Çetin: ‘Kayyımlar iktidarın prototipidir’

VAN - Kayyumların merkezi hükümetin bir prototipi ve fotoğrafı olduğunu söyleyen Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin, halkın bir an evvel kayyum uygulamalarından kurtulmak istediğini dile getirdi.

Çetin: ‘Kayyımlar iktidarın prototipidir’

Van'da Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) kazandığı 12 belediyenin tümüne kayyum atanırken, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya başta olmak üzere birçok belediye eşbaşkanı ise tutuklandı. Kayyumları ve olası erken yerel seçimle ilgili konuşan yerine kayyum atanan Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin, “Adı ne olursa olsun olası bir erken yerel seçimde kayyumlardan tüm belediyelerimizi geri alacağız” dedi.

'KAYYUMLAR BİR GASP ARACIDIR'

Kayyumların bir gasp aracı ve AKP projesi olduğunu söyleyen Çetin, “Kayyumlar Kürt halkının iradesine yapılan bir gasptır. Bugüne kadar inkar ve imha ile yok saydıkları iradeyi, bu sefer yerel yönetimlere kayyum atayarak yok saydılar. Kayyumlar yaratmak istediğimiz kadın sistemine bir müdahaleydi. Bütün belediyelerimizde Kürtçe kreşlerimiz vardı. Kreşler yerine din tüccarlığı yapan ve dini siyasete bulaştıran Kuran kursları açıldı. Diyanet Başkanlığı'nın işini kayyum belediyeleri yaptı. Maalesef belediye hizmet alanları şuan Diyanet gibi kurumlara teslim edildi. Özellikle kadın ve çocuklara yönelik ne gibi kurumlar varsa tek tek kapatıldı" dedi. 

'KAYYUMLAR HAFIZAYI SİLMEK İSTİYOR'

Kürtçe eğitim veren kursların da kayyumlardan nasibini aldığını ifade eden Çetin, bu okulların tümden kayyum eliyle kapatıldığını söyledi. Yine Kürtçe olan park isimlerinin de değiştirildiğini de hatırlatan Çetin, Kürt kültürüne yönelik çalışma yürüten tüm merkezlerinde de yine kayyumların eliyle kapatıldığını ve bununla yoz, yobaz kültür yaratılmaya çalışıldığını söyledi. 

Belediyelerin artık birer karakol gibi olduğunu, yurttaşların sıradan bir işlem için bile gittiklerinde büyük sıkıntılar çektiğini ifade eden Çetin, "Halk belediyeye gittiğinde sanki Emniyet Müdürlüğü'ne gitmiş gibi hissediyor. Halk  bu belediyeleri artık kendisine ait olarak görmüyor ve gitmek istemiyor” diye konuştu.

'İKTİDARIN PROTOTİPİ KAYYUM ATANAN BELEDİYELERDİR' 

AKP'nin 16 yıldır ülkede yaptıklarını kayyumların da yerelde yaptığını söyleyen Çetin, "İktidarın prototipi, fotoğrafı kayyum atanan belediyelerdir. Yolsuzluğun ve talanın yolunu açan birçok şey yapıldı. Gün gelecek bu halk belediyelerde ne tür yolsuzlukların döndüğünü kendi gözleriyle görecek. Halkımız sabırsızlıkla yerel seçimlerin gelmesini bekliyor. Halkımız bir an önce kayyumlardan kurtulmak istiyor. Bu halk kayyum belediyelerinde yaşanan kirlilikleri temizlemeye hazırdır. Adı ne olursa olsun olası bir erken yerel seçimde kayyumlardan tüm belediyelerimizi geri alacağız” ifadesinde bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER