HDP Van'da adaylarını halk oylaması ile belirliyor

VAN-Halkların Demokratik Partisi (HDP), Van ve ilçelerinde yerel seçimler öncesi “Kayyumlar kaybedecek, irademiz kazanacak” sloganı ile ön seçimlerle adaylarını belirliyor.

HDP Van'da adaylarını halk oylaması ile belirliyor

HABER MERKEZİ-Van’da yerel seçim hazırlıklarını sürdüren HDP Van İl Örgütü, İpekyolu, Edremit, Çatak, Özalp, Çaldıran, Gürpınar, Başkale ilçelerinde ön seçimlere gitti. Halkın seçimlere yoğun katılımı gözlendi.

Van'ın da 7 ilçesinde ön seçime gidildi. İl ve ilçe binalarında girilen seçimlerde Başkale'de 381 delege, Özalp'te 200, İpekyolu'nda 441, Gürpınar'da 221, Edremit 250, Çatak'ta 186, Çaldıran'da ise 250 delege oy kullanarak mevcut aday adayları içerisinde adaylarını belirleyecek.

Kayyum atanan 30 merkezde demokrasi şöleni havasında sandık başına giden halk adaylarını belirliyor.

Büyük bir olgunluk ve demokrasi şöleni havasında sandık başına giden halk, 31 Mart seçimleri öncesinde iradesini de göstermiş oldu. Halkın yoğun ilgi ve katılım gösterdiği seçimlerde renkli görüntüler ortaya çıktı. Halk oylamasına kadınların yoğun katılımı özellikle dikkat çekti.

HDP’nin büyük bir sorumluluk üstlenerek demokratik yöntemlerle adaylarını belirleme yöntemi, halktan da tam destek aldı. Aday adayları da halk iradesi sonucu ortaya çıkacak her türlü sonucu kabulleneceklerini belirterek, belirlenecek adaylar için çalışacaklarını taahhüt etti. Bugün halk yoklamasında ortaya çıkan sonuç, kayyumları göndermenin ilk provası oldu. Kendi yaşadığı yerin adayını belirlemeyi önemseyen halk, toplantılar boyunca asıl önemli olanın kayyumları göndermek, mevcut baskıcı havayı dağıtmak olduğuna işaret etti. HDP yaptığı aday belirleme yöntemi ile bütün olumsuz koşullara rağmen Türkiye demokrasi çıtasını yükseltti.

30 Aralık’ta yapılan halk yoklaması,31 Mart’ta Türkiye’de yapılacak olan seçim sonuçlarına da şimdiden ayna tutmuş oldu.

Yapılan seçimlerden sonra sonuçlar ilk olarak yerellerde halka ve katılımcılara duyurulacak. Daha sonra HDP Merkezi Seçim Komisyonu belirlediği takvim içerisinde belirlenen adayları toplu bir şekilde kamuoyuna duyuracak. HDP halk yoklaması yapmadığı bölgelerde de merkezi eğilim yoklaması ile adaylarını belirliyor. HDP ilk olarak Kars için Meclis Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen’in adaylığını açıklamıştı.

Van’da ise yerel seçim hazırlıklarını sürdüren HDP Van İl Örgütü, İpekyolu, Edremit, Çatak, Özalp, Çaldıran, Gürpınar, Başkale ilçelerinde ön seçimlere gitti. Halkın seçimlere yoğun katılımı gözlendi. Soğuk havaya rağmen parti binalarına akın eden binlerce kişi halk oylamasına katıldı.

Van’ın en büyük ilçesi olan İpekyolu’nda halk oylaması HDP Van İl binasında yapılıyor.

İpekyolu'nda Oy kullanımından önce yapılan aday adayı tanıtım toplantısında söz alan HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, “AKP ve MHP ittifakına kaybettirme temel stratejimizdir. Burada varız, var olacağız” dedi.

Koç şunları ekledi: “2015 yılında demokrasi güçlerine yönelik başlatılan savaş konsepti aralıksız olarak sürüyor. Soykırım politikalarıyla yaklaşan ittihatçı MHP-AKP bloğu yapılan rejim sonucunun ayağını bu yerel seçimlerle tamamlamak istemektedir. Bu yönüyle tüm imkanlarıyla seferber olan AKP ve MHP ittifakı gerektiğinde devletin resmi ideolojisini savunan tüm partileri bir araya getirmek istemektedir. Bu yerel seçimler bu yüzden bu blokla demokrasi cephesi arasında geçecektir. Devletin bekası gerekçesiyle AKP ve MHP ittifakına karşı birlik olma duruşunu göstermeliyiz.”

Aday adaylarının kendilerini halka tanıtmalarının ardından halk oylamasına geçildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 01:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER