Dilek Öcalan Van’da düzenlenen panelde konuştu

Öcalan şahsında Kürt kadınlara büyük bir baskı yapılıyor

Dilek Öcalan Van’da düzenlenen panelde konuştu

HABER MERKEZİ 

Tevgera Jinen Azad (TJA), “Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak” kampanyası kapsamında DBP Van İl binasında panel düzenledi. Panelin yapıldığı salona  “Kadın soykırımını durduracağız yaşamı özgürleştireceğiz”,  “Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak” ve “Önderlikle mutlaka kazanacağız” yazılı pankartlar asıldı. Panele HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Ebru Günay, Gazeteci Esra Çiftçi, HDP İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak, Barış Anneleri Meclisi, sendikalı kadınlar ve DBP ilçe örgütlerinden kadınlar katıldı.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler adına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan panelin moderatörlüğünü Elif Gemicioğlu yaptı.

Panelde ilk olarak sözü PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Avukatı Ebru Günay aldı. Tecridin Abdullah Öcalan üzerinde olduğu kadar Kürt halkı üzerinde de derinleştirildiğini ifade eden Ebru, “Bu tecrit aynı zamanda Kürt halkının üzerinde büyük bir savaş politikası olarak devam ediyor. Devletlerin istediği şey halkları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktır” dedi.

‘Demokratik moderniteye tecrit’

“Şunu sormak lazım Abdullah Öcalan Şam’dan neden çıkmak zorunda kaldı?” diyen Ebru, Abdullah Öcalan’ın telefon hakkının bile kısıtlandığına dikkat çekti. Tecrit ve savaşın birbiriyle bağlantısını da açıklayan Ebru, “Tecrit derinleştikçe savaş derinleşiyor. 5 Haziran’da Diyarbakır patlama yaşandı, 33 sosyalist genç Suruç’ta katledildi.10 Ekim Gar’ında katliam yaşandı. Öz yönetim ilan edilen birçok yere gidemiyoruz. Bu da bir tecrittir” dedi.

İmralı Cezaevi’ne gönderilen diğer tutsaklardan da haber alamadıklarını belirten Ebru, “Sayın Öcalan görüşmeler sağlandığında darbe mekaniğinden söz etmişti. Aslında Sayın Öcalan’ın demokratik modernite tezi tecrit altına alınmaya çalışılıyor” diye konuştu.

‘Onlara asla boyun eğmeyeceğiz’

Ardından konuşan Gazeteci Esra Çiftçi ise medyanın diline dikkat çekerek, “Bazı medyalar iktidarların arka bahçesidir. Medya ile ‘makul’ toplum oluşturulmaya çalışılıyor. Kürt gazeteciler doğruyu yazdığı için sürekli tutuklanıyor” dedi.

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan ise PKK Lideri Abdullah Öcalan şahsında Kürt kadınlara büyük bir baskı yapıldığını belirtti. Öcalan,  “Kürt halkı üzerinde özelde de kadınların üzerinde büyük bir baskı var.Şimdi burada olmanız bile mücadele ettiğimizin bir göstergesidir. Cizre’de Mehmet Tunç onlara karşı en büyük mücadeleyi verdi. Onlara asla boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Bu halk barıştan yana oldu’

Dünyadaki hiçbir liderin PKK Lideri Abdullah Öcalan kadar derinlemesine bir kadın perspektifi ortaya koymadığını dile getiren Dilek Öcalan “Bizler Sayın Öcalan’ın düşüncelerini hayata geçiriyoruz. Bütün dünya Kürt kadınlarını kendilerine model alıyor. Bunların hepsi Sayın Öcalan sayesinde gerçekleşti. Bizler Sayın Öcalan’ın tek hayali olan kadın devrimini gerçekleştireceğiz” diye belirtti.

 AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Teröristlerin çocuk sayılarına bakın 10-15 tane. Sizlerde çoğalın” sözlerini hatırlatan Dilek Öcalan “Bizler bu söylemleri kabul etmiyoruz. Kürt halkı terörist değildir. Çocuklarını öldürenlere rağmen bu halk her zaman barıştan yana oldu. Kürt halkını bitirmeye çalışanlara rağmen bizler örgütlü mücadelemiz ile yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Panel soru-cevap kısmının ardından son buldu.VHABERDAR

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER