Erkan Baş Van'da konuştu: Kayyım politikalarına karşı HDP’yi destekleyeceğiz

VAN - TİP Van İl Örgütü'nün yeni binası Genel Başkan Erkan Baş'ın katıldığı bir toplantıyla açıldı. Leyla Güven’in sesinin duyulması gerektiğini belirten Baş, ayrıca kayyım politikalarına karşı HDP’yi destekleyeceklerini söyledi.

Erkan Baş Van'da konuştu: Kayyım politikalarına karşı HDP’yi destekleyeceğiz

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Van İl Örgütü'nün yeni binası, bugün TİP Genel Başkanı Erkan Baş'ın katılımıyla açıldı.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekilleri Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç, HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede, çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda konuşan Baş, TİP'in Van’da oluşumunun Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için bir köprü olacağını belirtti.

Suphi’lerden aldıkları mirası devam ettirdiklerini söyleyen Baş,  yerel seçimlere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Kürt illerinde HDP’nin kayyum gaspına karşı çıkartacağı yerel yönetici adaylarının tamamının TİP tarafından 31 Mart seçimlerinde desteklenmesi kararı alınmıştır. Halkın seçtiği belirlediği yöneticilerin rejimin karakterini yansıtır biçimde zorla baskıyla, görevden alınması, tutuklanması bunların yerine devletin memurlarının atanması bu ülke emekçilerinin, yoksullarının, kabul edebileceği bir şey değildir. Buna karşı HDP’nin açtığı mücadele bayrağını yükseltmek TİP’in de hem eşitlik ve özgürlük mücadelesinin hem Kürt ve Türk halklarının ortak mücadelesi büyütme çabasının kaçınılmaz sonuçlarından bir tanesidir. Elimizden geldiğince gücümüz yettiğinde her yerde kayyumların sökülüp atılmasında HDP’li arkadaşlarımızla omuz omuza yan yana bir mücadele süreci olarak tarif edeceğiz 31 Mart seçimlerini.”

‘GÜVEN’İN SESİNİ DUYMALIYIZ’

Tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için 66 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemine dikkat çeken Baş, “Leyla Güven bir halkın iradesidir. Haksız ve hukuksuz olarak şuan tutuklu bulunuyor. Güven şuan açlık grevinde ve kritik bir duruma girdiğini hepimiz görüyoruz. Bu meseleyi sadece Hakkarililerin meselesi değil, Türkiye’de yaşan tüm halkların meselesi olarak görüyoruz. Güven’in sesini duymalıyız. Talepleri bir an önce karşılanmalı” diye konuştu.

'HDP DEVRİMCİ BİR HAREKETTİR'

Son olarak konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede ise, TİP’in Van’da oluşumunu desteklediklerini ve sürekli yan yana mücadele edeceklerini belirtti. Güven’in taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini belirten Dede, “Sayın Öcalan üzerinde süren tecrit insanlık suçudur. Bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesi gerekiliyor. Buradan bir kez daha söylüyoruz. Leyla Güven’in talepleri talebimizdir” dedi.

Dede “ HDP iki büyük mirastan beslenen bir devrimci harekettir. Yüz yılı aşkın süredir Kürt halkının dünya halklarının arasında onurlu yerini alması için verdiği özgürlük mücadelesi, diğer taraftan Türkiye Devrimci hareketinin mirasından beslenen bir oluşum. Dolayısıyla gerçekleştirmek istediği hedefte Kürt ulusal birliğini gerçekleştirmek, diğer taraftan bu topraklar üzerinde yaşayan tüm halklar ve inanç grupları ile birlikte özgür bir birliktelik gerçekleştirmek. Bu iki temel amaca ulaşmak için bir yandan Kürt ulusal birliğinin sağlanması ve Türkiye Devrimci Mücadelesinin tüm bileşenleriyle bir araya gelerek bir mücadele yürütmek. Bu anlamda bugün yoldaşlarla bir arada olmak bizim için mutluluk,umut ve cesaret verici durum. TİP’li yoldaşlarımızın da yanımızda olması, bu arkadaşlarımızla birlikte mücadeleyi daha da büyüterek devam edecek olmamız bizim için oldukça önemlidir. Bu bizler açısından bizleri heyecanlandıran bir durum. Bu yüzden önümüzde ki seçimden zaferle çıkacağımıza dair en ufak bir kuşkumuz yok.” İfadelerini kullandı.


 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER