HDP'li Sarısaç ve Bedia Özgökçe Ertan Van'da işkence iddialarını meclis gündemine taşıdı

VAN-HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve Bedia Özgökçe Ertan Van'da yaşanan ve kamuoyuna yansıyan işkence iddiallarını TBMM gündemine taşıdı...

HDP'li Sarısaç ve Bedia Özgökçe Ertan Van'da işkence iddialarını meclis gündemine taşıdı

HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekilleri Murat Sarısaç ve Bedia Özgökçe Ertan  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Soylu'nun yanıtlaması istemiyle meclis başkanlığına sunduğu soru önergelerinde şu hususlar dile getirildi : 

Sarısaç:

15 Temmuz 2018 tarihinde Van’da Vali Mithat Bey Mahallesi Eres Sokakta yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınarak tutuklanan 2'si çocuk 6 kişiye ağır işkenceler yapıldığı basında yer almıştır. Baba Abdulbaki Şahin ve aile bireylerine Van TEM Şube ve Çocuk Şube’de yapılan işkencenin sevk edildikleri Van T Tipi Cezaevi’nde de devam ettiği, avukatları aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmıştır. Avukatların aktardıklarına göre; aile bireyleri cezaevine götürüldükleri ilk andan itibaren çıplak aramaya maruz bırakıldıkları gibi burada darp da edilmişlerdir. Daha sonra hücre ve geçici koğuşlara alınan aile bireyleri burada gece ve sabah saatlerinde çok sayıda gardiyan tarafından işkence edilerek kötü muameleye tabi tutulmuşlardır.

Bu bağlamda;

1 – Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklanarak Van T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Abdulbaki Şahin ve ailesi hakkında Bakanlığınızda hangi bilgiler bulunmaktadır?

2 – Şahin ailesi bireylerinin darp edilmesi talimatı kim ve kimler tarafından verilmiştir? Söz konusu uygulamalar, Bakanlığınızın bilgisi ve izni dahilinde midir?

3 – Van T Tipi Cezaevi’nde Şahin ailesine yönelik çıplak arama ve işkence uygulamasının hukuki dayanağı nedir?

4 – Şahin ailesi bireylerinin Van T Tipi Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz bırakıldıkları ve darp edildikleri doğru mudur? Konuyla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa başlatılması düşünülmekte midir?

Sarısaç ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya da şu soruları sordu : 

Ulusal ve yerel basına yansıdığı üzere; 15 Temmuz 2018 tarihinde Van’da Vali Mithat Bey Mahallesi Eres Sokakta yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınarak tutuklanan 2'si çocuk 6 kişiye işkence yapılmıştır. Konuyla ilgili fotoğraflar da kamuoyuyla paylaşılırken Şehriban Mamuk, Abdullah Şahin ve Dilan Görür'le birlikte 4 gün Van TEM Şube ve Çocuk Şube’de gözaltında kalan aile bireyleri, ev araması da dâhil olmak üzere sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldıkları belirtilmektedir.

İşkence sonucunda Abdulbaki Şahin’in (56) iki kaburgasının kırıldığı, sağ kalça kemiğinin çatladığı; Ayfer Şahin’in (46) kafasının tekmelenerek yere vurulduğu; 16 yaşındaki F.Ş’nin kafasının kırıldığı, vücudunda morluklar oluştuğu; 18 yaşındaki Abdullah Şahin’in de benzer işkenceye uğramasının yanında 16 yaşındaki D.G.’nin tecavüzle tehdit edildiği kamuoyuna yansımıştır.

Aile bireyleri; ev araması ile Van TEM Şube ve Çocuk Şube’de sorgulanmalarından tutuklanarak götürüldükleri Van T Tipi Cezaevi’ne değin ağır sistematik işkenceye maruz kalmışlardır. Söz konusu uygulamalar; Türkiye’nin imzalayarak taraf olduğu uluslar arası sözleşmelere ve hukuk metinlerine göre suç teşkil etmektedir. Çünkü bütün uluslar arası sözleşme ve hukuki metinlere göre işkence insanlık suçudur. Buna rağmen son yıllarda Türkiye’de, özellikle de Van’da, gözaltında ve cezaevinde işkence vakaları ciddi artış göstermiştir. Bu da işkence vakalarının münferit olmadığını, bilakis sistematik bir hal aldığını göstermektedir.

Bu bağlamda;

1 – Van’da baba Abdulbaki Şahin (56) ve aile bireylerinin gözaltına alınmasıyla ile ilgili Bakanlığınızda hangi bilgiler bulunmaktadır?

2 – Van’da Şahin ailesinin evinin aranmasının ve aile bireylerinin gözaltına alınmasının hukuki gerekçesi nedir?

3 – Van’da Şahin ailesinden ikisi çocuk olmak üzere 6 aile bireyine ev araması sırasında ve gözaltı sürecinde yapılan işkence, küfür ve tehditlerden haberdar mısınız?

4 – Van’da Şahin ailesine işkence ederek küfür ve tehditte bulunan kolluk güçleri tespit edilmiş midir? İşkenceyi yapan kolluk görevlileri bu emri kimden almışlardır?

5 – Van’da sivil yurttaşlara yönelik işkence, küfür ve tehdit uygulamasını yapanlar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa başlatılması düşünülmekte midir?

6 – Son yıllarda sivil yurttaşlara yönelik işkence yapıldığına ilişkin iddiaların artış göstermesinin nedeni nedir?

7 – Van’da sivillere yönelik işkence, küfür ve tehdit uygulaması; Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve hukuki normlara göre işkence ve kötü muamele olarak değerlendirilecek vasıfta olduğu için kolluk görevlilerine gerekli eğitim verilmekte midir? Aksi takdirde bütün gözaltı operasyonlarında işkence ve kötü muamele söz konusu mudur?

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan Şahin ailesinden 6 kişinin hem gözaltında hem de cezaevinde maruz kaldıkları işkenceyi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedie Özgökçe Ertan, Şahin ailesinin maruz kaldığı işkenceyi Meclise taşıdı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi sunan Ertan, "15 Temmuz 2018 günü Vali Mithat Bey Mahallesi Eres Sokak’ta bir eve düzenlenen operasyonun ve çıkan çatışmanın ardından gözaltına alınan aynı aileden 2’si çocuk 8 kişinin gözaltında ve tutuklanan 6 kişinin de gönderildikleri Van T Tipi Cezaevi’nde darp edildikleri iddia edilmiştir. Tutuklanan Abdulbaki Şahin (56), Ayfer Şahin (46), Şehriban Mamuk (25),  Abdullah Şahin (18), Dilan Görür ve Ayhan Şahin’in (22) darba bağlı kaburga kırılması, vücutta morluk ve ezilme gibi belirtilerin sağlık raporunda bulunduğu; cezaevi girişinde çıplak arama uygulaması yapıldığı; tutuklananlardan Abdullah ve Ayhan Şahin’e geçici koğuşun tuvaleti ve diğer bölümlerinin zorla temizlettirildiği öne sürülmüştür" ifadelerine yer verdi. 

Bu iddialar doğrultusunda Özgökçe, yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu: 

1- Bahsi geçen olaydaki iddialar araştırılmış mıdır?

2-Olaydaki gözaltı işleminde ve cezaevine giriş işleminde ve sonrasındaki iddialara dair bir adli veya idari soruşturma başlatılmış mıdır?

3- İddiaların doğru olması halinde gözaltına alınan kişilerin kaburgalarında kırılma, vücutlarında morluk ve ezilme oluşacak şekilde muamele görmelerinin talimatını kim vermiştir?

4-İddiaların doğru olması halinde olayda sorumluluğu bulunan görevlileri Türk Ceza Kanunu’nun 95. maddesi uyarınca açığa almayı düşünüyor musunuz?

5- 2018 yılında gözaltında darp edildiğini belirterek savcılıklara suç duyurusunda bulunan kişi sayısı kaçtır?

6-İstanbul Protokolü, Bakanlığınıza bağlı kurumlar tarafından dikkate alınmakta ve uygulanmakta mıdır?"

İLGİLİ HABER:ÖHP: Van’da tutuklanan aile bireylerinin tümüne işkence yapıldı

İLGİLİ HABER:Van’da “bu sizin iyi günleriniz” işkencesine suç duyurusu
 
  

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER