HDP'li adaylar: Tuşba 31 Mart'ı sabırsızlıkla bekliyor

VAN - Van'ın 3'üncü büyük ilçesi olan Tuşba'da "1 Nisan’da güzel bir sabaha hep birlikte uyanacağız" diyen HDP'nin eşbaşkan adayları Ayşe Minaz ve Yılmaz Berki, ilçe halkının büyük bir sabırsızlıkla 31 Mart'ı beklediğini söyledi.

HDP'li adaylar: Tuşba 31 Mart'ı sabırsızlıkla bekliyor

Van'ın 3 merkez ilçesinden biri olan Tuşba'da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ayşe Minaz ve Yılmaz Berki'yi eşbaşkan adayı olarak belirledi. Mevcut belediyenin AKP'nin yönetiminde olduğu ilçede, HDP'nin son yapılan 24 Haziran seçimlerinde aldığı oy oranı yüzde 56.8 oldu. 

Çoğunluğu kırsal olmak üzere 67 mahalleden oluşan ilçe, 160 bin 522 nüfusa sahip ve Van'ın en büyük 3'üncü ilçesi. "Çalışacağız ve 1 Nisan’da güzel bir sabaha hep birlikte uyanacağız" şiarıyla çalışmalarını sürdüren HDP'nin eşbaşkan adayları Minaz ve Berki, ilçe halkının büyük bir sabırsızlıkla 31 Mart'ı beklediğini söyledi.  

‘KADINLAR GÜVENLERİNİ HİSSETTİRİYOR’ 

Adaylıkları açıklandıktan sonra vakit kaybetmeden seçim çalışmalarına başladıklarını belirten Belediye Eşbaşkan Adayı Ayşe Minaz, çalışmaların ilçe halkıyla birlikte yürütüldüğüne dikkat çekti. Gittikleri her yerde büyük bir coşkuyla karşılandıklarını dile getiren Minaz, "HDP’den geliyoruz dediğimizde insanların yüzü gülüyor. Bu, umut demek ve bize güç veriyor. Özellikle gençler ve kadınlar bize olan güvenlerini o kadar hissettiriyorlar ki, o enerjiyi, o motivasyonu yakalıyoruz ve daha güçlü çıkıyoruz alanlara" diye belirtti.

‘HALK AKP'DEN ŞİKAYETÇİ’

Önümüzdeki seçimin, Van büyükşehir olduktan sonra yapılacak ikinci seçim olduğunu hatırlatan Minaz, gittikleri her yerde mevcut AKP'li yönetiminden duyulan rahatsızlığı dinlediklerini paylaştı. Minaz, "AKP’nin bütün meclis üyelerinin çocuklarını işe aldıklarını, belediyenin işleyişini bırakıp sadece kendi yandaşlarını işe sokmak için uğraştıklarını halk bize söylüyor. Bundan dolayı çok tepkililer" diye konuştu. 

AKP'li belediyenin aldığı oy oranına göre mahallelere hizmet yaptığını belirten Minaz, şöyle devam etti: “Örneğin, dün bir köye taziyeye gittik. Köyün yolları çamurdan geçilmiyordu. Araçlar dahi gidemiyor. Hizmet sunulurken tamamıyla aldıkları oy oranına göre hizmet yapmışlar. İnsanlar çok tepkili. Belediye binasına gittiklerinde herhangi bir muhatap bulamadıklarını söylüyorlar. Alınan personelin niteliğini tartışıyorlar. Sadece kendi yandaşlarına bir kamu kuruluşunu peşkeş çekerek insanları mağdur etmiş durumdalar. Bu, bir belediyecinin hayatı boyunca bedelini ödeyeceği günahtır diye düşünüyorum. Çünkü halkı kriminalize etmek, ona çıkan oy oranında hizmet vermek insani bir duruş değildir.”  

‘MASA BAŞI PROJE OLMAYACAK’

"Kendimizi de kentimizi de bizler yönetelim" teklifiyle halka gittiklerini paylaşan Minaz, "Bizler belediyecilik planlarken masa başında yapmayacağız. Durduğumuz yerden planlar, projeler sunmayacağız, böyle bir niyetimiz de yok. Çünkü biz ilçemizin başlıca sorunlarını tespit edip, gittiğimiz her alanda, her sokakta ihtiyaç ne düzeydeyse ona yönelik çalışma yürüteceğiz" ifadelerini kullandı. 

'HDP TUŞBA İÇİN UMUT'

Tuşba'da HDP'nin büyük bir umut olduğunu dile getiren Minaz, “ Halk, 5 yıl önce birini aday seçmiş; ama o seçim sonrasında kendileriyle hiçbir iletişimi olmamış. Ne birebir ne ekibi tarafından bir iletişim olmuş. O gözlerdeki parlaklığı, insanlardaki ışığı bizler görüyoruz" dedi. 

Karşılaştıkları olumlu tepkilerden de örnekler veren Minaz, şunları söyledi: "Tuşba’da umut var. Bugün Oto Sanayi Sitesi’ndeki esnafları ziyaret ettiğimizde bize bugüne kadar hiç oy vermeyen insanlar bile şunu söylüyor 'Evet bu ülkenin umudu artık gerçekten sizsiniz ve sizin yanınızda yer almak istiyoruz. Bir önceki dönemde Bekir Kaya gerçeği vardı. Bu sanayi bölgesine en iyi çalışmayı kendileri yapmıştır. O yüzden sizin, arkadaşlarınızdan dolayı referanslarınız güçlüdür.' HDP’ye yaklaşımları, daha önceki belediye başkanlarının halka sundukları hizmet üzerinden şekilleniyor. Bizi de böyle değerlendiriyorlar. Halk, en iyi cevabı vermek için 31 Mart’ı bekliyor. Bu şu anda açık bir şekilde hissediliyor. Tuşba halkı büyük cevabı vererek bunu 31 Mart’ta herkese gösterecek" diye konuştu. 

‘ÖNCELİK KADIN VE GENÇLERE’

İlçede en büyük destekleyicileri olan kadın ve gençlerin durumuna da dikkat çeken Minaz, şöyle devam etti: "Bizim daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Kadın Destek Evleri’nden tutun da Kadın Yaşam Merkezleri’ne kadar hepsi bir gece kayyumlar tarafından kapatıldı. Çünkü bunlar kadını çok tehlikeli görüyor. O yüzden, kadın onların üretiminin hiçbir yerinde yok. Çocuklar ve kadınlar onlar için tehlikeli unsur. Ama bizler için yaşamın en belirgin kaynağıdır. Tuşba Belediyesi'nde de kadına yönelik hiçbir çalışma yok. Organize Sanayi Bölgesi, üniversite, Oto Sanayi Bölgesi bunların tamamı Tuşba'ya bağlı. Yine tarımın geliştirilebileceği yerler bu ilçeye bağlı. Dolayısıyla kadın girişimciliğini destekleyecek birçok proje yapılabilinir. Bir kadın kooperatifi kurulabilinir. Somut bir şey belirtmek yerine halkımıza gideceğiz. Kadınlar bizden ne istiyor? Onların istekleri bizim için önemli. Onların hayatlarını kolaylaştırmak için destek olacağız. Örneğin, Tuşba’ya bağlı yoğun seçmenimizin olduğu Seyrantepe Mahallesi var. Burada yaşayan gençlerin çoğu madde bağımlılığına bulaşmış ve devlet maalesef kendi desteğiyle bu yola sürüklüyor. Biz orada gençleri bir kere o illetten kurtarmak için Eğitim Destek Evleri, Kadın Yaşam Merkezleri ve gençlik alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Kadın ve çocukların kentte yaşayabilme alanlarını yaratmayı planlıyoruz. Bizim yerel yönetim hizmet sunum mekanizmalarımız var. Mevcut iktidarın hizmet sunum mekanizmaları ile arasında çok fark var. Çünkü bunlar bir kere kadını esas almıyorlar ama bizim parti politikamızda kadın ve çocuk umuttur. Biz bunlarla yola çıkıp düşüncelerimizi gerçekleştireceğiz."

'BU SEÇİM FARKLI OLACAK' 

5 yıldır varlığını sürdüren belediyenin Tuşba halkına gerçek anlamda hizmet götürmediğini söyleyen Eşbaşkan Adayı Yılmaz Berki ise, “Götürülen hizmetler de verilen oylara göre götürülerek ciddi ayrımcılık yapılmış. Halk ciddi bir tepki gösteriyor. Yine diğer belediyelere kayyum atanması da ciddi tepkiler yaratmış. İlk defa biz 'Bu seçim farklı' diyebiliriz. Her dönem bir seçim yapılıyor, bir parti iktidar olurken diğer parti muhalefette kalıyor. HDP’nin aldığı belediyelere zorla ve baskıyla kayyum atandı ve halktan alındı. Bu da ciddi bir nefret oluşturmuş durumda. Halk uzun bir süredir bu seçimleri beklediğini bize hissettiriyor" dedi. 

HALK HİZMETİ KARŞILAŞTIRIYOR

Halktan dinledikleri şikayetleri aktaran Berki, "Tuşba belediyesinin hizmet vermediğini, yollarda yürüyemediklerini, hizmetin AKP'ye daha çok oy veren kesimlere gittiğini ve ayrımcılık yapıldığını söylüyorlar" diyerek, kendilerine yönelik olumlu tepkilerle karşılaştırdı. Gittikleri her yerde HDP'nin yönetim şeklini anlattıklarını dile getiren Berki, "Birlikte belediyelerimizi yönettiğimizi, kapılarımızın sürekli halka açık olduğunu söylüyoruz. Bizim onlardan farklı olduğumuzu, amacımızın halk yönetimi olduğunu söylüyoruz. Halkımız da bunun bilincinde. Bizim dönemi de AKP’nin dönemini de gördüler. Bu, belki bizim için de bir şans oldu. Onu net karşılaştırabiliyorlar. Kayyum atanan belediyeye gidemiyorlar, dertlerini anlatamıyorlar. Bizim sürecimizde rahat bir şekilde gelebiliyorlardı" ifadesinde bulundu.  

'HA AKP HA KAYYUM'

AKP’li belediyelerin de kayyum belediyelerinden farksız olduğunu söyleyen Berki, "Sonuçta hepsi bir yerden yönetiliyor ve halk bunlardan bıkmış durumda. Bizim amacımız halkın yaşamını kolaylaştırmak. Onun için halka dönük çalışmalar yaparak yaşamlarını elimizden geldiğince kolaylaştıracağız. Halk gerçekten çok zor şartlarda yaşamını sürdürüyor. Belediye hizmet götürmediği zaman yaşamı daha da zorlaşıyor. Van kış aylarında ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Biz halkımızla birlikte belediyelerimizi yöneteceğiz, katılımcı bir belediyeciliği esas alacağız" diye konuştu.  

'BÜTÇE EN UYGUN ŞEKİLDE KULLANILACAK'

5 yıl geçmesine rağmen belediyenin hala bir hizmet binasının olmadığına vurgu yapan Berki, "Bir proje var, çok şatafatlı bir proje yapmışlar. Zaten son dönemlerde kamu binaları bile her tarafı mermerlerle, çok büyük maliyetlerle yapılıyor. Bu da ayrı bir israf. Biz eğer ihalesi yapılmazsa ve bizim dönemimize kalırsa o projeyi büyük ihtimalle revize edeceğiz ve daha çok kullanışlı bir bina olmasını sağlayacağız. Görünüşünden ziyade kullanışlı olması bizim için önemlidir. Çok büyük maliyetlerle yapılmasına gerek yok. Çünkü biz bütçeyi en iyi şekilde kullanmaya çalışacağız" dedi.

'AMACIMIZ İLÇEDE AKP'Yİ BİTİRMEK' 

Seçim çalışmalarında iyi bir hava yakaladıklarını vurgulayan Berki, "Bu havayı böyle sürdürürsek Tuşba’da çok güzel sonuçlar alacağız. Bizim de amacımız, hedefimiz buradan yüksek bir oy ile çıkmak. Genel seçimlerde açtığımız farkı daha da arttırmak. Biz halkımızla birlikte kazanacağız. 1 Nisan sabahı büyük kazanacağız. Bizim amacımız orada farklı kazanmak. Çok çalışacağız, gece gündüz çalışacağız ve amacımız AKP’yi Tuşba’da bitirmek. Çalışacağız, 1 Nisan’da güzel bir sabaha hep birlikte uyanacağız” ifadelerini kullandı. (Van/MA)

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER