ERCİŞ:
Erciş Cumhuriyet Baş Savcılığından Basın Açıklaması
banner144

  Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, önce savcının hakaretine sonra da sivil polislerin zor kullanmasına maruz kalarak tutuklandığı iddia edilen 53 yaşındaki Zübeyde Çalışan'a ilişkin açıklama yaptı. Başsavcılık, Kürtçe konuştuğu için Çalışan'a hakaret edildiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını savunarak, "Odadan çıkartılmaya çalışıldığı sırada Zübeyde Çalışan Cumhuriyet Savcısı'na karşı hakaret ve tehditlerde bulunmuştur. Görevi yaptırmamak için direnme suçundan tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi ve mahkemece tutuklandı" iddiasında bulundu.

 

Erciş Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan üvey oğlunu 21 Kasım’da ziyarete gelen 53 yaşındaki Zübeyde Çalışan, soyadı tutmadığı gerekçesiyle oğlu ile görüştürülmeyince, Erciş TOKİ konutlarında bulunan adliye konteynırlarına giderek Erciş Cumhuriyet Savcısı Halil Çığlı'dan görüş izni istemişti. İddiaya göre; kendisini Türkçe ifade edemeyen anne Çalışan, Kürtçe konuşunca önce savcının hakaretlerine maruz kaldı, daha sonra da çağrılan sivil polislerce darp edildi. Uzun süre adliye koridorunda bekletilen yaşlı kadın daha sonra Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılarak, "yargı görevini yapan kişiye görevini yaptırmamak için direnme" gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. DİHA tarafından servis edilen haberden sonra Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Başsavcılık Çalışan’ın "savcıya karşı hakaret ve tehditlerde bulunduğu" gerekçesiyle tutuklandığını belirtti.

 

Yaşlı kadın savcıya hakaret etmiş!

 

Açıklamanın hemen girişinde yaşlı kadının Kürtçe konuştuğu için hakaret edilmediğini göstermek adına “Olay tarihinde iki bayan vatandaşımız ceza ve infaz Kurumu’na bakan Cumhuriyet Savcımızın odasına girerek her ikisinin de üvey evlatları olduğunu söyledikleri hükümlü ile görüşmek için Türkçe konuşarak izin istedikleri” denilmesi ve özellikle ''Türkçe" vurgulanması dikkat çekti. Açıklamanın devamında “Cumhuriyet savcımız da soy isimleri tutmayan ve akrabalık durumlarını ispat edemeyen bu kişilere mevzuat gereği görüş izni vermeyeceğini beyan etmiştir. Bunun üzerine, Zübeyde Çalışan isimli bayan Cumhuriyet Savcısı'nın makam odasından ikazlara rağmen ısrarla çıkmak istemedi ve direnmiştir. Bunun üzerine çağrılan adliye polisi tarafından odadan çıkartılmaya çalışıldığı sırada Zübeyde Çalışan'ın Cumhuriyet Savcısı'na karşı hakaret ve tehditlerde bulunmuştur. Olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı bu kapsamda gözaltına alınarak, 'Görevi yaptırmamak için direnme suçundan' tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi ve mahkemece tutuklanmış. Şüpheli ile birlikte gelen bayan hakkında ise herhangi bir işlem yapılmamıştır.”

 

“Ayrıca şüpheli bayan ifadesinde Türkçe bildiğini beyan etmiş ve özgür rızası ile savunmasını da Türkçe olarak yapmıştır. İfadesinde de kendisine hakaret edildiğine dair iddia da bulunmadığı gibi kimseden şikayetçi olmamıştır” denilen açıklamada şunlara dikkat çekildi: “Şüpheli müdafii olan ve haberde ismi geçen avukat tarafından ortaya atılan iddialar tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Öyle ki avukatın müdafililiğini yaptığı bayan ve diğer tanıklar dahi bu iddiaları doğrulamamışlardır. Bu şekilde Hakim ve Cumhuriyet Savcılarını suçlayıcı açıklamalar yapılmasının yargıya olan güveni zedeleyeceği açıktır. Bu olayla ilgili açıklama yapan kişilerin yargı bağımsızlığını ve yargıya duyulan güveni dikkate alarak gerekli hassasiyeti göstermeleri bekliyoruz.” 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Erciş'e Ait Yolcu Otobüsüne Erzurum'da...
Erciş Ankara seferini yapan Öz Erciş Seyahat’a ait yolcu otobüsü Erzurum Aşkale Yolunda seyir halindeyken...

Haberi Oku