"Çatak, Erciş ve Başkale'de seçmen kaydırmaları yapılıyor "

VAN-Seçmen kaydırmaların yaşandığı başka bir bölge ise Van’ın ilçeleri. Çatak, Erciş, Başkale gibi ilçeler kaydırmaların yoğun olduğu ilçelerin başında yer alıyor.

"Çatak, Erciş ve Başkale'de seçmen kaydırmaları yapılıyor "

HDP Van İl Yöneticisi ve Bilgi İşlem Sözcüsü Erol Gönülçeken Van’ın ilçelerine dair şunları söyledi: “Tuşba ilçesinde 24 Haziran’da 88 bin 869 olan seçmen sayısı sadece 62 seçmenin artışı ile 88 bin 931 olmuştur. Saray ilçesinde 11 bin 651 olan seçmen sayısı 55 seçmenin artışı ile 11 bin 706 oldu.  Mevcut AKP’nin belediyesi olan Gevaş ilçesinde 17 bin 662 olan seçmen sayısı 18 bin 862’ye yükselerek bin 200 seçmen artışı olduğu görüldü. Gevaş örneğinde olduğu gibi Çatak ilesinde de 11 bin 662 olan seçmen sayısı bin 104 seçmen artışı ile 12 bin 766 oldu. Bu tabloda görüldüğü gibi AKP belediyesi olan Gevaş’ta bu böyle bir artışın olması seçmen kaydırıldığının açık bir kanıtı. Yine HDP’nin ittifak adayının olduğu Çatak’ta da bu şekilde böyle bir artış oldu.”

Gönülçeken, “Son 3 yıldaki OHAL kanunları fiilen HDP üzerinde uygulanma devam ediyor. 24 Haziran seçimlerinde özellikle sandık taşınmanın yoğun olduğu mahallelerde taşınan sandıklar korucuların yoğunlukta olduğu sandık bölgelerine aktarılarak insanların sandığa gitmesi engellenmeye ya da bu sayede seçmenler üzerinde baskı kurmak amaçlandı fakat HDP seçmeni kilometrelerce yol yürüyerek yine oylarını HDP’den yana kullandılar. AKP’nin kayyumlar üzerinden kurmaya çalıştığı baskı halkta bir suskunluk yaratsa da özellikle seçim süreçlerinin başlamasıyla halk HDP etrafında kenetleniyor. Çünkü HDP’nin üzerindeki baskılar bir mağduriyet yaratıyor olsa da HDP’nin bu baskılara karşı direnci haklılığını bir kez daha ortaya koyuyor” dedi.

‘İTİRAZLARIMIZ OLDU’

Oy kaydırmalara ilişkin yapılan itirazlardan sonuç alındı mı? Gönülçeken bu soruya şöyle yanıt veriyor: “İlçe örgütlerimizce yapılan seçmen artışına dair ilçe seçim kurullarına yapılan bütün itirazlar reddedildi. Gevaş, Erciş, Başkale ve İpek Yolu’nda bu konuya ilişkin itirazlarımız oldu. Örneğin Erciş Adnan Menderes mahallesinde bir dairede 76 kişilik seçmenin eklendiği tespit edilip ilçe seçim kuruluna yapılan itiraz kabul edildi ve bu seçmenler silindi. Özellikle göze çarpan bir konu var, bazı ilçelerimizde nüfusa göre orantısız bir seçmen artışı olduğunu gözlemledik. Özellikle AKP Van Büyükşehir adayının, ‘Özalp’ı kazanırsak Van’ın tümünü kazanacağız’ açıklaması var. 24 Haziran seçimlerinde yüzde seksen oy oranı ile Türkiye geneli HDP’nin en yüksek oy aldığı Özalp’a ilişkin bu açıklama kaybedeceklerini bilmelerine rağmen küçük de olsa oy artışı hedefliyorlar. Kayyum atanan tüm il ve ilçelerde HDP’nin büyük bir oy artışı olduğunu gören AKP’nin böyle bir manevra ile elinde olan belediyeleri kaybetmemek adına bu yola başvurduğunu düşünüyorum.”

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER