TBMM’de Leyla Zana için oylama bugün!

TBMM’deki yemin töreninde ‘Türk halkı’ yerine ‘Türkiye halkları’ dediği için yemini geçerli sayılmayan, Meclis’teki odası ve sekreteri alınan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın devamsızlıktan dolayı vekilliğinin düşürülmesine ilişkin oylama bugün yapılacak.

HABER MERKEZİ- TBMM’deki yemin töreninde ‘Türk halkı’ yerine ‘Türkiye halkları’ dediği için yemini geçerli sayılmayan, Meclis’teki odası ve sekreteri alınan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın devamsızlıktan dolayı vekilliğinin düşürülmesine ilişkin oylama bugün yapılacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, Zana'nın, Meclis Genel Kurulu'na devamsızlıktan dolayı milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin oylama bugün yapılacak.

Ne olmuştu?

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, TBMM’de yemin ederken “Türk milleti” yerine “Türkiye milleti” deyince geçici TBMM Başkanı Deniz Baykal yemini geçersiz saymıştı. Zana tekrar yemin etmesi çağrısına da uymadı.Yemin etmediği için Yasama çalışmalarına katılamayan Zana hakkında devamsızlık çizelgesi tutuldu. Bu süreçte sekreteri ve odası da alınan Zana hakkında devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi için komisyon süreci işletildi. Anayasa Karma Komisyon’un kararı da devamsızlık nedeniyle düşürme yönünde oldu. Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesinde son söz Meclis Genel Kurulu olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER