HDP Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı oldu

VAN-HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, yerel seçimlerde bazı büyükşehir, il ve ilçe belediye eşbaşkan adaylarını açıkladı.2'si büyükşehir, 3'ü il olmak üzere 41 Merkezde belediye başkan adaylarını açıkladı.

HDP Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı oldu

ERCİŞ HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları olmak üzere 41 merkezde eş başkan adaylarını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, partisinin Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında 31 Mart yerel seçimlerinde bazı illerde gösterilecek belediye başkan adaylarının isimlerini açıkladı. Buna göre, Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayları Ahmet Türk ve Figen Altındağ olurken, Van Büyükşehir Belediye eş başkan adayları ise HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ve HDP MYK Üyesi Ercişli Mustafa Avcı oldu. Oluç, Cizre, Yüksekova, Sur, Silopi,Çaldıran, İpekyolu, Edremit, Özalp, Başkale, Gürpınar, Gevaş gibi ilçelerin adaylarını da açıkladı...

Oluç'un açıklamalarının satır başları şöyle:

'POLİS VEKİLLERİMİZE SALDIRDI'

Saruhan Oluç basın toplantısına, HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Abdullah Koç ile Ankara il yöneticilerinin dün Ankara'da yaşanan gözaltılara ilişkin il binaları önünde açıklama yapmak isterken polisin gazlı saldırısına maruz kaldığı bilgisini vererek başladı. Oluç, "Polisin vekillerimizi ve yöneticilerimizi darp etti. Bu tür saldırılar kabul edilemez. Çalışmalarımız engellenemez. Ağır polis şiddeti ve terörünü kınıyoruz" dedi.

‘MECLİS SESSİZLİĞİNİ DAHA FAZLA SÜRDÜRMEMELİDİR’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekilleri Leyla Güven’in başlattığı açlık grevinin 63’üncü gününde olduğunu hatırlatan Oluç, şöyle devam etti: “Kritik bir evreye girildi, Leyla Güven’in sağlık sorunları baş gösterdi. Van Milletvekilimiz Bedia Özgökçe Ertan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna başvuruda bulundu, Güven’in 13 kiloluk kilo kaybı söz konusu. Leyla Güven’in sağlık sorunlarının yerinden incelenmesi için TBMM İHİK’e bir dilekçe ile başvurduk ve bu dilekçenin sonuçlarını bir an önce görmek istiyoruz. Bir kez daha vurgulayalım ki 63 gündür açlık grevi yapan Leyla Güven seçilmiş bir milletvekilidir, seçilmiş tüm vekillerle aynı haklara sahiptir ama rehin tutulmaktadır. Bir yerel mahkemenin rehinesi durumundadır. Bu yerel mahkeme Meclis üzerinde ağır bir baskı ve vesayet uygulamaktadır. Bu vesayete karşı meclis sessizliğini daha fazla sürdürmemelidir. Nisan 2015’ten beri sürmekte olan tecridin kaldırılması için adımlar atılmalıdır. Adalet Bakanlığı ve Meclis Başkanlığına bu konuda çağrı yapıyoruz.”

'EDOĞAN KÜRTLERLE BARIŞI SAĞLAYAMAZ'

Fırat'ın doğusuna operasyon planları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Oluç, "AKP-MHP ittifakının Kürt düşmanlığı ve fobisi Türkiye'nin sınırlarını aşan bir boyuttadır diyorduk, bunun bugün bütün dünya tarafından anlaşıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu iktidar ve başı Erdoğan, Kürtler ile barışı sağlama şansına ve imkanına sahip değildir. Suriye'de barışın, demokratik bir rejimin inşa edilmesi zamanıdır. Suriye'de savaşı büyütecek her türlü adım zararlıdır. Siyasi iktidar bu yanlış yaklaşımdan ve tehditten vazgeçmelidir."

KÜRT PARTİLERİ İTTİFAKI

Yerel seçimlere dairde konuşan Oluç, tüm baskı ve tutuklamalara rağmen 30 il ve ilçede HDP’nin yerel seçimdeki adaylarını halk oylamasıyla seçtiğini belirtti. HDP olarak ilk kez yapılan halk oylamasıyla seçilen belediye eşbaşkan adaylarının önemli bir geleneğin başlatılmasına neden olduğunu aktaran Oluç, parti olarak ikinci önemli gelişmenin ise geçtiğimiz Pazartesi Diyarbakır’da 7 Kürt Partisi’nin HDP ile kurduğu ittifak ile seçime girmesi olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin yakın tarihi açısından önemli bir gelişme kaydettiklerini ifade eden Oluç, “Bu kritik süreçte bu adım atılmış oldu. Bu halkın talebi ve ısrarıydı. Bu konuda bir ittifakın yapılması ulusal birliğe gidecek olan talep ve ısrar son derece önemliydi. Biz de HDP olarak elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik büyük fedakârlık yaptık çok da iyi yaptık sonuçta bu tarihi adım atılmış oldu” diye konuştu. 

‘YSK HİLELERE ORTAK OLACAKTIR’

Yerel seçim hilelerinin şimdiden başladığını ifade eden Oluç, ellerine gelen raporlarda Şırnak, İdil ve Halfeti’de ciddi seçmen kaydırmalarının yapıldığını kaydetti. Oluç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belli ki bu yöndeki adımlara devam ediliyor. Buralara yapılan kaydırmalar HDP ile AKP arasındaki oy farkı kadar kaydırma yapıldığını görüyoruz. Kimi yerlerde seçmen kayıtlarının silindiğini, seçmenlerin adeta HDP’den çalındığını görüyoruz. AKP atadığı kayyumlarla istediği sonucu elde edemediği için acaba hangi hileyi düzenbazlığı yaparız da buradaki sonuçları değiştirebiliriz çabası içindedir. YSK’yı uyarmak ve şunu hazırlatmak istiyoruz. Zaten YSK hem referandum hem de diğer seçimlerde aldığı tutumlarla ilgili ciddi şaibeler altındadır. YSK eğer bu seçme kaydırmalarına ve seçmen silinmelerine yönelik ciddi bir tutum sergilemez ise bu yerel seçimlerde de ciddi şaibelerin, sahtekârlıkların gündemde olacağını söylemek istiyoruz. Bir kez daha YSK’ya çağrı yapıyoruz. YSK’nın iktidarın bu adımları karşısında güvenli bir seçim için tedbir almalıdır aksine bu hilelere ortak olmuş olurlar.”

OLUÇ, 41 BELEDİYE EŞ BAŞKAN ADAYINI AÇIKLANDI

Oluç, açıklamalarının ardından 2'si büyükşehir, 3'ü il olmak üzere 41 belediye başkan adayını da açıkladı. Oluç, gazetecilerin sorusu üzerine aday açıklama takvimini bu ayın sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını söyledi. Oluç, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Adana gibi büyükşehirlerle ilgili soru üzerine de "Masada. Konuşuyoruz, tartışıyoruz yarın ya da öbür gün bunları açıklayacağız" dedi.

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç’un açıkladığı belediye eş başkan adayları şöyle:


VAN

Van Merkez:  Bedia Özgökçe Ertan ( HDP Van Millet Vekili ) - Mustafa Avcı  ( HDP MYK Üyesi )

ÖZGÖKÇE'DEN İLK AÇIKLAMA

Adaylığı açıklanan Bedia Özgökçe Ertan ilk açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinde yaptı,"Kürt halkının ve özel olarak da Van halkının seçme ve seçilme hakkına büyük bir saldırı olan kayyum atamasına cevap zamanı. Bu onuru birlikte gerçekleştirelim".ifadelerini kullandı.

BEDİA ÖZGÖKÇE ERTAN KİMDİR?

Bedia Özgökçe Ertan,06.01.1975 yılında Van'da doğdu. Avukat; Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İnsan Hakları Derneği Van Şubesinin kurucularından olup yönetim kademelerinde görev aldı. Son 3 yıldır da İHD MYK Üyeliği yaptı. Van Bölge Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Van Barosu Kadın Hakları Merkezinin kurucularından oldu. Baroda, ayrımcılıkla mücadele, mülteci hukuku ve işkencenin önlenmesi alanlarında çalıştı. Ayrımcılıkla mücadele ile ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası eğitimde yer aldı. İnsan Hakları Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2004 Yerel Seçimlerinde Demokratik Halk Partisi listesinden seçilerek Van'ın ilk kadın il genel meclisi üyesi oldu. 26 ve 27. Dönemde Van Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliğinde bulundu. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Ertan, evli ve 3 çocuk annesidir.

MUSTAFA AVCI KİMDİR?

Mustafa Avcı,1956'da Van'nın Erciş ilçesinde doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini Erciş’te tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversite’de Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Uzun yıllar öğretmenlik yaptı. DTP kurucu üyeliği ve iki dönem DTP PM üyeliği yaptı. DTP kapanmadan önce DTP İstanbul İl Eş Başkanlığı görevini üstlendi.Haziran 2018 seçiminde HDP İstanbul 2. Bölge 4. Sıra milletvekili adayı olarak gösterildi.Bir çok görevde yer alan HDP MYK üyesi  Mustafa Avcı, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde HDP Van Merkez Belediye Eş Başkan adayı oldu.

İLÇE ADAYLAR

Van İpekyolu: Azim Yacan- Şehzade Kurt

Edremit: Gülcan Kaçmaz Sağyiğit - Seyfettin İtha 

Özalp: Dilan Öğrenci - Yakup Almaç 

Çaldıran: Leyla Adsak - Faruk Demir 

Başkale: Şengül Polat - Erkan Acar

Gürpınar: Rojbin Akdağ - Kemal Güler

Gevaş: Melek Arapoğlu- Veysi Şeker


MARDİN

Mardin Büyükşehir Belediyesi: Ahmet Türk - Figen Altındağ 

Nusaybin: Semire Nergiz -Ferhat Kut 

Kızıltepe: Nülifer Elik Yılmaz- Salih Kuday

Derik: Mülkiye Esmez -Mehmet Şerif Kıran 


KARS

Kars Merkez: Ayhan Bilgen – Hatice Orhankazi 


MUŞ:

Muş Merkez: Sibel Genç – Sırrı Sakık 

Bulanık: Eylem Suruca - Adnan Topçu

Malazgirt: Gülay Çelik - Erdal Çakar

Varto: Ülkü Baytaş  - Gıyasettin Aydemir


BATMAN

Batman Merkez: Songül Korkmaz - Sabri Özdemir


BİTLİS:

Bitlis Merkez: Zekiye İlbasan - Faruk İşler

Tatvan: Serap Çakmak - Habip Yeşiltepe 


HAKKARİ 

Yüksekova: Remziye Yaşar - İrfan Sarı 

Çukurça: Hevidar Ertunç- Ebubekir Kanat 

Şemdinli: Felem Aker – Sami Beşer 

Büyükçiftlik: Gülcan Ceylan - Emin Bulgan 


AĞRI:

Doğubayazıt: Yıldız Acar - Cesim Çakçı 

Diyadin: Hazal Aras - İhsan Yenigün  


MALATYA

Arvguvan: Seda Gültüten- İlhan Yıldız, 


ŞIRNAK

Cizre: Mehmet Ziriğ - Berivan Kutlu 

Silopi: Adalet Fidan - Sülayman Şavluk 

İdil: Songül Erdem - Niyazi Çevrim 

Fındık Beldesi:  Ahmet İmre - Sevim İmre 

Uludere: Selahattin Ürün - Feride Yaman 


DİYARBAKIR 

Sur: Filiz Buluttekin -Cemal Özdemir 

Bağlar: Zübeyda Zümrüt - Zeyat Ceylan 

Yenişehir: Belgin Diken -İbrahim Çiçek 

Lice: Salime Zingil - Tarık Mercan 

Silvan: Naşide Toprak- Abbas Hilmi Azizoğlu 

Bismil: Gülşen Özer - Orhan Ayaz 

EĞİL: Gülistan Ensarioğlu - Mustafa Akkul 


BİNGÖL

Karlova: Evin Özen -Özkan Bingöl 


ERZİNCAN

Çağlayan: Özlem Demir - Veli Pınar Çağlayan 


Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 18:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Devrim siyar
Devrim siyar - 3 ay Önce

Başarıların devamını dilerim akp.lileri sandığa gomun

SIRADAKİ HABER