Temelli: ''Havaalanı inşaatı iş güvenliğinin örnek vakasıdır, kapitalizm en açık hali Türkiye'de''

İSTANBUL - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 3’üncü Havaalanı’nda eyleme geçen işçilerle dayanışma içinde olduklarını belirterek, "Havaalanı inşaatı iş güvenliği meselesinin örnek vakasıdır” dedi.

Temelli: ''Havaalanı inşaatı iş güvenliğinin örnek vakasıdır, kapitalizm en açık hali Türkiye'de''

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bir dizi temasta bulunmak amacıyla bulunduğu İstanbul'da İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi'ni (İSİG) ziyaret etti. Temelli ve beraberindekileri, İSİG üyeleri karşıladı. Meclis üyeleri ile bir süre sohbet eden Temelli, daha sonra basına açıklaması yaptı. İş sağlığı, iş güvencesi meselesinin Türkiye’nin en kritik politik meselesi olduğuna dikkat çeken Temelli, dün havaalanında yaşananların AKP’nin iktidara gelirken imzalamış olduğu bir taahhüdün sonucu olduğunu söyledi. Neoliberal politikaların yaslandığı en güçlü taahhüttün esnek çalışma olduğunu vurgulayan Temelli, "Bunun yansıması iş cinayetleri, güvencesiz çalışma ve bunun üzerinde yükselen bir kapitalizm. Bu, kapitalizmin belki de en başarılı pilot uygulamasıdır. Özellikle AKP iktidarları boyunca en ciddi mağduriyetler bu alanda karşımıza çıktı. İşçi sınıfı açısından bu mağduriyetler dalga dalga yayıldı. Her geçen gün giderek bu mağduriyet halkası genişliyor. Her geçen gün iş cinayetleri artıyor. Ancak resmi rakamlarla konuşuyoruz, resmi olmayan rakamları o an gerçekleşmeyen ölümler ve sonrasında gerçekleşen yaşam kayıpları da var. Geçen yıl 12 bin kişi yaşamını yitirmiş olabilir, kesin bir rakam yok. Bütün bu gerçeklik ortada fakat bu konuda iyileşme sağlayacak hiçbir düzenleme yok. İktidar bu konuya gözlerini kapamış, bildiğini okumaya devam ediyor. Hatta ülkeyi ekonomik krizden çıkarmak için neredeyse bu yöntemi topal bir yöntem haline getirmeye çalışıyor. ‘Gelin işçileri istediğiniz gibi sömürebilirsiniz’ diye ülkeyi pazarlamaya devam ediyor" dedi. 

‘GEÇEN HAFTA İŞÇİLERLE GÖRÜŞTÜK’

Temelli, iş güvenliği meselesinin örnek vakası İstanbul’daki havaalanı inşaatı olduğunun altını çizerek, "Bu kadar sağlıksız koşullar, bu denli güvencesiz çalışma ve sömürünün, ‘köle değiliz’ lafını güncelleyen bir yerden ortaya çıkması bize bunu gösteriyor. İşçi arkadaşlarımızla geçen hafta boyunca görüştük, söyledikleri en temel şey iş sağlığı, iş güvencesi noktasında odaklanıyordu. Ücret alamama tali bir konuydu, öncelik iş güvenliği idi. Geçen hafta görüştüğümüz üç sendika da bu konuda ortaklaşıyordu. Dün akşamdan bu yana işçiler seslerini duyurmaya çalışıyor ama karşılığında gördükleri muamele, jandarma saldırısı. Ve şu anda 600 işçi gözaltında" diye belirtti. 

‘KAPİTALİZM EN AÇIK HALİ TÜRKİYE’DE’

Temelli, konuşmasının devamında şunları dile getirdi: "Hem bugün yaşanan vaka hem de Türkiye’de süregiden bu durumla ilgili, iş cinayetleri ile ilgili duyarlı olmaya çağırıyoruz. Biz buna iş cinayeti diyoruz çünkü bu bir ticarete çevrilmiş durumda. Emek gücünün pazarlanması tam da bunlara dayanarak yürüyor. Kapitalizmin o en açık hali bugün Türkiye’de bu alanda kendini gösteriyor. 

Okullar açılıyor ama Türkiye’de 1 milyonun üzerinde çocuk işçi var ve eğitim haklarından yoksunlar. Çocuk işçiliğini meşrulaştıran bir anlayışla karşı karşıyayız. Bildiğim kadarıyla geçen yıl 100’den fazla çocuk işçi hayatını kaybetti. Çocukların yeri şantiyeler değil okullar olmalıdır. 

İSİG çalışmaları çok kıymetli. Biz bu çalışmaları takip eden, bu çalışmaları siyasete taşıyan bir partiyiz. İşçilerin, emekçilerin partisiyiz. Bu anlamda yan yana olmak ve mücadeleyi yükseltmek bizim için önemli. Bu konu işçileri ilgilendirdiği kadar bütün toplumu ilgilendiriyor. Toplumsal barışın yolu buradan geçiyor. Sermayeye karşı da iktidara karşı da kendimizi korumalıyız. İktidar insanları, toplumu karşı karşıya getirerek besleniyor. Şantiyelerde de bugün görüyoruz. Şantiyelerde Kürt işçilere karşı ırkçı saldırılar her geçen gün artıyor. Tüm çalışma ortamını terörize ederek saldırı gerçekleştiriyorlar. Havaalanı inşaatında da bu durum söz konusu. Aynı zamanda göçmen işçileri ucuza çalıştırmak için böyle bir ırkçı anlayış yaygınlaştırılıyor. Bu zihniyet aslında bir arada yaşama iradesine saldırıyor. Biz bir arada yaşam iradesini hayata geçirmek amacıyla mücadelemiz yükselteceğiz. Bu emek mücadelesi ile yan yana yürüyen bir mücadele."

Konuşmasının ardından İSİG yöneticileri de söz alarak, HDP’nin işçileri bir araya getirecek politikalara daha çok önem vermesini, özellikle inşaat işçilerinin durumunu sık sık kamuoyunda tutması gerektiğini ifade etti. 

Heyet, İSİG ziyaretinin ardından Türkiye İşçi Partisi’ni (TİP) ziyaret etti. (Mezopotamya ajansı)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER