DOGÜNKAD öncülüğünde kadınlar Van'da buluştu

VAN - DOGÜNKAD öncülüğünde "Doğu ve Güneydoğu'da Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması" projesi kapsamında Van'da düzenlenen toplantıda, bir araya gelmenin önemine dikkat çekilerek, kadınların ekonomik alanda güçlenmesi gerektiği vurgulandı.

DOGÜNKAD öncülüğünde kadınlar Van'da buluştu

HABER MERKEZİ-Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), "Doğu ve Güneydoğu'da Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması" projesi kapsamında Diyarbakır'ın ardından Van'da bir toplantı gerçekleştirdi. Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda (VanTSO) düzenlenen toplantıya, DOGÜNKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Cemiloğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Nevin İl, Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fevzi Çeliktaş, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (VanYYÜ) Öğretim Görevlisi Sema Sancak, Van'da bulunan kadın sivil toplum örgütü temsilcileri ile bazı sivil toplum kuruluşu yetkilileri katıldı. 

Toplantının açılışında bir konuşma yapması beklenen Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva'nın ise, rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılmadığı açıklandı.

'Ağ oluşturmayı hedefliyoruz'

 "Bir aradayız, paylaşıyoruz, güçleniyoruz" şiarıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan DOGÜNKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Cemiloğlu, katılımcılara teşekkür etti. Van'a özel bir ilgisinin olduğunu ifade eden Ferda, bu ilginin kentin tarihi özelliklerinden ve burada yaşayan insanların sıcaklığından kaynaklandığını söyledi. Ferda devamında şöyle konuştu: "Bu toplantılarımızın esas amacı bir araya gelmek, sorunlarımızı tartışmak ve güçlenmek. İsveç Konsolosluğu'nca desteklenen bu projemizi hayata geçirdik. Projemizde, bölgedeki kadınların ekonomik alanda güçlenmesi için çalışan kadın STK'lerin görünürlüğünü sağlamak, STK'lerin kapasitelerini ve birliğini artırarak ağ oluşturmasını hedefliyoruz."

'Birliktelik her zaman güç oluşturur'

Ardından söz alan DOGÜNKAD Van Temsilcisi Esin Akarsu, tek tek isimlerini anarak katılımcılara teşekkür etti.  Esin, devamında kadın faaliyetlerinde dayanışmanın ve birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekerek, "Birliktelik her zaman güç oluşturur. Bu açıdan da Ferda hanımın tecrübelerinden çok yararlanacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Toplantının devamında tek tek söz alan STK temsilcileri, hem yerelde hem de genelde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Sıkıntıların bölgeler arası değişkenlik gösterdiğine de dikkat çeken temsilciler, bölgede iş yapan kadınların batı illerinde bulunan kadınlara oranla sosyal, ekonomik, ulaşım, kültürel ve geleneksel birçok bakımdan daha ağır bir yükün altında olduklarını vurguladı.

Toplantıda Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Muş, Urfa ve Tunceli'de yine kadınlarla bir araya gelineceği belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER