Temelli: Türkiye ile ilişkiler demokrasi ve insan hakları temelinde olmalı

POLİTİKA-Almanya’da sürdürdükleri temaslarına ilişkin bilgi veren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Alman hükümetine ve AB’ye, Türkiye ile ilişkilerin demokrasi ve insan hakları temelinde geliştirilmesi çağrısı yaptı. Temelli, Türkiye ve Suriye’de barışın gerçekleşmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da söyledi.

Temelli: Türkiye ile ilişkiler demokrasi ve insan hakları temelinde olmalı

Türkiye'deki güncel siyasal ve ekonomik gelişmelerle birlikte başta İdlib olmak üzere Suriye'de yaşanan kriz, Avrupa'yı doğrudan etkileyen mülteci sorunu, Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkileri konularında temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya giden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığındaki parti heyeti, bu temaslarına dair başkent Berlin’de basın toplantısı düzenledi. 

Toplantı, Federal Meclis ve Başbakanlık binası yakınındaki Federal Basın Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin bulundukları temaslara ilişkin bilgi verdiği toplantıda heyetin diğer üyeleri HDP milletvekilleri Mithat Sancar ve Feleknas Uca ile Almanya HDP Temsilciliği Eş Sözcüleri Leyla İmret ve Sinan Önal da yer aldı.

Kürt, Türk ve Alman medyasının ilgi gösterdiği toplantının moderatörlüğünü Hükümet Dışı Anti-Semitismus’a Karşı Derneği’nden Klaus Faber yaptı. HDP’nin önceki Eş Genel Başkanları olmak üzere, Türkiye’de birçok gazeteci ve siyasetçinin cezaevinde olduğunu ifade eden Faber, HDP’nin de azınlıkların hakları için siyaset yürüttüğünü belirtti.

Sonrasında HDP Almanya Eş Temsilcisi Sinan Önal, heyetin bu zamana kadar ki temaslarına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Paylaşılan bilgilerden sonra sözü HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’ye verdi. 

Temasları kapsamında dün Federal Meclis’te birçok parti ve sivil toplum kuruluşuyla görüşmeler yaptıklarını hatırlatan Temelli, Merkel’in başbakanlığındaki federal hükümet yetkilileri ile de görüşmeyi umduklarını söyledi.

‘İKİ ÜLKENİN İLİŞKİLERİ HÜKÜMETLERLE SINIRLI KALMASIN’

Bundan sonraki süreçte Türkiye-Almanya ilişkilerinin daha önemli olacağını ifade eden Temelli, ilişkilerin sadece hükümetler arasında kalmaması ve demokratik değerler çerçevesinde gelişmesinden yana olduklarını vurguladı. Türkiye’de ekonomik kriz kadar başka krizlerin de söz konusu olduğuna ifade eden Temelli, şöyle devam etti: 

“Türkiye’de siyasi ve toplumsal kriz yaşanmaktadır, tüm bu krizi demokrasi krizi olarak tanımlıyoruz. Bu krizden çıkış yolu olarak da Türkiye’nin demokratikleşmesini görüyoruz. Mevcut iktidar bu krizi sadece ekonomik krize ve dışarıya bağlamaktır. Oysa bu krizin nedeni uzun süredir uygulanan neo-liberal politikalardır. Diğer taraftan da Türkiye uzun bir süredir siyasi bir kriz içinde boğulmaktadır. Özellikle barış sürecine son verilmesi ardından bu kriz derinleşmiştir.”

‘HERKES BU REJİMİN KURBANI HALE GELMİŞTİR’

HDP Eş Genel Başkanı, Türkiye’nin 2015’in yazından itibaren gittikçe demokrasiden uzaklaşmaya başladığını da ifade etti. İstisna bir durum olan OHAL’in sistematik bir hal aldığına dikkat çekerek, bu otoriter rejimin mağdurlarının başında ise Kürt halkının geldiğini söyleyen Temelli, “Sadece Kürtler de değil, diğer halklar, kadınlar, emekçiler herkes bu rejimin kurbanı hale gelmiştir” dedi.

HDP’ye yönelik baskı ve tutuklamalar üzerinde değinen Temelli, onlarca belediye başkanı, parlamenter ve yüzlerce üyelerinin cezaevinde olduğunu hatırlattı. 24 Haziran seçimlerinde milletvekili olmayı hak kazanan Leyla Güven’in dahi hala serbest bırakılmadığını belirten Temelli, HDP’nin bütün etkinliklerinin yasaklandığını kaydetti.

‘İDLİBLİ MÜLTECİLER YENİ BİR PAZARLIK KONUSU YAPILMASIN’

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, basın toplantısında Suriye’deki gelişmeler üzerinde de durdu.

Efrîn’de bir insanlık dramının yaşandığını söyleyen Temelli “Burada Êzidiler, Süryaniler, Arap Aleviler, Kürtler ve Türkmenler mağdur edilmişlerdir. Bu mağduriyet bütün çıplaklığıyla ortadayken, uluslararası güçlerin İdlib’e yönelik yaklaşımından kaygı duyuyoruz” diye konuştu.

Uluslararası kamuoyunun İdlib konusunda duyarlı olmasını ve bir çözüm bulunmasını beklediklerini kaydeden Temelli, “Suriye’de halklar için bir çözümün bulunması acil bir önem kazanmaktadır” diye konuştu. İdlib’teki gelişmelere bağlı olarak Avrupa’nın yeni bir mülteci krizinden endişe duyduğunu belirten Temelli, Erdoğan ile yapılacak görüşmede bu durumun yeni bir pazarlık konusu olmamasını istedi. Temelli “Mülteci sorunu, insan hakları temelinde çözülmelidir” dedi.

‘BARIŞ HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ’

Temelli, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Suriye’de de barışın gerçekleşmesi için her türlü desteği vermeye hazır oldukları mesajını da verdi.

Almanya’daki görüşmelerinde de konunun bütünlüklü ele alınması gerektiğini ifade ettiklerini paylaşan Temelli, Suriye barışı, Türkiye demokrasisi ve bu konuda atılacak adımların Avrupa için de büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi. Temelli, demokrasi ve barış temelinde yapılmayan ilişkilerin baskıcı rejimlere destek anlamına geldiğini de ekledi. 

AVRUPA’YA ‘IRKÇILIK’ UYARISI!

Türk hükümetinin demokrasiden kaçarak sadece ekonomi temelde ilişki kurmak istediğine işaret eden Temelli, vizenin kaldırılması ve mülteci anlaşmaları dışında Avrupa Birliği ile ilişkiler için bir demokrasi programına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Temelli bu konuda ise şu çağrılarda bulundu:

“Toplumlararası dayanışma, sivil toplum arasında dayanışma büyük öneme sahiptir. Türkiye-Almanya ilişkileri bunu geliştirmeye en müsait ilişkiler. Çok sayıda Türkiye vatandaşı insan burada yaşamaktır. Daha demokratik bir Avrupa, daha demokratik bir Türkiye ve daha demokratik bir dünya için birlikte mücadele etmeliyiz. Bunu yapmazsak sadece Türkiye’de otoriter gelişmeyecek aynı zamanda Almanya’da da ırkçılık artacaktır.”

Merkel’in Federal hükümetle bir görüşme yapıp yapmayacaklarına ilişkin bir soruya Temelli, yarınki programları içinde Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa İşleri Bakanlığı’nda da görüşmelerin bulunduğunu söyledi. “Eylül ayının sonunda Merkel ve Erdoğan ile yapılacak görüşmeden beklentileri nelerdir?” şeklindeki soruya da Temelli şu yanıtı verdi:

“Bu görüşmenin sadece ekonomik temelde olacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’nin kısa vadede fon arayışı vardır. Bu fon arayışının temelinde yine bir borçlanma olacak, diğeri de Türkiye’deki yatırımlar. Tüm bu görüşmelerin bu alana sıkıştırılması ne ekonomik krize çözüm, ne de sorunların çözümüne katkı sunacaktır. Bir başka başlıkta mülteci sorunu. Merkel ile görüşmenin demokrasi ve insan hakları temelinde gerçekleşmesi bizim talebimizdir. Merkel’in Türkiye’deki son ziyaretlerini böyle bir temelde yapmaması yüzünden otoriter rejim bu görüşmelerden sonra daha da güçlendi.”

TEMASLAR SÜRECEK 

HDP’nin heyetinin görüşmeleri bugün de Federal Meclis’te devam edecek. Heyetin yarın siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra Alman Cumhurbaşkanlığı temsilcileri ve Avrupa İşleri Bakanı Michael Roth ile biraraya gelmesi bekleniyor.(Mezopotamya ajansı)

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER