HDP'nin Van'da yerel seçim çalışmaları aralıksız sürüyor

VAN - HDP, Van ve ilçelerinde yerel seçimlere sayılı günler kala çalışmalarını halkın yoğun ilgisiyle sürdürürken, her büro açılışı mitinge dönüşüyor.

HDP'nin Van'da yerel seçim çalışmaları aralıksız sürüyor

HDP Bahçesaray ilçesinde halkın yoğun katılımıyla ilk seçim bürosunu açtı. Açılışa HDP Van İl Eş Başkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede, DBP İl Eş Başkanları Ayla Tarhan, Ökkeş Kawa, Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Bedia Özgökçe Ertan, Mustafa Avcı, DTK Temsilcileri, Bahçesaray Belediye Eş Başkan Adayları Gülistan Önver, Garip Yakut ve halk katıldı.İlçe girişinde HDP'lileri bekleyen Bahçesaraylılar buradan ilçe merkezinde olan seçim bürosuna doğru yürüyüşe geçti. 

Çalınan müzikler eşliğinde halaya duran Bahçesaraylılara seslenen Yadişen Karabulak, "Leyla güven öncülüğünde başlayan ve cezaevleri yayılan açlık grevini selamlıyorum. Talepleri bu halkın talepleridir. Selam olsun Feqiye Teyran torunlarına, Bahçesaraylıların iradesini kimse gasp edemez. Bizler 31 Mart'ta Kayyımları geldikleri yere geri göndereceğiz. Miks 'Ya ME YE' 31 Martta zafer bizim olacaktır" diye konuştu.

Ardından konuşan Mustafa Avcı ise halkın HDP’ye gösterdiği yoğun ilginin seçim sonuçlarına da yansıyacağını ifade ederek, “31 Mart’ta halkımızın bu coşkusuyla kayyımın gasp ettiği 12 belediyemizi geri alacağız” diye belirtti. Avcı, “HDP üzerinde bize ne kadar saldırmaya çalışalar da bizi barış mücadelemizden asla vazgeçiremeyecekler. Misk halkı iradesine sahip çıkacaktır. Zulümkarlar gidecek halk kalacak" ifadelerini kullandı. 

Büro açılışını gerçekleştiren partililer daha sonra esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

İPEKYOLU

Van'da HDP Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe ile HDP İpekyolu Eşbaşkan Adayı Şehzade Kurt'un katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Van il kadın kurulu ziyaret edildi. Burada konuşan Özgökçe, "Ülkede gelinen son noktada 'itaat edin, rahat edin' anlayışıyla karşı karşıyayız. Özellikle kadın kimliğiyle, öz iradesiyle var olma mücadelesindeyiz. Bunun oluşması için toplumun dönüşmesi ve geleceği açısından kadınların büyük bir rolü vardır. Kadının kimliği, kendini güvende hissettiği bir dünyayla mümkündür. Şiddet kadının değil toplumun sorunudur. Ortada bir şiddet varsa, kadına yönelik bir şiddet varsa toplumun geleceği açısından da sarsan bir noktadadır. Ayrımsız ve şiddetsiz bir dünyanın kurulabileceğini düşünüyor ve mücadelemizi buna göre kanalize ediyoruz" dedi. 

HDP'nin eşit temsiliyetli bir belediyecilik anlayışıyla yerel seçimlere hazırlandığını ifade eden Özgökçe, özellikle kadının öncü rol üstlenmesini, karar yetkilerinin tamamında kadınların rol almasını önemsediklerini kaydetti. Bedia, “İlk defa 2014 yılında DBP ile hayata geçirdik. Hem meclis üyesi sayısında, hem de başkanlık düzeyinde ciddi bir yol açtık. Bu uygulama hem Türkiye, hem de dünyaya bir armağan oldu. Zorlukları olmasına rağmen radikal bir çıkıştır" diye hatırlattı. 

Özgökçe'nın konuşmasının ardından HDP'liler iş kadınlarıyla sohbet ederek, fotoğraf çektirdi. 

İpekyolu Eşbaşkan adayı Azim Yacan ve beraberindeki partililer ise Eski Meydan Sokak ve Yüzbaşıoğlu Caddesi'nde esnaf ile bir araya gelerek sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

SARAY

Saray Belediyesi Eşbaşkan adayları Caziye Duman ve Şahabettin Bilmez, ilçeye bağlı Yamanyurt (Amanort) Kazlıgöl (Xocık) ve Çaybağı (Runexar) mahallelerini ziyaret ederek halkla bir araya geldi.

Gittikleri her yerde halkın ilgisiyle karşılanan Eş Başkan Adayları, 31 Mart’ın zaferin tarihi olacağını söyledi. Burada kısa bir konuşmayapan Eşbaşkan adayı Caziye Duman; Halkın iradesi hic bir zaman satılmaz ve parayla alınmaz. Bizler halkın bu coşkusunu, bu memnuniyetini gördüğümüz zaman demek ki yolumuzun ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlıyoruz.” Diye konuşurken, Eşbaşkan adayı Şahabettin Bilmez ise, “ Halkın bize olan ilgisi ile 31 Mart seçimlerinin sonucu şimdiden ortaya çıkıyor. Bizde ayırt etme dışlanma ötekileştirme yoktur. Bizim anlayışımızda ne olursan ol yinede gel diyoruz. “ ifadelerini kullandı.


 


 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 00:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER