Tezcan'dan Erdoğan'a: Hani belgeler sahteydi?

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan "Ankara Cumhuriyet Savcılığı, belgelerin gerçek olduğunu tespit etti. Şimdi soruyorum Erdoğan'a, hani sahteydi?" diye sordu.

Tezcan'dan Erdoğan'a: Hani belgeler sahteydi?

HABER MERKEZİ- CHP’nin geçen hafta sonu Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen 36. Olağan Kongresi’nde seçilen Parti Meclisi (PM) ilk toplantısını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yaptı. Toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.

PM’nin ardından basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Afrin Operasyonu sırasında helikopter düşmesi sonucu yaşamını yitiren askerler için başsağlığı diledi.

Tezcan, PM’de ilk olarak kurultayda gerçekleşen demokratik yarışın değerlendirildiğini söyledi. Yeni PM’nin kurultayda oy birliği ile onur üyesi seçilen İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na selamlarını gönderdiğini aktaran Tezcan, “Türkiye demokrasinin yok edildiği, tek adam rejiminin yerleştirildiği bir kötü tabloyla karşı karşıya. Bunu kaldırmak için önemli bir görevimiz var. PM’miz bu yeni dönemde bu bilinçle hareket edeceğini kararlaştırdı. Türkiye’de temel mesele, tek adam rejimini ortadan kaldırmaktır, 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek, yapılan 20 Temmuz sivil darbesini ortadan kaldırmaktır.” diye konuştu.

‘O İTTİFAK TEK ADAM REJİMİ İTTİFAKIDIR’

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularına geçildi. Tezcan’a, Başbakan Binali Yıldırım’ın Kılıçdaroğlu’na yönelik, “Eğer milli ve yerli olmak istiyorsan gel sen de milli mutabakat ittifakına katıl” sözleri soruldu. Tezcan, “Sayın Başbakanın bizi de davet ettiği ittifak, öyle ifade ettikleri gibi yerli ve milli ittifak değildir. O ittifak, tek adam rejimi ittifakıdır. CHP’nin de tek adam rejimi ittifakında yeri yoktur. CHP, demokrasi ekseninde geniş bir mutabakatın temsilcisi olacaktır. Gerçek anlamda Türkiye’nin yararına olan ittifak CHP’nin yer alacağı, demokrasi ittifakı olacaktır” yanıtını verdi.

‘HANİ SAHTEYDİ?’

CHP’nin Man adası belgeleri ile ilgili iddialarına yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen takipsizlik kararına yönelik soruyu da yanıtlayan Tezcan, şöyle konuştu; “Ankara Cumhuriyet Savcılığı, belgelerin gerçek olduğunu tespit etti. Halkbankası’na sordu, onlar da ‘evet gerçektir’ dedi. Verdiğimiz dekontların gerçek olduğu savcılık kararı ile tespit edildi. Şimdi soruyorum Erdoğan’a, hani sahteydi? Savcılık gerçek olduğunu söyledi, şimdi Erdoğan’dan cevap bekliyoruz. Hangi şirketi sattınız, akrabalarınız, yakınlarınız 5 liralık şirkete 15 milyon dolarlık hangi şirketi sattı? O şirketin varlığı neydi, bilançosu ne, ne kadar vergi ödedi? Şimdi beklenen cevap budur.”


CHP 13 maddelik PM bildirisini yayınladı

CHP’nin 36’ıncı Olağan Kurultay’da seçilen yeni Parti Meclisi ilk toplantısının ardından 13 maddelik bir bildiri yayınladı. CHP’de yeni oluşan PM, tüzük gereği bugün toplantıya çağrıldı. Kılıçdaroğlu, toplantı öncesinde yeni seçilen PM ve YDK üyeleriyle Anıtkabir’i ziyaret ederek, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu.

CHP PM’DEN BİLDİRİ

Ziyaretin ardından CHP Genel Merkezi’nde toplanan yeni Parti Meclisi (PM) bir bildiri yayınlayarak, ‘Halkla birlikte el ele mücadele ederek’ atılacak öncelikli adımlar açıklandı.

İşte CHP PM’nin 13 maddelik bildirisi:

Partimizin 36. Olağan Kurultayını büyük bir coşku ve demokratik olgunluk içinde tamamladık. Yeni seçilen Parti Meclisimiz bugün Anıtkabir’de Atamızın huzuruna çıkarak göreve başlamış ve ilk toplantısını yapmıştır.

Kurultayımızın oybirliği ile Parti Meclisi onur üyesi seçtiği İstanbul Milletvekilimiz Sayın Enis Berberoğlu’na ilk toplantımızdan selamlarımızı gönderiyoruz.

Sınır güvenliğimizin sağlanması için başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nda kahramanca mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetlerimize başarılar diliyoruz.

Kurultayımızın kabul ettiği Sonuç Bildirgesi önümüzdeki dönemin hedeflerini tespit etmiştir. Ülkede demokrasi ve hukuk devleti yok edilmiş, tek adam rejimi hakim kılınmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi bahane edilerek gerçekleştirilen 20 Temmuz Darbesi ile kurulan OHAL düzeni kalıcı hale getirilmiş ve demokrasi askıya alınmıştır. Hiç kimsenin can, mal ve hukuk güvenliği kalmamıştır. Terörle mücadele ve milli güvenlik gibi temel sorunlarımızın toplumu ortak bir duygu etrafında birleştirmesi gerekirken, iktidar bunu iç siyaset malzemesi haline getirecek yeni bir kutuplaşma aracına dönüştürmüştür. Düşünmek, düşünce açıklamak, hak aramak suç haline gelmiştir.

Türkiye bu elbiseyi hak etmiyor. Parti Meclisi olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz.  Halkla birlikte el ele mücadele ederek;

1)      OHAL düzenine son verecek, OHAL’in yarattığı bütün tahribatları ortadan kaldıracağız.
2)      Tek adam rejimini kaldırıp, kuvvetler ayrılığına dayalı tam demokrasiyi kuracağız.
3)      Laiklik temelinde inanç ve yaşam tarzlarını güvence altına alacak güçlü bir Cumhuriyet yaratacağız.
4)      İnternet ve medya özgürlüğü de dahil olmak üzere düşünce ve ifade özgürlüğünü en geniş biçimde hayata geçireceğiz.
5)      Hukukun üstünlüğünü tesis edecek, yargı bağımsızlığını sağlayacağız.
6)      Toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasa yaparak, hukukumuzu 20 Temmuz Darbesi dahil bütün darbe hukukundan temizleyeceğiz.
7)      Adalet ve huzuru sağlayan bir düzen kuracağız.
8)      Üreten, zenginleşen, adaletli paylaşan bir Türkiye yaratacağız.
9)      İşsizlik, yoksulluk ve her türlü eşitsizlikle mücadele edecek, güçlü bir sosyal devlet kuracağız.
10)   Herkese parasız, ulaşılabilir, çağdaş, kaliteli eğitim ve sağlık hizmeti sağlayacağız.
11)   Kürt sorunu dahil bütün toplumsal sorunlarımızı, eşit yurttaşlık temelinde, ulusal bütünlük ve toplumsal uzlaşı ile çözeceğiz.
12)   Her türlü terör, çatışma ve kutuplaşmayı ortadan kaldıracak, toplumsal huzuru inşa edeceğiz.
13)   Dış politikamızı, yurtta barış dünyada barış ilkesi temelinde yeniden oluşturacak, iç siyaset malzemesi ve kutuplaşma aracı olmaktan çıkaracak, Türkiye’yi tekrar sözüne güvenilir ve öngörülebilir uluslararası aktör konumuna getirmek için ortak bir milli duruş oluşturacağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER