Temelli’den Erdoğan’a: Söylediklerinin kaydı var

POLİTİKA - Bingöl'de seçim büro açılışında konuşan Temelli, Erdoğan’ın “Ben HDP’lilere terörist demedim. İspatlasınlar gereğini yaparım” sözlerini hatırlatarak,“Söylediklerinin kaydı var. Sosyal medya senin videolarınla dolu. Kalktı bize ‘defolun gidin’ dedi. Sen kimi kimin ülkesinden kovuyorsun? Biz buradayız, ortak vatanımızdayız, geleceğimize sahip çıkıyoruz ve 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz" dedi.

Temelli’den Erdoğan’a: Söylediklerinin kaydı var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim programları Bingöl’de halkla buluştu. Bitlis’ten yola çıkan Temelli, Bingöl’ün Karlıova ilçesine geldi. Temelli’ye, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan da eşlik etti. İlçe girişinde Temelli ve Aslan’ı onlarca kişi karşıladı. Gençlerin Temelli’ye çiçek vermesinin ardından ilçe merkezine geçildi. Kalabalık bir konvoyla ilçe merkezine gelen Temelli ve Aslan, yaşamını yitiren bir partilinin taziyesine katıldı. Burada aileye başsağlığında bulunan Temelli ve Aslan, soğuk havaya rağmen yurttaşlarla yürüdü ardından da kent merkezine geçti. Solhan yol ayrımında Temelli ve Aslan’ı onlarca araçlık konvoy karşıladı. Kent merkezine doğru hareket eden konvoy her geçen dakika artarak Beşyol Meydanı’ndaki HDP seçim bürosunun önüne geldi. HDP’nin seçim aracı, davul zurna, halaylar ve “Jin, jiyan, azadî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde seçim bürosu önüne geldi. Polis ablukasına  rağmen Beşyol Meydanı’ndaki HDP’nin seçim bürosunun önünde binlerce kişi bir araya geldi. 

Coşkunun bir an eksik olmadığı alanda “HDP halktır halk burada” sloganları eşliğinde HDP’nin belde ve ilçe belediye eşbaşkan adayları ve milletvekilleri halkı selamladı.

‘KİMLİĞİMİZLE VAR OLMAK İSTİYORUZ’

Temelli’ye eşlik eden Azadi Hareketi’nden Ayetullah Aşitî, yaptığı konuşmada halkın kandilini kutladı. Aşitî, Kürdistan’daki ittifaklarının güçlendirilmesi gerektiğini dile getirerek, birlik ile Kürtlerin başarıya kavuşacağını kaydetti. Aşitî, “Başkasın kimliğiyle değil kendi kimliğimizde var olmak istiyoruz. Onun için 31 Mart önemli” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Aslan, halkın sloganları eşliğinde yaptığı konuşmada, Leyla Güven’in selamlarını getirdiğini dile getirdi. “AKP faşizmine karşı direnenlere selam olsun” diyen Aslan, “Uzun yıllardan beri bu topraklarda kendi kimliğimizle, dilimizle, kültürümüzle yaşamak için çok büyük bedeller ödedik. Kürtlerin kendi kimlikleriyle yaşamasını istemeyeler, Kürtlere zulümden zulüm sunuyorlar. Ama bizler bunları dersini vereceğiz. Halkımız gereken cevabı verecektir” dedi.

ASLAN: KÜRTLER EN BÜYÜK BEDELLERİ VERDİ

Abdullah Öcalan üzerinde 2015’ten bu yana insanlık dışı bir tecrit uygulandığını dile getiren Aslan, “Bu tecridin son bulması için açlık grevleri yapılıyor. Bizlerin bu tecridi kırması gerekiyor, bu süreci sadece siyasi tutukluların üzerine bırakmamalıyız. Kürtler bu topraklar en büyük bedelleri verdi. Bu bedelin en büyüğünü halkımız vermiştir, açlık grevlerindeki yoldaşlarımıza da bu desteği vermeliyiz" ifadesinde bulundu. 

ÖZSOY’DAN ZÜGÜRT AĞA HATIRLATMASI

Aslan’ın ardından HDP Bingöl Belediye Eşbaşkan Adayları Hişyar Özsoy ve Sanem Çelik halkı selamdı. Çelik, “Jin, jiyan, azadî” sloganları eşliğinde başladığı konuşmasında, açlık grevi eylemcilerinin direnişini selamladı.

Özsoy da yaptığı konuşmada, açlık grevi eylemcilerinin direnişini selamlayarak, “Mevcut durumda AKP-MHP iktidarı Türkiye’nin içerisinde olduğu ekonomik krizi çözemez” dedi. Şener Şen’in Zügürt Ağa filmini hatırlatan Özsoy, “Ellerine almışlar mikrofonu domates, domates bağırıyorlar. Ülkeyi getirdikleri hal bu” diye belirtti.  

‘TECRİT SİYASİ DEĞİL, HUKUKİDİR’

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin seçim otobüsüne çıktığı sırada binlerin coşkusu doruğa çıktı. Temelli konuşmasına halkın Regaip Kandili’nin kutlayarak başladı. Bu ülkeye barış, adalet ve hukukun gelmesi gerektiğini dile getiren Temelli, “Dün olduğu gibi bugün de barış mücadelesini devam ettiriyoruz. Kürdü ile Türkü ile bir arada yaşamak için mücadele ediyoruz. Kürt halkı bu mücadelenin önünde yürüyor, Leyla Güven’de bu mücadelenin en önünde yürüyor. Tam 120 gündür açlık grevinde. Cezaevlerinde 300’den fazla yoldaşımız, Hewler’de, Avrupa’da arkadaşlarımız açlık grevinde. Sadece adalet istiyorlar. Bugün Anayasa Mahkemesi bile bir karar aldı. Devleti tazminat vermeye mahkum etti. Buradan adalet bakanlığına çağrıda bulunuyorum, hukukun gereği neyse onu yap. Bu siyasi bir konu değil, hukuki bir konudur. Bu ülkenin adalete ihtiyacı var, boş lafa değil ” dedi.

‘FAŞİZME KARŞI DİRENİŞİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ’

Tüm Türkiye halklarına “Faşizme geçit vermeyeceğiz” sözü veren Temelli, “Biz tüm halklar omuz omuza vereceğiz, faşizme karşı direnişimizi yükselteceğiz. Bu kararlılıktan korktuğu için sabah akşam HDP’ye saldırıyor. Bizde dışlamak, ötekileştirmek yok. O onların erdemidir. Biz siyaset yapacağız, hep beraber bizden çalınanı geri alacağız” ifadesinde bulundu. 

TEMELLİ’DEN ERDOĞAN’A: SÖYLEDİKLERİNİN KAYDI VAR

Erdoğan’ın “Ben HDP’lilere terörist demedim. İspatlasınlar gereğini yaparım” sözlerini hatırlatan Temelli, “Onun gözünde herkes terörist. Sonra çıkıp inkar ediyor. ‘Nerde dedim’ diyor, Her gün dedin, her gün TV’lerde söyledin. Söylediklerinin kaydı var. Sosyal medya senin videolarınla dolu. Artık bu şiddet dilinden herkes yoruldu, üç gün sus dedim o artık günde üç defa konuşuyor. Ne konuşuyor; şiddet, baskı, nefret ve kin konuşuyor. Artık yeni dörtlüsü bu. Kalktı bize ‘defolun gidin’ dedi. Sen kimi kimin ülkesinden kovuyorsun? Biz buradayız, ortak vatanımızdayız, geleceğimize sahip çıkıyoruz ve 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz” diye konuştu.

‘PATATES SOĞAN GÜLE GÜLE ERDOĞAN’

“Patates soğan, güle güle Erdoğan” sloganlarına karşı Temelli, “Soğan soğan olalı böyle zulüm görmedi” dedi. Erdoğan’ın “Biz uzaya gidiyoruz” sözlerine atıfta bulunan Temelli, “3 1 Mart’ta biz seni emekli edeceğiz. Uzaya mı gidiyorsun, git ve bir daha da gelme. İnsanlara yaptığı kötülüktür, bu kötülüğe hep birlikte karşı çıkalım” ifadesinde bulundu. 

‘HAFIZAMIZI SİLEMEZLER’

Temelli, “Heykelleri yıkarak, yok ederek, hafızamızı silemezler. Ne Roboski’yi, ne kayyumları unuttuk. Hepsinin hesabını soracağız” diye konuştu. İktidarın ülkeyi yönetemediğini dile getiren Temelli, Cumhurbaşkanlığını sistemini eleştirerek, “24 Haziran’dan bu yana ülkenin sorunları büyüyor. Bu ülkenin beka sorunu var mı? Sizin beka sorununuz var mı?” diye sordu.

‘MUŞ’U, BİNGÖL’Ü, KARS’I DA ALACAĞIZ’

DBP’li belediyelere atanan kayyumları hatırlatan Temelli, “Yağmadan, talandan pay almayan kalmadı. 31 Mart’ta hepsini göndereceğiz. Kayyumları göndermekle kalmayacağız, Muş’u da, Bingöl’ü de, Kars’ı da alacağız” dedi. Ülkenin bütün sorunlarını yerelde iktidara geldiklerinde çözeceklerini vurgulayan Temelli, halkın kaynağının halka gideceğini dile getirdi.

‘O’NUN DERDİ MARDİN DEĞİL’

Erdoğan’ın Mardin mitinginde “Mardin’e hızlı tren getireceğiz” sözlerine atıfta bulunan Temelli, “Bugün Mardin'deydi, havası iyi gelir dedik belki ama gelmedi. ‘Mardinliler size hızlı tren yapacağım’ diyor. Mardinliler hızlı treni ne yapacak?Mardinliler nereye gidecek? Mardin’in ekilebilir alanlarının yüzde 30’yok olmuş, ‘hızlı tren yapacağım’ diyor. O’nun derdi Mardin değil, hızlı tren değil, onun derdi arkadaşı olan müteahhit. Doğduğumuz yerde doymak istiyoruz. Gidip İstanbul’un inşaatların ölmek istemiyoruz, mevsimlik işçi olmak istemiyoruz” dedi.

‘KENTLERİMİZİ KADIN KENTİ YAPACAĞIZ’

Alandan yükselen “Jin, jiyan, azadî” sloganları üzerine Temelli şöyle devam etti: “Kentlerimizi kadın kentleri yapacağız. Kadınlar belediyelerimizde iktidara gelecek. Söz yetki karar kadında, kadınlar iktidara. Bu 8 Mart’ta tüm kadınlar alanlarda olacak. Tüm kadınlar HDP’de birleşecek, HDP iktidara yürüyecek. AKP döneminde binlerce kadın öldürüldü, kadına şiddet olağanlaştı. Hala bu konuda bir çözüm yok. Neyin peşindeler biliyor musunuz? Küçük yaşta evliliklere yol açma ve onlarla evlenenlere af çıkarma peşindeler.” 

Çiftçi ve esnafa seslenen Temelli, “Yaşadıklarımız bizim kaderimiz değil. Biz birlikte bunu değiştirebiliriz. Gelin 31 Mart’ta hep birlikte sandıklara çıkalım ve Türkiye’nin önünü açalım” dedi.

‘TERÖRİST DEĞİL HDP’LİYİZ’ SLOGANLARI 

“Terörist değil, HDP’liyiz” sloganlarının atıldığı alanda konuşmasına devam eden Temelli, stratejilerinin çok net olduğunu ifade ederek, “Tüm Türkiye’de sandıklarda HDP’yi nerde görürseniz mührü oraya basın. O mührün karşılığı radikal demokrasidir, barıştır. Eğer HDP yoksa bilin ki HDP Türkiye’ye çok önemli bir seçenek sunmuştur” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

BÜRO AÇILIŞI İZDİHAMA DÖNÜŞTÜ

Temelli, konuşmasının ardından seçim bürosunun açılışını gerçekleştirmek için seçim otobüsünden indi. Adeta izdihamın yaşandığı alanda Temelli, zorlukla seçim bürosuna ulaştı. Temelli, belediye eşbaşkan adayları ile birlikte seçim bürosunu açılışını gerçekleştirdi. Seçim bürosunun açılışının ardından halk, davul zurna eşliğinde halaya durarak, Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER