Apple’dan sürpriz iPhone 8 kararı

Apple önümüzdeki dönemde satışa sunacağı, iPhone’un 10. yılına özel olarak tasarlanan iPhone 8 için sürpriz bir karar aldı. İşte konu hakkındaki detaylar.

Apple’dan sürpriz iPhone 8 kararı

Bilindiği üzere Apple bu sene 3 yeni iPhone modeli ile kullanıcıların karşısına çıkacak. Bu modellerden birisi iPhone’un 10. yılına özel olarak geliştirilen iPhone 8 iken diğer ikisi ise iPhone 7s ve iPhone 7s Plus olacak. Şimdilik bu konuda Apple’dan bir doğrulama gelmemiş olsa da sızdırılan raporların hemen hemen hepsi aynı doğrultuda.
Hatırlanacağı üzere Apple, bu sene satışa sunduğu iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta hem Qualcomm hem de Intel tarafından üretilen modem setlerini kullanmıştı. Intel tarafından üretilen setlerin, Qualcomm’dan daha düşük bir hız kapasitesine sahip olmasından ötürü, Apple Qualcomm’dan modem setlerini Intel’in setleri ile aynı hızda sabitlemesini istemişti. Yani bir nevi Qualcomm tarafından üretilen modemlerin hız seviyesi düşürülmüştü.


Geçtiğimiz gün ortaya çıkan bir rapora göre, Apple aynı stratejiyi bu sene de uygulamayı planlıyor. Yani çıkacağı 3 model için modem setlerini hem Intel hem de Qualcomm’dan temin etmeyi düşünüyor. Fakat bu noktada şöyle bir sıkıntı mevcut. Qualcomm’un SD 835’te de kullandığı yeni modemi gigabit seviyesindeki hızlara erişebiliyor. Fakat Intel cephesine bakıldığında bu hızlara erişebilmiş bir modemin olmadığını görüyoruz. Yani yine Qualcoom tarafından üretilen modemlerin hızları Intel’inkiler ile aynı seviyeye indirgenebilir.
Bu ister istemez şu durumu ortaya çıkaracaktır. SD 835 kullanan telefonlar LTE üzerinden gigabitlik hızları görürken, yeni iPhone modelleri asla bu hızlara çıkamayacaklar. Bu da Apple için zayıf bir imaj algısı yaratabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER