gideceksin. 31 Mart’ta bunun başlangıcı olacak. Türkiye’de 81 milyonun umudu HDP’dir. Çünkü HDP zorbalığa, zulme karşı çıkan tek parti HDP’dir.” İfadelerini kullandı.

Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü : “Rize’den, Kayseri’den, Trabzon’dan gelen kayyumlar bizi  anlamaz, bizim acımızı anlamaz ve çoğunluğu bu halkın faydasını istemiyor. Kayyumlar bu yüzden zorbalıktır, zulümdür ve 31 Mart’ta buna son verip ‘Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz diyoruz. Bizler halkımızın hizmetindeyiz. Zamanında, yerinde ve nitelikli bir hizmet için geliyoruz. Biz buna hazırız ve sizinde desteğinizle başaracağız.”

SARAY

Saray’ın Karahisar Mahallesinde HDP’ye coşkulu karşılama

Saray Belediyesi Eşbaşkan adayı Şahabettin Bilmez ve beraberindeki heyet seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği Karahisar (Qerehesar) mahalle girişinde miting havasında karşılandı. Şemsiki kanaat Önderlerinden Vehbi yiğit ve bir çok kişinin  mahalle meydanında toplanmasıyla Eşbaşkan Şahabettin Bilmez ve beraberindekiler coşkuyla karşılandı.

Meydanda toplanan kitleye ilk olarak hitap eden Şemsiki aşireti önderlerinden Vehbi Yiğit; Tüm baskı ve yıldırma politikalarına imha ve inkar politikalarına karşı kendi öz partilerinin yanında olduklarını belirtti. Yiğit, Kürtler üzerinde oynanılan tüm oyunlara rağmen HDP etrafında kenetlenme ve sahiplenme çağrısında bulundu.

Ardından söz alan Saray Belediyesi Eş başkan adayı Şahabettin Bilmez ise; HDP Belediyelerinin örnek çalışmaları kıskanılması nedeniyle kayyum atandığını söyledi. Bilmez, bu gün tutuklu bulunan, rehin tutulan hiç bir Belediye Eş başkanımız yolsuzluk ve hırsızlıkla yargılanmıyor. Hepside gösterdikleri üstün başarı ve örnek çalışmaları nedeniyle siyasi olarak rehin alınmış onun içindir ki 31 Martta rehin tutulan Eş başkanlarımıza sahiplenme seçimidir. dedi. Yapılan konuşmaların ardından kitlenin seçim coşkusu halaylarla devam etti.

ÖZALP

HDP Özalp Eş Başkan Adayı Almaç’tan esnaf ziyareti

HDP Özalp Belediye Eş Başkan Adayı Yakup Almaç, Özalp’ta esnaf ziyaretinde halkla bir araya geldi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Özalp’ta esnaf ziyaretine çıkan Almaç ve beraberindekiler, esnafı ziyarette ve sokakta halkla sohbet etti. Halkın sorunlarını dinleyen Almaç, içinde bulunduğumuz süreç, açlık grevleri ve önümüzde ki yerel seçimlere ilişkin halka bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER