Avukatlar seçim hilelerine karşı uyardı

VAN - Van, Hakkari ve Bitlis'te sandık güvenliği için çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. ÖHP'li avukatlar sandık görevlileri, müşahit ve seçmenlere uyarılarda bulundu.

Avukatlar seçim hilelerine karşı uyardı

Seçime sayılı günler kala sandık güvenliği konusunda Van’da tam bir seferberlik başlatılmış durumda. Seçim güvenliği ve oyların korunması için kolları sıvayan Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) çok sayıda avukatla beraber sandık güvenliği için çalışacak.

'BOŞ TUTUNAKLARA ASLA İMZA ATILMAMALI'

ÖHP’li avukat Ekin Yeter, ülkenin seçim güvenliği konusundaki reçetesinin temiz olmadığı için büyük bir özveriyle çalıştıklarını söyledi. İki aşamalı bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Yeter, sandık başındaki müşahitlerin hangi haklara sahip olduğu ve bu hakları ne şekilde kullanabileceklerinin önemli olduğunu belirtti. 

MÜŞAHİTLERE UYARI 

Yeter, “Müşahitlerin sabahın erken saatlerinde 06.30-07.00 gibi çalışma alanlarında bulunmaları önemli. Çünkü başından beri bu sürece dahil olmaları bazı geliştirilebilecek hile yöntemlerinin önüne geçer. Mesela sabah saatlerinde sandık kurulu üyelerine boş tutanakları imzalattırıp gün sonunda o tutanakların doldurulması gibi yol izlenebilir. Bu yol kesinlikle tercih edilmemesi gereken, yanlış ve hilelere yol açan bir yoldur. Müşahitlerin tutanakların önceden imzalanmasına karşı çıkması gerekiyor” dedi. 

‘ŞİKAYET VE İTİRAZ SÜRELERİNE DİKKAT EDİLMELİ’

Hilelerin tespit edilmesi açısından sandık sonuçlarının tutanaklarının önemine de dikkat çeken Yeter, şöyle devam etti: “Sandık kurulu üyeleri ve müşahitlerin bu tutanakları ıslak imzaları ve mühürlü alma hakları vardır. Bu hak çok önemlidir. Müşahitler bunu talep ettiklerinde bir fotokopisinin verilmesi, baştan savma bir şekilde yaklaşılması söz konusu olabiliyor. Sandık üyelerinin ve her bir müşahidin o tutanakların ıslak imzalı ve mühürlü bir örneğini almaları lazım. Sandık kurulu üyeleri ve müşahitlerin o gün sandık kurulu başkanı ile torbaların taşınmasında eşlik edebilme haklarının da olduğunu unutmamız gerekiyor.”  

'PROVAKASYONLARA DİKKAT!'

Bu seçimi kargaşa ortamlarına çekmek isteyecek provokatörlerin olabileceğini dile getiren Yeter, kesinlikle bu ortamlara girilmemesi gerektiğini söyledi. Yeter, aksi takdirde ihbar yolunu kullanarak kendilerini sandık çevrelerinden uzaklaştırılabileceğini hatırlattı. 

'SEÇİM GÜNÜNE HAZIRIZ'

Avukat Erhan Çiftçiler de, yapılan çalışmaya sadece ÖHP’li avukatların değil, duyarlı meslektaşlarının da çalışmada yer aldığını söyledi. Bitlis, Hakkari ve Van’da 86 meslektaşlarının sandık güvenliği için görev alacağını belirten Çiftçiler, HDP adına itiraza yetkili kişiler olacaklarını da söyledi. Seçim günü yapılacaklara dair meslektaşlarıyla birlikte tüm plan ve programlarını yaptıklarını söyleyen Çiftçiler,  seçim gününe hazır olduklarını ve herhangi bir sorunlarının bulunmadığını belirtti. 

'MUHTARLARA YÖNELİK BİR ŞANTAJ VAR'

Çiftçiler, “Her dönemde oyların çalınmasıyla uğraşıyoruz. Örneğin şuan dahi kulağımıza gelen bir durum var. Muhtarlarla kaymakamların bir anlaşma durumu var. Bir örnek  vermek gerekirse; A ilçesinin kaymakamı diyor ki, ‘Muhtar senin bu köyünde bu kadar oy çıkacak. Senin köyünde bu kadar oy çıkmazsa sen artık rüyanda hizmeti görürsün' diyor.  Muhtarlara yönelik bu şekilde bir şantajın olduğu görülmektedir. Bazı muhtarlar oraya gelip sandık başında tüm oyların AKP’ye gitmesi için çalışma yapacak. Biz o gün her yerde olacağız. Bu muhtarlar böyle bir şeye yeltenirse onların mahkemeler önünde yargılanması için hukuksal  olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Şunu da çok iyi bilmeleri gerekiyor ki; 'Ben yargılanmam, hiçbir şekilde bana bir şey olmaz, devlet benim arkamdadır' demesin. Muhtarlar, böyle bir şey yaparlarsa yargılanacaklardır. Çünkü muhtarlar böyle yaparak seçmen iradesini yok sayıyorlar. Seçmen iradesini yok saymaksa hapis cezasıyla cezalandırılacak bir suçtur. Muhtarların birilerine söz verme gayretinden vazgeçmeleri gerekiyor” diye konuştu. 

'BİTLİS VE HAKKARİ'DE DE HAZIRLIK YAPIYORUZ'

Her sandıkta HDP’nin bir sandık görevlisi ya da müşahidinin olduğunu belirten Çiftçiler, herhangi bir sandıkta bir sorunun olduğu, kriz masasına iletildiği takdirde meslektaşlarının olay yerine intikal edeceğini söyledi. Çiftçiler, görevlendirilecek olan meslektaşlarının mahalleri, ilçe merkezlerini gezeceğini  belirtti. Çiftçiler, ayrıca; Van’da avukat sayılarının yeterli olduğu Bitlis ve Hakkari illerine de avukatların görevlendirildiğini dile getirdi. 

‘SEÇMENLER GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İRADELERİNİ YANSITSIN’

Sandık güvenliğinden endişesi olan seçmenlere de seslenen Çiftçiler, “Hangi partiden olursa olsun bütün seçmenler mutlak süratle sandığa gitmelidir. Orada ne kolluk kuvvetleri, ne herhangi bir partinin taraftarı o seçmenleri engelleyemez. Onların böyle bir hakkı da yoktur. Seçmen gönül rahatlığıyla sabah evinden çıkıp oyunu kullansın. Onun için seçmenler çekinmesinler sandıklarda iradelerini yansıtsınlar” dedi.

MA / Müjdat Can 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 00:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER