Ercişli kadınlar Belediye Eş Başkanı Diba Keskin'i bağrına bastı

BDP'li belediye eş başkan adayları seçim çalışmalarına Erciş, Muradiye, Muş, Bulanık, Şemdinli, Mardin ve Kızıltepe'de devam ediyor.

Ercişli kadınlar Belediye Eş Başkanı Diba Keskin'i bağrına bastı
 BDP'li belediye eş başkan adayları seçim çalışmalarına Erciş, Muradiye, Muş, Bulanık, Şemdinli, Mardin ve Kızıltepe'de devam ediyor. Erciş'te kadın toplantısında yoğun sevgi gösterileriyle BDP Belediye Eş Başkan adayı Diba Keskin'i karşılayan kadınlar, "Eşlerimiz bize şiddet uyguladıkları an 'Seni BDP'ye söylerim' sözlerimizle birlikte geri çekiliyorlar. Erciş ilçesinde tarihte ilk kez bir kadın belediye başkan adayımız var. Bizlerde kadın olarak bu adayımızı bağrımıza basmalı ve Kürt özgürlük hareketinin kadına verdiği öneme sahip çıkmalıyız" dedi.

MURADİYE

Van'ın Muradiye (Bégiri) ilçesinde 2 noktada BDP seçim bürosunun açılışı yapıldı. DTK Eş Başkanı ve BDP Van milletvekili Aysel Tuğluk, BDP ilçe yöneticileri, BDP Belediye Eş Başkan adayları Mehmet Ali Tunç, Safire Güneş ve yüzlerce yurttaş tarafından açılışı yapılan büroya Silvan (Farqîn) ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG'li Zeki Çolaker (Canfeda Dağ)'ın ismi verildi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, PKK, KCK ve BDP bayrakları ile süslenen büronun açılışında demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Belediye Bş Başkan Adayı Safure Güneş ise seçimlerin Kürtler için sadece belediyeleri kazanmak anlamı taşımadığına vurgu yaparak, "30 Mart seçimi Kürtlerin ve Önder Apo'nun özgürlüğünü belirteceği gün olacaktır" dedi. Bir diğer aday Tunç ise yurttaşları selamlayarak konuşmasına başladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm sürecinin başarıya ulaşması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğine vurgu yaptı. 

En son konuşan DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ise konuşmasına "Tüm Kürdistan halkını selamlıyorum" diyerek başladı. "Bu yıl genel mücadele hattımızı Önderliğimizin özgürlüğü olarak belirleyerek mücadelemizi sürdürüyoruz" diyen Tuğluk, Kürt halkının 30 Mart'ta demokrasinden ve Kürt özgürlüğünü esas alan anlayıştan yana oyunu kullanacağına olan inancını dile getirdi. Kürt halkının "çılgın projelere" ihtiyacı olmadığını belirten Tuğluk, "Çılgın projeleri yapanların, o projelerin sadece çevrelerindeki rantçılara yandaşlarına gelir sağlamak olduğunu halkımız çok iyi bilmektedir. Bizler burada halkımıza çılgın proje adı altında sözler yerine demokratik özerkliğin ilanının sözünü veriyoruz" diye konuştu. Konuşmaların ardından büroların açılışı yapıldı. 

ERCİŞ 

Erciş'te seçimlerin yaklaşması ile birlikte BDP Erciş İlçe Örgütü'ne katılımlarda arttı. Daha önce AKP'ye oy veren İskan ailesi kitlesel olarak BDP'ye katıldı. Eski ağaç meydanı olarak bilinen Latifiye Mahallesi'nde bir araya gelen İskan ailesi mensupları yeşil, sarı, kırmızı renkleri ile çiçeklerden yapılmış çelenk ile birlikte Zaylan Caddesi'nde bulunan BDP'nin seçim bürosuna geldi. Burada Erciş Belediyesi Eş Başkan adayları Diba Keskin ve Abdurahman Çağan tarafından karşılanan İskan ailesi mensupları "Biji serok Apo" sloganları attı. Katılım esnasında söz alan Eş Başkan Adayı Diba Keskin, İskan ailesini yanlarında görmekten mutluluk duyduklarını ifade etti. Keskin'den sonra söz alan Abdurahman Çağan ise, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada "Evinize hoş geldiniz. Bu doğru tutumunuzdan ötürü sizi yürekten kutluyorum" dedi. Eş başkanların konuşmasının ardından aile adına söz Alan Cafer Çetin, yıllardır Erciş'te sistem partilerinin vaatlerine kanarak onlara oy verdiklerini fakat Erciş'in yararına bugüne kadar bir çivinin bilen çakılmadığını ifade etti. Çetin konuşmasında BDP belediyelerini örnek göstererek "Erciş'in Van'dan ne farkı var. Bugün Vana gittiğimizde depremden eser kalmamış, Fakat Erciş'te depremden iki yıl geçmesine rağmen kafanızı çevirdiğiniz her tarafta depremin izlerine rastlıyoruz. Bizler BDP belediyeciliğinin Erciş'i depremin enkazından kurtaracağına inanıyoruz. Bu nedenle bundan sonra gerek seçimlerde gerek ise yerel yönetimlerde partimize destek vererek partimizle birlikte hareket edeceğiz" diye konuştu. 

İskan ailesinin BDP'ye katılımının ardından Salihiye Mahallesi'nden 40 kişilik bir kadın gurubu da BDP'nin kadın Eş Başkan Adayı Diba Keskini ziyaret etti. Kadınlar adına konuşan Nazlı Kılçık, " Kürt özgürlük hareketi etkili olmadan önce kadının ne toplumda nede ailede yeri ve önemi vardı. Bizler bu hareketin toplumdaki yarattığı etkinin ardından erkek şiddetinden kurtulduk. Eşlerimiz bize şiddet uyguladıkları an 'Seni BDP'ye söylerim' sözlerimizle birlikte şiddetten kurtuluyoruz. Bu gün BDP kadın özgürlüğüne verdiği değeri yerel yönetimde kadının kendini rahat ifade etmesi için Erciş'te kadın kotası belirleyerek göstermiştir. Erciş ilçesinde tarihte ilk kez bir kadın belediye başkan adayımız var. Bizlerde kadın olarak bu adayımızı bağrımıza basmalı ve Kürt özgürlük hareketinin kadına verdiği öneme sahip çıkmalıyız" şeklinde konuştu. Keskin'de kadınlara söz vererek Erciş Belediyesi'nin kadın eli ile şekilleneceğini ve kadının evinde gösterdiği titizliğin ilçe genelinde oluşacağını ifade etti.

MUŞ

BDP Muş İl Örgütü seçim çalışmaları kapsamında Muratpaşa Mahallesi'nde yüzlerce yurttaşın katılımıyla seçim bürosu açtı. Açılışa BDP Muş Belediye Eş Başkan adayları Nimet Sezgin ve Halide Bulak, HDP Muş İl Eş Başkanı Robin Erdenci, TUHAD-DER, MED-DER, MEYA-DER, KURDİ-DER temsilcileri katıldı. BDP bayrakları ile süslenen büronun açılışında konuşan HDP Muş İl Eş başkanı Robin Erdenci, Muratpaşa Mahallesi'nin Muş'un en stratejik bölgesi olduğunu belirterek, "Bu sistemin 90 yılda yapamadığını bizler yapacağız. Eş başkan adaylarımıza ve oluşturacağımız yapıya güvenin. Mücadelemizin rengi bu kentle de buluşacaktır" diye konuştu. BDP Muş Belediye Eş Başkan adayı Halide Bulak ise, herkese BDP etrafında kenetlenme çağrısı yaparak, "Biz 30 Mart 2014 seçimlerine büyük bir inançla hazırlanıyoruz. Sizlere hizmet etmek için elimizden geleni yapacağız. Partimizin 3 dönemdir elde ettiği belediyecilik başarılarını Muş'ta sizlerle paylaşacağız" dedi. 

AKP'lilerin BDP'yi karaladığını belirten BDP Muş Belediye Eş Başkan Adayı Nimet Sezgin ise demokratik yaşam vurgusu yaparak şunları söyledi: "Gençlik ve kadın meclisleriyle bu mahallenin sorunlarını çözmek için yanınıza geleceğiz. Biz halkımızın emrindeyiz, birlikte yönetmeye talibiz. Halkımız bizim başkanımızdır. Kalkıp BDP cam kıracak diyorlar buyurun varsa siyaseteniz açıklayın halkı ikna edin. Biz bu halkın kepenklerini sonuna kadar açacağız. Savunacak hiçbir şey kalmadığı için halkı korkutmaya çalışıyorlar. Halkımız korkuyu kaldırdı artık. Biz festivallilerle buraya paraya akıtacağız onlarda ayakkabı kutularıyla çalacaklar." Konuşmalar ardından seçim bürosunu açılışı yapıldı. 

BULANIK

Muş'un Bulanık ilçesinde BDP Belediye Eş Başkan adayları Figen Yaşar ile Rahmi Çelik seçim çalışmaları kapsamında sivil toplum örgütü ve asta ziyaretlerinde bulundu. Her akşam ilçede yapılan toplantılara katılarak halktan yoğun ilgi gören adaylar gün içerisinde de ziyaretlerini sürdürüyor. İlçede bulunan gazete ve sivil toplum örgütü kurumlarını ziyaret eden adaylar, sıcak ortamda yapılan sohbetlerde projelerini anlattı. Ardından İnönü Mahallesi'nde hasta ziyaretleri gerçekleştiren Yaşar ve Çelik, BDP'nin yerel yönetimler modelinin halkçı, şeffaf, demokratik ve özgürlüklerden yana olduğunu belirterek, halkla birlikte el ele verip her yönüyle yaşanılır bir Bulanık inşa edeceklerini aktardı.

ŞEMDİNLİ

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde BDP seçim irtibat bürosu açılışı gerçekleştirildi. Açılışa BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani, Hakkari, Yüksekova, Büyükçiftlik beldesi, Esendere ve Derecik belediye eş başkan adayları, BDP'li yöneticiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yüzlerce kişi katıldı. Açılışta saygı duruşunun ardından konuşan BDP Şemdinli İlçe Başkanı Nusret Akbaş, katılan herkese teşekkür ederek 30 Mart'ta büyük bir zaferle seçimden çıkacaklarını söyledi. Ardından konuşan Geylani ise, "Şemzinan tarihiyle, kültürüyle, kimliğiyle her zaman dik duruşunu sergilemiş ve kimliğine sahip çıkmasını bilmiştir. Şeyh Ubeydullah Nehri'den 1984'te kadar gelen bir başkaldırı var ve bu güne kadar bu başkaldırıda devam ediyor Şemzinan'da. Bu mücadelede yerini ve safını belirleyen tüm Şemzinan halkına şükranlarımı sunuyorum. Şemzinan'ın hemen hemen her evinde bedel veren aileler var" dedi. 
Konuşmaların ardından seçim bürosu açılışı yapıldı.

MARDİN

Mardin Bağımsız Eş Başkan Adayı Ahmet Türk ve BDP Artuklu Eş Başkan adayları Emin Irmak ve Leyla Sevinç Bozan'ın seçim çalışmaları devam ediyor. Belediye eş başkan adayları ve BDP'li yöneticiler, Mardin Artuklu Rektörü Prf. Dr. Bedii Omay ve yardımcısı Ahmet Elkol'u ziyaret etti. BDP'lilerin ziyareti sırasında konuşan Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Alkol, Ahmet Türk'ün Mardin için bir şans olduğunu ifade ederek, "Mardin çok ihmal edildi. Ve bu şehre rant üzerinden ciddi zarar verildi" dedi. 

KIZILTEPE

BDP Kızıltepe Belediye Eş Başkan Adayları İsmail Asi ve Leyla Salman, 30 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında Özgürlük Meydanı'nda bulunan BDP Kızıltepe Seçim Bürosu önünde çok sayıda yurttaşla bir araya geldi. Yurttaşlar BDP'li adayları davul ve erbanelerle karşılarken, daha sonra seçim bürosu önünde toplanan yurttaşlar İpek mahallesi'nde bulunan Musa Anter Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Kitle buradan da Sanayi mahallesine doğru yürüyüşünü devam ettirdi. Yürüyüş sırasında yurttaşlar sık sık "Bijî yekîtiya Kûrda" sloganları attı.  DİHA
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2014, 13:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
he
he - 4 yıl Önce

iş kurçular

SIRADAKİ HABER