DBP'Lİ BÜYÜKŞEHİR MECLİS GRUBU AYLIK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Van Büyükşehir Belediyesi DBP Meclis Grubu Ocak ayı mutat toplantısını gerçekleştirdi

DBP'Lİ BÜYÜKŞEHİR MECLİS GRUBU AYLIK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Van Büyükşehir Belediyesine geçen ay kayyum atanmasının ardından DBP’li Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri aylık toplantılarını sürdürüyor. Bu çerçevede Ocak aya mutat toplantısı DBP Van İl binasında düzenlendi. Cahit Bozbay Başkanlığında toplanana meclis toplantısına DBP Van İl Eş Başkanı Ahmet Aygün, İlçe Belediye Eş Başkanları ve Belediye Meclis üyeleri katıldı.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Cahit Bozbay,  Kayyım yönetiminin açıkladığı belediye borçlarının kesinlikle gerçeği yansıtmadığı belirterek, belediyenin toplam borcunun 750 milyon TL değil, 316 milyon TL olduğunu nu söyledi. Bozbay, “Van’ın büyükşehir statüsü almasının ardından kapanan belde ve şuan mevcut olan ilçe belediyelerinin toplam 370 milyon TL’si de bu borçlara dahil edilmiştir. Ki, bu borcun belediyemizin yaptığı bir harcama olmadığı gibi, bu durum yargıya taşınmış ve yargı süreci devam etmektedir. Yine bu borçların 80 milyon TL’si AKP yönetiminden kalan borçlardır Kayyım yönetimi tarafından borçlarla ilgili yapılan açıklamaların tamamen asılsız olduğunu ve gerçekleri .yansıtmıyor,

‘BEKİR KAYA BU HALKIN YÜZ AKI VE BELEDİYE BAŞKANIDIR’

Van halkının demokratik seçimle iki dönemdir göreve getirdiği Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın sanık değil peşinen suçlu ilan eden ifadeleri hukuken ve ahlaken çirkin bir had aşma olarak değerlendirdiklerini dile getiren Bozbay, “ Bekir Kaya, bu halkın yüz akı ve halkın gönlünde hala Van Büyükşehir Belediyesi Başkanıdır. Belediye Başkanımıza karşı ifade edilen çirkin ve mesnetsiz açıklamaların sahipleri bu halkın gönlünde mahkûm edilecektir.” Diye konuştu.

‘BORÇLARA İLİŞKİN GAYRI AHLAKİ RAKAMLAR SUNULMUŞTUR’

Kayyım yönetimi tarafından borçlara ilişkin yapılan yapılan açıklamanın gayrı ahlaki olduğunu ifade eden Bozbay, “ Yapılan açıklamanın içerisinde yer alan bir başka husus ise Van Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarına ilişkindir. Açıklamada Van Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarına ilişkin de gayri ahlaki rakamlar sunulmuş ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir. Bunlara cevap verme niyetiyle değil, halkımıza olan sorumluluğumuz gereği bu konuyu aydınlığa kavuşturmak için belediyenin borçlarına ilişkin bu açıklamayı yapma gereği duyulmuştur.Söz konusu korsan yönetimin, belediyenin borçlarına ilişkin yayınladığı rakam tamamen hayal ürünü ve belediye yönetimimiz döneminde yapılan borçlar değildir. Öyle ki, yayınlanan rakamlar içerisinde; Van’ın büyükşehir statüsü almasının ardından kapanan belde ve şuan mevcut olan ilçe belediyelerinin toplam 370 milyon TL’si de bu borçlara dahil edilmiştir. Ki, bu borcun belediyemizin yaptığı bir harcama olmadığı gibi, bu durum yargıya taşınmış ve yargı süreci devam etmektedir. Ayrıca büyükşehir oluşum sürecinde Valilik tarafından kurulan ‘mal paylaşım komisyonları’ AKP belediyelerinin olduğu illerde bu borçlar hazineye devredilirken, muhalif belediyelerin kazandığı yerlerde ise bu borçlar Büyükşehir Belediyelerine devredilmiştir. Belediyemize hukuksuzca aktarılan bu borçlarla ilgili daha önce açıklama yapılmış ve bu borçlarla ilgili gerekli yasal girişimlerde bulunulduğu kamuoyunca da bilinmektedir.” Diye konuştu.

Açıklanan borçların içerisine; 2009 yılı öncesi AKP belediyesi döneminde Mavi-Kent A.Ş’ye ait 60 milyon TL de dahil edildiğini vurgulayan Bozbay, “  Açıklanan borcun içerisinde, Mavi-Kent borcunun detaylı olarak açıklanmaması, şu anki yönetimin içerisinde bulanan bazı kişilerin o dönem yapılan bu usulsüzlüklerde imzalarının olduğu gerçeğidir. Ki, bu usulsüzlüklerde imzası olanların tamamı müfettiş raporlarında belgelenmiş ve haklarında yargı süreci devam etmektedir.Müteahhit ve piyasa borçları olarak açıklanan rakamlarda ise tam bir ahlaksızlık örneği sergilenmiştir. Hak edişleri yapılmayan, önümüzdeki yıllarda ödenmesi gereken kimi borçlar ve hala sözleşme sürecinde olan borçlar da (ki şu aşamada bu ödemeler borç olarak ifade edilemez) bu miktara dahil edilmiştir. Bu tamamen kamuoyunu aldatmaya dönük bir algı operasyonudur.” Dedi.

‘BELEDİYEMİZİN TOPLAM BORCU 316 MİLYON TL’DİR’

Bozbay, “ Sonuç olarak; Van Büyükşehir Belediyemizin ve VASKİ Genel Müdürlüğü’nün borç dökümü şöyledir:İki kurumumuzun SGK’ya olan borcu: 124 Milyon TL’dir. (Bu borç yapılandırılmış ve ödemeleri yönetimimiz süresince düzenli olarak ödenmiştir.)İki kurumumuzun Vergi Dairelerine olan borçları ise: 75 milyon TL’dir. (Bu borç ise kentimizde yaşanan depremden kaynaklı tüm mükelleflere olduğu gibi, erteleme yasasından kaynaklı ödenmemiş, yeni çıkarılan yasa çerçevesinde yapılandırılmış ve ödemeleri düzenli olarak yapılmıştır) Her iki kurumumuzun piyasa ve müteahhitlere olan borçları ise: 100 milyon TL’dir.İki kurumumuzun VEDAŞ’a olan borcu ise : 15 Milyon TL’dir. Belediyemiz tarafından bu yıl içerisinde Van Ticaret Borsasından  devir aldığı ve tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yürüttüğü VOTAŞ Şirketinin şuan itibariyle sadece hissedarlara 2 Milyon Tl borcu bulunmaktadır. Bunun dışında bugün itibariyle bu şirketimizin ödeyeceği hiçbir borcu bulunmamaktadır.Özet olarak iki kurumumuzun toplam borcu yaklaşık olarak: 316 Milyon TL olup, yukarıda detaylı olarak aktardığımız gibidir.Yapılandırılan ve ödemeleri düzenli olarak yapılan kurum borçları dışındaki piyasa ve müteahhide olan 100 milyon TL gerçek borç olup, bunun karşılığında ise  Belediyemizin AFAD, YYÜ, Hastaneler ve diğer kamu kurumlarından 100 milyon TL alacağı bulunmaktadır.” Diye konuştu.

‘YAPTIĞIMIZ TÜM ÇALIŞMALAR VE MALİ RAPORLAR HER YIL HALKA SUNULMUŞTUR’

2014 yılından bu yana, büyük bir özveri ve fedakârlıkla Van halkına hizmet eden Van Büyükşehir Belediyesinin bu 3 yıl zarfından çok önemli çalışmaları yaptığını kaydeden Bozbay,”  Tüm olanaklarını zorlayan belediyemiz, büyükşehir belediyesi statüsünü birlikte aldığı diğer Belediyelerden açık ara bir iş yüklenimi ile hizmet sunmuştur. Buna Van halkının tamamı şahittir. Yüzölçümü açısından Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri olan kentimizin coğrafyası göz önüne alındığında yapılan çalışmaların takdire şayan olduğu halkımızın yaklaşımından net olarak anlaşılmaktadır. Bunun böyle olmadığına inananlar halkın oyuna (seçime) başvurma yerine yönetime zorla el koyanlardır. Kaldı ki, her sezon başında yapacağımız çalışmalar halka aktarılmış, yılsonunda ise yaptığımız çalışmalar ve mali raporlar şeffaf bir şekilde tüm halkımıza açıklanmıştır.” İfadelerini kullandı.

‘KORSAN YÖNETİMİN BEKİR KAYA’YI ZAN ALTINDA BIRAKMASI AHLAKİ VE İNSANİ DEĞİLDİR’

“Tüm bunlar göz önünde iken korsan yönetimin, Bekir Kaya ve yönetimini zan altında bırakarak yaptığı açıklamalar ahlaki ve insani değildir.” Diyerek konuşmasını sürdüren Bozbay, “AKP iktidarının hukuksuz bir şekilde cezaevinde tuttuğu Belediye Başkanımız Bekir Kaya’ya dönük yapılan bu suçlamaları asla kabul etmiyoruz. Bilinmelidir ki, gerçek yürür ve onu kimse durduramaz. Elbette bu gerçek, bu yakışıksız açıklamaları yapanların yüzlerine bir gün çarpacaktır. Bizler DBP yönetimi olarak anlımız ak, başımız diktir. Halkımız, bu kenti parsel parsel satanlara, milyonlarca TL yolsuzluk yapanlara ve hukuksuz bir şekilde belediye başkanını tutuklatanlara,  geçmişte gerekli cevabı vermiştir, bundan sonra da verecektir. “ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER