Gazeteci Adnan Bilen'e ceza istendi

VAN - Gazeteci Adnan Bilen'in "Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davada mütalaa veren savcı, ceza talebinde bulundu.

Gazeteci Adnan Bilen'e ceza istendi

Van Büyükşehir Belediyesi'ndeki görevinden kayyum atanması sonrası ihraç edilip, yine belediyenin ihbarı ile hakkında "Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan Gazeteci Adnan Bilen’şin yargılandığı dava, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

Bilen'in katılmadığı duruşmaya avukatı Haşem Baygümüş savunma yaptı. 

Duruşmada mütalaasını sunan savcı, Bilen'in yaptığı paylaşımlarla “örgütün cebir, şiddet ve tehdit yöntemlerini meşru gösterip, övdüğü ve bu yöntemlere teşvik ettiği, şiddete tahrik ve teşvik edici ya da silahlı direnişe ve isyana davet şeklinde veya insanda saldırgan duygular oluşturacak biçimde anlamsız bir nefret yaratarak şiddetin doğmasına uygun bir ortamı kışkırtacak nefret söylemi niteliğinde suç işlediği" iddiasında bulundu. 

"Örgüt propagandası yapmak”la suçlanan Bilen’in, "Zincirleme örgüt propagandası yaptığını” ileri süren savcı, bu nedenle verilecek cezanın yarı oranında arttırılmasını ve bazı kamu haklarından mahrum bırakılmasını talep etti. 

Mahkeme heyeti, sunulan bu mütalaa doğrultusunda kararını açıklamak üzere bir sonraki duruşmayı 11 Aralık salı gününe erteledi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER