3 kadın öğrenciyi HDP Van Milletvekili Lezgin Botan Meclis gündemine taşıdı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın fotoğrafını taşıdıkları gerekçesiyle yurttan atılan 3 kadın öğrenciyi HDP Van Milletvekili Lezgin Botan Meclis gündemine taşıdı.

3 kadın öğrenciyi HDP Van Milletvekili Lezgin Botan Meclis gündemine taşıdı.

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şu hususları dile getirdi : 

1 – Van ilinin Gevaş ilçesinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi 3 öğrencinin kaldıkları Kredi Yurtlar Kurumu yurdundan ihraç edilmesinin ve burslarının kesilmesinin hukuki gerekçesi 

2- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarından dolayı yurttan atılan ve bursları kesilen Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileriyle ilgili nasıl bir süreç işletilmiştir?


3 – Yurttan atılan ve bursları kesilen Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinin eğitim ve öğretim süreçlerinde ortaya çıkabilecek mağduriyetleri giderecek herhangi bir tedbir alınmış mıdır? Alınmışsa nelerdir?


4 – HDP Eş Genel Başkanı ve milletvekili olan 6 milyon seçmenin temsilcisi Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafının taşınması, bir öğrencinin eğitim ve öğrenim ile barınma hakkından yoksun bırakılması için yeterli bir gerekçe midir?


5 – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafının taşınması hangi yasa ve mevzuatın hangi hükümlerine göre yurttan atılmaya ve bursun kesilmesine neden olmaktadır?


6 - AKP, CHP, HDP ve MHP genel başkanlarının fotoğraflarıyla KYK Yurtlarına giriş bir disiplin suçu teşkil etmekte midir?

7 – Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrencilerden ihraç edilen ve bursu kesilenlerin 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarına göre dağılımı nedir? Bu yıllarda öğrencilerin yurttan atılan ve bursları kesilen öğrencilere isnat edilen suçlar nelerdir?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER