BOTAN, VAN'DA YAŞANAN BİLBOARD YOLSUZLUĞUNU SORDU

"Halkın iradesiyle seçilen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyesi belediye eş başkanlarının yerine atanan kayyumlarla birlikte belediyeler birçok yolsuzluk ve usulsüzlükle gündeme gelmektedir."

BOTAN, VAN'DA YAŞANAN BİLBOARD YOLSUZLUĞUNU SORDU

Kayyum atanarak el konulan Van Büyükşehir Belediyesi de şu an reklam panolarıyla ilgili yolsuzlukla gündeme gelmektedir. Buna göre Van Büyükşehir Belediyesi’nin aylardır ihalesini yapmadığı panoları AKP’ye ve AKP’ye yakın kurumlara peşkeş çektiği ifade edilmektedir. Dolayısıyla 6 aydır ihale gerçekleştirilmediği ve herhangi bir ücretlendirme yapılmadığı, eğer yapıldıysa dahi bu ücretlerin kime gittiği bilinmiyor. Bununla birlikte Van’da bulunan 300 billboard, 15 megalight ve 400 raket tamamen AKP ililçe örgütlerinin, kamu kurumlarının, kayyumların ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen İHH gibi derneklerin etkinliklerini tanıtmak için kullanıldığı basına da yansımıştır. Yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili herhangi bir adım atılmaması halk arasında ciddi şekilde tartışılmaktadır.


Bu bağlamda;


1 – Van ilinde reklam panolarıyla ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa hangi aşamadadır?


2 – Kayyum tarafından yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki reklam panolarıyla ilgili ihale yapmamasının nedeni nedir?


3 – Herhangi bir ihale gerçekleştirilmeden ve ücretlendirme yapılmadan reklam pano ve billboardların AKP il ve ilçe örgütlerinin etkinliklerini tanıtmak için kullanılmasının hukuki dayanağı nedir?


4 – AKP il – ilçe örgütlerinin, kayyumların ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen kurumların tanıtımları için tahsis edilen pano ve billboardlardan sağlanan toplam reklam gelirleri ne kadardır? Bu reklam gelirleri nereye aktarılmaktadır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER