Bekir Kaya tahliye edilmedi

VAN - Görevden alınan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya'nın tutuklu yargılandığı davanın duruşması görüldü. Kaya savunmasında “Bizler bu dönemin rehineleriyiz ve bağımsız bir yargının olduğuna inanmıyorum" dedi.

Bekir Kaya tahliye edilmedi

HABER MERKEZİ- Görevden alınan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, belediye çalışanları Cuma Köylüoğlu Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Halim Eryiğit, Can Tayan ve MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ile Neriman Uyar hakkında "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama", "Örgüt üyesi olmak", "Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunma" ve "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" iddialarıyla açılan davanın 3’üncü duruşması Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  

Bekir Kaya'nın tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS sistemi ile katıldığı duruşmada, tutuksuz yargılananlardan Çetin Çiftçi, Zelal Tanlı, Mehmet Halim Eryiğit, Can Tayan, Neriman Uyar ve İdris Şaybak katılmazken sadece Cuma Köylüoğlu hazır bulundu. Duruşma Kaya'nın savunması ile başladı.

AVUKAT SINIRLAMASI TARTIŞMASI

Kaya’nın duruşmasına Van Baro Başkanı Murat Timur, HDP Van İl Eş Başkanları ve çok sayıda avukat katıldı. Avukatların Kaya’nın savunmasını yapmalarına izin verilmedi ve 3 avukat sınırlaması getirildi. Bunun üzerine avukatlarla mahkeme başkanı arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Bu arada Kaya hakkında yeni bir dava daha açıldığı belirtilerek bu dava da diğer dava ile birleştirildi. 

'DÜŞMAN HUKUKU UYGULANIYOR'

SEGBİS ile savunma yapan Bekir Kaya, bu yeni hazırlanan iddianamenin mükerrer ve siyasi olduğunu belirtti. Kaya, daha önce isnat edilen suçlardan birçok defa yargılandığını söyledi. DTK toplantılarına katılmasının suç gibi gösterildiğini belirten Kaya, “DTK illegal bir yapı gibi gösterilmeye çalışılıyor ancak DTK son derece yasaldır. Meclis Başkanlığı tarafından da DTK Eş Başkanı Hatip Dicle çağrılmış ve görüşleri alınmıştır. Bu dosya mükerrer ve hukuk dışıdır. Bize tamamen düşman hukuku uygulanıyor.

'BAĞIMSIZ BİR YARGININ OLDUĞUNA İNANMIYORUM'

Kaya, kendisine istinat edilen suçların yaşandığı dönemde cezaevinde olduğunu belirterek, "Bana isnat edilen bazı suçların olduğu tarihlerde ben cezaevindeydim. Zaten Meclis’te bu konu konuşulurken AKP bizim için onların durumu özeldir diyor. Bizim özel olan durumumuz nedir? Bizim özelimiz Kürt ve Kürt siyasetçi olduğumuz içindir. Deniz Yücel tahliyesinde de gördük ki Türkiye’deki hukuk sistemi tamamen siyasetin işleyişi ile bağlantılıdır. Bizler bu dönemin rehineleriyiz ve bağımsız bir yargının olduğuna inanmıyorum"  dedi. 

TİMUR: HER DURUŞMADA FARKLI BİR HAKİM OLUYOR 

Van Barosu Başkanı Murat Timur ise savunmaya mahkeme heyetinin tutumunu eleştirerek başladı. Timur, heyetin tutumunun adil yargılamaya yönelik şüphelerini artırdığını belirterek, “Bu duruşmalarda hukuk dışına çıkmamamız gerekir. Sizlerin siyasetçilerin söylemlerinden etkilenmemeniz gerekir. Biz usulen savunma yapmak için burada değiliz. Bekir Kaya hala bu kentin belediye başkanıdır ve önemli bir kişidir. Bu 3 duruşmadır ve her seferinde farklı bir mahkeme heyeti oluyor. Aynı davalarda hakim değişikliği AİHM tarafından da son derece sakıncalı görülmüştür. Bir hakim sanığı, bir hakim tanığı dinliyor ve sürekli olarak ilk duruşmadaki tutanaklar kopyalanarak filan tarihe diye erteleme veriliyor. Bu 6'ncı iddianamedir ve artık hukuk 1'inci sınıf öğrencilerini bile tatmin etmeyecek şekildedir. Biz artık bu duruşmada bir karar verilmesini ve Bekir Kaya’nın serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti Kaya'nın tutukluluk halinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 22 Mayıs tarihine erteledi.MA

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER