Temelli’den Kürt Enstitüsü’ne ziyaret

İSTANBUL - İstanbul Kürt Enstitüsü'nü ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Kürt Enstitüsü sadece Kürt diline, edebiyatına değil; bu ülkenin barışına da katkıda bulunan ve bu kimliğiyle ortada olan bir enstitüdür" dedi.

Temelli’den Kürt Enstitüsü’ne ziyaret

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul'da yapacağı ziyaretlerin ilkini Kürt Enstitüsü’ne gerçekleştirdi. HDP İstanbul il yöneticilerinin de eşlik ettiği Temelli'yi, İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan ve enstitü yöneticileri karşıladı. 

Temelli, selamlaşmanın ardından kısa bir konuşma yaptı. 

 ‘KÜRT ENSTİSÜSÜ ÜLKENİN BARIŞINA KATKIDA BULUNUYOR’

1992 yılının koşullarında kurulmuş, o günden bu yana ayakta kalmış ve Kürt edebiyatına ve diline çok büyük katkıları bulunan enstitünün Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldığını dile getiren Temelli, "Türkiye’nin kat ettiği yola baktığımızda ne denli bir baskı, otoriter rejim altında olduğumuzu anlamamız açısından enstitü önemli bir örneği teşkil ediyor. Kürt Enstitüsü, bu ülkenin barışına katkıda bulunan ve bu kimliğiyle ortada olan bir enstitüdür. Fakat bugünkü iktidar zihniyeti Kürtleri, Kürt dilini yok saymaya çok çok uzun yıllar önce geride bıraktığımız bir zihniyeti hortlatmaya çalışıyor. Kürtçeyi, Arapça-Farsça karması anlaşılamayan bir dil olarak gösteriyor. Diğer taraftan bütün bunların ötesinde Kürt halkına yönelik yaptırımlarda, zulümde de hiç hız kesmiyorlar" ifadelerini kullandı.  

‘ANADİLDE EĞİTİM ÖNEMLİ MÜCADELE HATTIMIZDIR’

Ülkedeki ağır süreci birlikte yaşadıklarını söyleyen Temelli, tüm bunlara karşı dillerine, kültürlerine, edebiyatlarına sahip çıkacaklarını vurguladı. Temelli, "Özellikle anadilde eğitim, çoğulcu toplumların bir arada yaşama kaynağıdır. Bunun büyük bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Yine bir eğitim öğretim yılı başlıyor. Eğitim saymakla bitmeyen ciddi sorunlarla başlıyor. Bu sorun yumağı içerisinde en büyük mağduriyeti Kürt çocukları yaşayacak. Çünkü anadilinde eğitim göremeyecekler. Evinde konuştuğu dili okulda göremeyecek ve çok ciddi bir baskıya maruz kalacaktır. Bu da ayrı bir şiddettir. Türkiye’nin demokratikleşmesinin bir yolunun da eğitim ve kültürden geçtiğini biliyoruz. Özellikle; anadilde eğitim bizim için önemli mücadele hatlarımızdan biridir" diye konuştu. 

Temelli, enstitüye çalışmalarından dolayı başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

‘TÜM DİLLER KARDEŞ VE EŞİTTİR’

Ardından sözü Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan, Türkiye’de şu an mevcut olan zihniyetin; inkarcı, katı, İttihat Terakki’den gelen Ergenekoncu zihniyet olduğunu ifade etti. Bu inkarcı zihniyetin sonuçlarını bugün yaşadıklarını belirten Tan, şöyle devam etti: "Türkiye’de halklar birlikte yaşayacaksa birbirinin diline, kültürüne saygı gösterecek. Sadece saygı göstermekle kalmayacak; aynı zamanda birbirinin dilini, kültürünü öğrenecek. Bugün sistem bize uluslararası diller ve yerel diller olarak bir kategori sunmakta; ama aslında böyle bir hiyerarşi yoktur. Tüm diller kardeş ve eşittir. Bizler halkların birbirinin dilini öğrenmesini istiyoruz. Bu yakınlaşmaya ve birlikte yaşama kültürünü çok daha geliştireceğini düşünüyoruz. Böyle bir bilinçle çalışmalarımızı yürütüyoruz.” 

Enstitü heyeti, kendilerini ziyarete gelen HDP heyetinden Kürt dilinin İstanbul’un tüm ilçe ve sokaklarında geliştirilmesi için ortak çalışma mekanizmalarının kurulması konusunda destek sunma talebinde bulundu. 

Ziyaret sonrasında enstitü yöneticileri, Temelli'ye Kürt dili öğretici kitabı olan "Hînker"i hediye etti.

Kürt Enstitüsü'nden ayrılan Temelli, gün içerisinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi (İSİG) ve Türkiye İşçi Partisi'ni (TİP) ziyaret edecek. Temelli, akşam saatlerinde de Gazi Cemevi'nde oruç açımını katılacak. (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER