3 Kürt kadın siyasetçi Van'da anıldı

VAN-Paris'te suikast sonucu öldürülen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, birçok kentte düzenlenen etkinliklerle anıldı.

3 Kürt kadın siyasetçi Van'da anıldı

HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl binası bahçesinde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya HDP Van milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç HDP ve DBP il eşbaşkanları ile yöneticileri, HDP Kadın Meclisi üyeleri, TJA, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve birçok kişi katıldı.

Açıklamada, Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ile 5 Ocak 2016 tarihinde Şırnak Silopi İlçesinde öldürülen DBP Meclis üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır'ın fotoğraflarının yer aldığı ve üzerinde "Barış Eşitlik ve özgürlük için direnen kadınlar kazanacak faşizm kaybedecek" yazılı pankart taşındı. Açıklamada ayrıca Abdullah Öcalan'a yönelik tecridins sonlandırılması için bulunduğu cezaevinde girdiği açlık grevinin 63'üncü gününde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in fotoğraflarının yer aldığı döviz taşındı.

Geçen 6 yıla rağmen MİT tarafından planlandığı belirtilen katliama dair dava dosyasında bir aşama kat edilemediğini dile getiren Orhan, katil zanlısı Ömer Güney hakim karşısına çıkmadan ölmesiyle soruşturma dosyasının çıkmaza girdiğini ifade etti. "Paris katliamının ardında karanlık güçler vardır" diyen Orhan, "Paris katliamından 6 gün önce İmralı'ya barış görüşmeleri için bir heyet gitmiştir. Bu görüşme tarihe çözüm sürecinin ilk adımı ve görüşmesi olarak geçmişken Paris katliamı da bu çözüm sürecini baltalamaya yönelik bir suikast olarak tarihte yerini almıştır" dedi.

‘HEDEF BÜYÜYEN KADIN MÜCADELESİDİR’

Çözüm adı altında yürütülen sürecin bitmesi ardından başlayan yasak sürecinde de Sêvê Demir, Silopi Pakize Nayır ile Fatma Uyar'ın öldürüldüğünü ifade eden Orhan, "Bu iki katliam birbirinden farklı değildir ve tesadüf değildi. Bu katliamların temel nedeni Kürt sorununun çözümsüzlüğündeki ısrar ve büyüyen kadın mücadelesi ve kadının öncü rolüne yönelik gerçekleştirilen bir katliamdır. Birbiriyle benzerdir ve bağlantılıdır. İnkar ve imha politikaları sorunu derinleştirdiği gibi ülkeyi de hem ekonomik hem siyasi bir kaosa sürüklemektedir" dedi.

'TECRİD KALDIRILMALIDIR'

Abdullah Öcalan’a yönelik tecride de dikkat çeken Orhan,"Bu tecrit Türkiye halklarının kardeşliğine, iradesine, barışına, geleceğine yönelik bir tecrittir. Sayın Leyla Güven’de 63 gündür bu sürece dikkat çekmek amacıyla açlık grevi eylemindedir" diye belirtti. İktidara seslenen Orhan, "Leyla Güven'in sesine ses verilerek tecrit kaldırılmalı, Türkiye halklarının; barışının birlikteliğinin barışın ve demokrasinin yolu açılmalıdır" diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

Eylemin ardından parti binasında 3 Kürt kadın siyasetçiyi konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER