TBMM'den yandaşa kadro jesti: Maaş 10-22 bin TL

TBMM'nin maaşı 10-22 bin TL arasında değişen 22 personel alımı için verdiği ilanda KPSS puanlarının otomatik olarak 70 üzerinden değerlendirilmesi kadrolaşma iddialarına yol açtı.

TBMM'den yandaşa kadro jesti: Maaş 10-22 bin TL

TBMM Başkanlığı, maaşları brüt 10 bin ile 20 bin TL arasında olacak sözleşmeli 22 bilişim personeli almak için ilana yayınladı.Ancak, genel şartlar arasında  "KPSS P3 puanı olmayan veya belge ibraz etmeyen adayın KPSS P3 puanı 70 olarak değerlendirilecektir” ifadesi kadrolaşma iddialarını güçlendirdi. 

CHPLİ ÖZEL: SINAVA GİRMEMİŞ YANDAŞLAR İÇİN 

Cumhuriyet' in haberine göre CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Binlerce kişi KPSS’ye girip devlette iş bulmak isterken, bu sınava girmemiş yandaş başvuruları toplamaya başladılar” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

ÇATIR ÇATIR MAAŞ ALACAKLAR

CHP Grup Başkanvekili Özel, dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında kadrolaşma iddialarını şu sözlerle dile getirdi: “Şimdi alım aşamasındalar. Bu arkadaşların içinden hangileri Meclis’e girecek, göreceğiz. Bunlar 15 bin ila 20 bin TL arası çatır çatır maaş alacaklar” dedi.

PERSONEL İLANI  VE KOŞULLAR

TBMM, 15 bin TL brüt maaşla 1 kıdemli sistem uzmanı, 1 e-posta sistem uzmanı, 2 siber güvenlik uzmanı, 1 veri tabanı uzmanı, 1 yazılım geliştirme takım lideri, 1 yazılım mimarı, 2 portal yazılım geliştirme uzmanı, 1 yazılım geliştirme uzmanı, 1 sistem ve network uzmanı; 10 bin TL brüt maaşla 2 sistem uzmanı ve 7 yazılım geliştirme uzmanı; 20 bin TL brüt maaşla 2 kıdemli network uzmanı alınacağını duyurdu. 

Meclisin personel alımı için yaptığı ilanda, 2016 ve 2017 yıllarında yapılan KPSS’de P3 puanının yüzde 70’i ile son 5 yıl içinde İngilizce dilinde yapılan YDS veya buna denkliği YÖK tarafından kabul edilen YDS dengi puanın yüzde 30’nun toplamı esas alınarak yapılacak sıralamaya göre en yüksek puan alan adaydan başlanarak 10 katı adayın sözlü ve uygulamalı sınava çağrılacağı belirtildi.

İlanda, “KPSS P3 puanı olmayan veya belge ibraz etmeyen adayın KPSS P3 puanı 70, yabancı dil puanı olmayan veya belge ibraz etmeyen adayın yabancı dil puanı 0 olarak değerlendirilecektir. Yapılacak olan sözlü ve uygulamalı sınav sonucunda oluşacak başarı sırasına göre sözleşmeli bilişim personeli istihdam edilecektir” denildi. 22 kadro için TBMM Başkanlığı’na 28 başvuru yapılırken, bunlardan 24’ünün KPSS puanının otomatik olarak 70 olarak yazıldığı görüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER